Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бунт у Національному інституті раку

Чому нове обладнання не експлуатується, а ліки закуповуються за завищеними цінами, вивчала комісія МОЗ. Вона виявила порушення на десятки мільйонів гривень
26 червня, 2014 - 12:13

У медичній сфері назріває черговий скандал — директора Національного інституту раку звинувачують у зловживанні службовим становищем та нераціональному витрачанні бюджетних коштів. Це підтверджує і спеціальна комісія МОЗ, яка минулого тижня завершила тут свою перевірку. Її результати вже навіть обговорили на спеціальному засіданні комітету ВР з питань охорони здоров’я. Однак оприлюднювати висновки комісії народні депутати не планують. Голову комісії, що здійснювала перевірку, учасники засідання визнали некомпетентним; сам звіт вважають недосконалим і таким, який потребує доопрацювання. Що саме виявили члени комісії, «Дню» розповіли у громадській організації «Медичний контроль». Останні кілька років її фахівці проводять власний моніторинг діяльності інституту, і через особисті зв’язки їм вдалось отримати на руки частину скандального звіту.

У ньому йдеться, що обладнання, яке закупив НІР 2011 року за 38 мільйонів бюджетних гривень, не використовується. «Система рентгенівська пересувна вартістю 780 тисяч гривень, система мамографічна вартістю 4 мільйони 478 тисяч гривень, яку введено в експлуатацію 23 грудня 2013 року, також не використовується» — зазначено у звіті. Є обладнання, термін експлуатації якого вже навіть скінчився, а ним так ніхто і не скористався.

УСЕ МАЙНО ІНСТИТУТУ СУД АРЕШТУВАВ ЗА БОРГИ

Порушення зафіксовані й у документах щодо закупівлі ліків за державні кошти. Комісія з’ясувала, що списки необхідних препаратів формувались у вільному порядку, без обговорень та узгоджень із МОЗ. А з лютого 2014 року все майно інституту взагалі перебуває під арештом відповідно до рішення Голосіївського районного суду. МОЗ про це навіть не знав, хоча інститут йому безпосередньо підпорядкований. Виявляється, що інститут — відповідач у численних судових справах за несвоєчасну оплату поставки обладнання, за одним зі позовів НІР зобов’язаний відшкодувати 750 тисяч гривень.

«По історіях захворювань видно, що деякі ліки списуються. Наприклад, один препарат закуповується більшою партією, ніж потрібно, коли ж термін дії завершується, його раптово починають виписувати пацієнтам. А кілька тижнів тому пацієнтка з діагнозом нейросаркома придбала за власні кошти препарат «Доцетактин», бо в клініці нібито його не було. Як виявила перевірка, на той момент у лікарняній аптеці такого препарату, придбаного за державні кошти, було 211 флаконів. Уже після виписки цій пацієнтці внесли заднім числом в історію захворювання, що цей препарат їй виписувався, — розповідає член координаційної ради організації «Медичний контроль» Ігор Щедрін. — Крім того, керівництво інституту має можливості для махінацій при будівництві нового корпусу. Цей корпус планувався ще з кінця 1980-х років, а вже за Януковича директору інституту Ігорю Щепотіну вдалося вибити кошти на його будівництво. Але чомусь гроші пішли в облицювальні матеріали за завищеними цінами, й крім першого поверху, зараз більше нічого немає.

У приймальні Ігоря Щепотіна нам повідомили, що директор зараз хворіє, на уточнюючі запитання відповідати не захотіли, швиденько поклали слухавку. Ще до початку перевірки інституту міністр охорони здоров’я Олег Мусій заявляв, що проти директора Щепотіна вже відкрито кримінальні справи за зловживання службовим становищем. І саме на основі висновків комісії прийматиметься рішення, чи продовжить МОЗ контракт із нинішнім директором, чи шукатиме іншого керівника для Національного інституту раку. Та, навіть маючи висновки комісії, МОЗ жодних рішень не приймає. Експерти «Медичного контролю» кажуть, що в комітеті ВР будь-які дії щодо НІР зараз блокуються та засекречуються.

ЗА ШІСТЬ РОКІВ — 50 ПЕРЕВІРОК

Сам же колектив інституту розділився на два табори. Один підтримує нинішнього директора і просить МОЗ не втручатись у роботу закладу. Друга ж частина, яка об’єдналася в ініціативну групу, вимагає усунути директора з посади та змінити у закладі систему менеджменту. Хірург-онколог Володимир Тихонов розповідає, що за останні шість років у НІР було понад 50 перевірок: від ГПУ, Рахункової палати, МОН, МОЗ, здебільшого перевіряли фінансову роботу закладу та шукали факти зловживань службовим становищем.

«Директора можна було звільняти ще після першої перевірки. Але через тісні зв’язки з колишньою владою цього ніхто не робив. Якщо зараз змінять керівництво НІР, це буде вдруге, коли Щепотіна звільнять з посади наказом МОЗ. 2000 року його усунули з великим скандалом, недарма після цього він частину життя провів у США, обвинувачення були вагомі. Я працюю в інституті із 2006 року. І маю можливість оцінити його на посаді директора. Така людина не має очолювати НІР. Весь цей час колектив живе в атмосфері безправ’я, адміністративного та морального тиску. А в нас працює понад тисячу осіб. Лікаря можуть звільнити за ідеологічними принципами. Усі фахівці, переважно професори, доктори наук, які могли перечити директору, були вимушені шукати інше місце роботи», — розповідає Володимир Тихонов.

Проблеми в кадровій політиці інституту відзначають і члени комісії МОЗ. Як розповідають у «Медичному контролі», про скорочення числа співробітників їм було відомо і раніше, а тепер є офіційні докази. «За період із 2008 до 2014 року кількість кандидатів наук зменшилася на третину — це висновок комісії. Універсальний наукометричний показник, індекс Хірша, практично на нулі. І це — в онкології, в головній клініці країни, де наукові дослідження — нагальна потреба. Деградація наукового потенціалу інституту — це лише симптоми його катастрофічного становища. У операційні бригади доводиться призначати лікарів, які тільки вчора звільнилися від добового чергування, бо укомплектованість НІР фахівцями становить 80%. За директора Щепотіна звідси звільнилось 117 лікарів високого рівня, зокрема доктори наук, фахівці із багаторічним стажем», — зазначає Ігор Щедрін.

«ЯК МОЖНА ВИКЛИКАТИ ДО ДИРЕКТОРА ЛІКАРЯ ПІД ЧАС ОПЕРАЦІЇ?»

Наміри лікарів підтримують і благодійні фонди, котрі вже не один рік співпрацюють з інститутом і бачать ситуацію зсередини. Керівник Фонду допомоги онкохворим дітям «Краб» Лариса Лавренюк розповідає, що 2005 року організацію створили батьки діток, котрі стали пацієнтами Національного інституту раку.

«За ці роки побачили, що тендери проводяться за незрозумілими схемами, придбаних ліків на дитяче відділення вистачає максимум на півроку. А ще ми не можемо зрозуміти, як можна викликати до директора лікаря під час операції? Така норма часто практикується, коли операцію продовжує інший хірург, який взагалі до неї не готувався», — розповідає жінка.

Лікарі кажуть, що намагаються зробити все, щоб пацієнти не відчули на собі внутрішніх конфліктів. Але, напевно, не зовсім вдається. У Володимира Вітюка вже сім років в НІР лікується батько. Чоловік розповідає, що від медперсоналу багато чув негативу про життя інституту, коли технічним працівникам доводиться купувати миючі засоби за власні кошти; лікарів відсторонюють від роботи і ставлять лише на чергування, по суті, позбавляючи хірургічної практики. Разом із тим, Володимир каже, що в останні місяці помітив позитивні зрушення, — саме після початку лікарських протестів. Сеанси хіміотерапії проводять для пацієнтів безкоштовно і навіть виписують в аптеці ліки, які раніше доводилось купувати самостійно.

«День» слідкуватиме за розвитком ситуації.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: