Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Будуємо стіни помешкань — руйнуємо стіни між людьми»

Цього року волонтерські табори БУР будуть у 13 містах України
31 січня, 2020 - 10:26

Уже шостий рік поспіль програма БУР від БО «Львівська освітня фундація» організовує всеукраїнські волонтерські табори. Учасники з усієї України й закордону приїздять в українські міста й селища допомагати сім’ям, які цього потребують, ремонтувати будинки й створювати громадські простори (нагадаємо, «День» писав про ініціативу у №№ 145-146 і 202-203 за 2017 р.). Фінансування БУР-таборів здійснюється на грантовій основі та за підтримки Міністерства культури, молоді та спорту. Ідея проєкту виникла у 2014 році. Тоді молодь із Львівщини взялася відновлювати будинки сім’ям, що постраждали від війни на сході України. Згодом така ініціатива перетворилася на волонтерський рух, що об’єднує українців і стимулює їх творити зміни у своїй країні. Недарма гасло БУРу звучить так: «Будуємо стіни будинків — руйнуємо стіни між людьми». Як результат — упродовж шести років БУР залучив понад 2800 волонтерів, які відновили 214 будівель, 76 молодіжних платформ і громадських просторів.

Зазвичай БУР-табір проводять з весни по осінь. Один табір триває два тижні, на кожен із яких приїздять волонтери з різних регіонів України і світу. Організатори розповідають, що приїздили й італійці, й американці, й навіть росіяни. Попередньо взимку БУР проводить відбір міст, де відбудуться волонтерські табори. Важливу роль тут відіграє місцева команда, адже у разі перемоги саме її менторами будуть представники БУРу. Відбір проходить у три етапи: онлайн-заявка, візит БУР-команди до місцевої громади, а тоді вже остаточне рішення й тренінг-підготовка команд-переможців. Цього разу на участь у БУР претендували 97 сіл та міст. З них організатори відібрали 13: Званівка, Миронівський, Соледар (Донеччина); Хмельницький; Доманівка (Миколаївщина); Скадовськ (Херсонщина); Межова (Дніпровщина); Сокаль і Підкамінь (Львівщина); Шпола (Черкащина); Приморськ (Запоріжжя); Благодатне (Волинь) і Ясіня (Закарпаття). Серед областей, у яких проводитимуть БУР уперше, — Миколаївська і Хмельницька.

«Ми надавали перевагу тим командам, які дійсно вмотивовані на роботу з громадою, але до кінця не розуміють, як з нею співпрацювати через брак досвіду, тому відбір таких міст навчить та підсилить місцеву команду для більш якісної роботи», — розповідає Анна ІВАНОВА, менеджерка культурно-освітньої програми. Окрім цього, основними критеріями відбору була мотивація місцевих координаторів робити якісні зміни у своїй громаді, готовність налагоджувати зв’язки з місцевим бізнесом, адміністрацією і громадою. Важливу роль відіграла ініціатива створення молодіжного чи громадського простору на кшталт хабів, коворкінгів, що слугували б місцем для спілкування й взаємодії молоді. Також команда БУРу шукала сім’ї, що потребують, яким волонтери змогли б допомогти покращити умови проживання. Один із переможців — смт Доманівка Миколаївської області. Як розповідає Анна Іванова, вагому роль тут відіграла наполегливість місцевої координаторки — Світлани Матвєєвої. До цього Світлана з командою два рази поспіль подавалася на БУР. Перший рік її заявка не пройшла навіть перший тур, минулого року — потрапила на другий. Однак місцева громада не здалася й почала самостійно втілювати свої ініціативи. Після першої відмови БУРу в Доманівці таки відкрили молодіжний центр. У минулому році Світлана запустила соціальне підприємництво — і цей центр вийшов на самоокупність. «БУР побачив сильну мотивацію та плідну роботу, яка гідна підсилення та допомоги. Окрім цього, у Миколаївській області БУР ще не проводив таборів», — розповідає Анна Іванова.

Серед прагнень БУРу на цей рік — розвивати БУР-осередки — спільноти, де волонтери проєкту мають можливість зустрічатись і спільно організовувати маленькі акції взаємодопомоги у місцевій громаді. Команда БУРу вже активно працює над координацією роботи семи БУР-осередків у Києві, Харкові, Запоріжжі, Івано-Франківську, Чернівцях, Закарпатті й Львові. Уже весною розпочнуться волонтерські табори у відібраних містах й селищах. Команда БУРу в складі адміністратора, технічного менеджера та менеджерки культурно-освітньої програми допомагатиме локальній команді організаторів проводити БУР-табір. Набір волонтерів розпочнеться на початку квітня.

Участь у таборах можна взяти лише з 16 років. Проте волонтери, яким не виповнилося 18 років, мають надати дозвіл батьків на участь у проєкті. Доїзд до і з місця таборування, житло й харчування впродовж тижня волонтерства компенсуються. Однак учасникам варто сплатити благодійний внесок — 250 гривень, який використовують на будівельні матеріали для сімей, які цього потребують.

Більше інформації можна знайти в соціальних мережах програми (https://www.facebook.com/BuildingUkraineTogether/ ) й на офіційній сторінці (https://bur.lef.org.ua/)

Богдана КАПІЦА, фото надані командою «Будуємо Україну Разом»
Газета: 
Рубрика: