Напередодні державного свята — Дня першого президента Республіки Казахстан, а також у рамках святкування 25-річчя незалежності Казахстану 21 листопада 2016 року в Києві, в Національній академії наук України відбулася презентація книжки «Центральноазіатський Барс».
Книжка підготовлена відомим українським публіцистом, директором Міждержавного інституту казахстансько-українських відносин, Степаненком М.І. за підтримки Посольства Республіки Казахстан в Україні.
У презентації взяли участь голови дипломатичних місій, акредитованих в Україні, народні депутати Верховної Ради, представники Міністерства закордонних справ України, академічного й експертного співтовариства України, відомі письменники і ЗМІ.
Автор у своїй праці зробив акцент на етапах становлення суверенного Казахстану, стратегії розвитку держави, яка включає економічну модернізацію, формування демократичного суспільства і зовнішньополітичні пріоритети. Особлива увага приділена історії і перспективам казахстансько-української співпраці.
У своєму виступі Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Казахстан в Україні С. Ордабаєв підкреслив особливу історичну роль казахстанського лідера, президента Нурсултана Абішовича Назарбаєва у становленні суверенного Казахстану, у проведенні успішних політичних та економічних реформ, зваженої й відповідальної політики на міжнародній арені.
С. Ордабаєв акцентував увагу аудиторії на економічній складовій поступального розвитку країни. Він зазначив, що за роки незалежності в Казахстан було залучено близько 260 млрд доларів прямих іноземних інвестицій. Відновлено і налагоджено виробництво промислових підприємств. Ухвалено системні рішення щодо прискореного розвитку малого та середнього бізнесу. ВВП на душу населення за роки незалежності зріс у 18 разів. Завдяки ефективній політиці управління нафтовими доходами, резерви країни становлять майже 96 млрд доларів США. За результатами рейтингу Світового банку Doing Business-2016, Казахстан посідає 35-е місце.
«Торік наша країна стала повноправним членом СОТ, ми підписали Угоду про розширене партнерство і співпрацю з Європейським Союзом. Сьогодні Євросоюз є провідним торговельним партнером Казахстану: на його частку припадає 42% усього товарообігу і 53% експорту країни», — продовжив дипломат.
Особливий інтерес аудиторії викликали ключові положення загальнонаціонального проекту «М нгілік ел» і Плану нації з реалізації п’яти інституційних реформ «100 конкретних кроків». «У рамках реалізації Плану нації в Казахстані триває реалізація Програми форсованого індустріально-інноваційного розвитку, мета якої — диверсифікація економіки і відхід від сировинної залежності. Основний пріоритет віддається розвитку металургії, хімії, нафтохімії, машинобудування, будіндустрії, харчової промисловості. Для іноземних інвесторів у Казахстані створено особливі преференції.
Незважаючи на тривання нестійкості у світовій економіці, в нашій країні прийнято масштабну Державну програму інфраструктурного розвитку «Н рлы Жол», завдання якої — розвиток інфраструктури і зміцнення транзитного потенціалу республіки. В рамках реалізації цієї програми на казахстансько-китайському кордоні успішно функціонує міжнародний центр «Хоргос», введено в експлуатацію казахстанський логістичний термінал у порту Ляньюньган, завершено будівництво казахстанської ділянки міжнародного автомобільного коридору «Західна Європа — Західний Китай». За роки незалежності в Казахстані було побудовано 2,5 тисячі кілометрів нових залізниць.
У сфері сільського господарства реалізується широка Програма з розвитку агропромислового комплексу РК до 2020 року «Агробізнес-2020»», — інформував учасників форуму С. Ордабаєв.
На наш погляд, на особливу увагу заслуговує казахстанська модель міжетнічної толерантності і суспільної згоди. Ключове місце в моделі міжетнічних відносин посідає Асамблея народу Казахстану, що представляє унікальний інструмент суспільної згоди і національної єдності.
Сьогодні Асамблея народу Казахстану — конституційний орган, який проводить велику і багатогранну роботу з відродження мов, культури, виховання казахстанського патріотизму, зміцнення міжнаціональної згоди. Її успішний досвід широко вивчається у світі.
Символом та гордістю Казахстану стала його нова столиця. «Астана стала місцем проведення з’їздів лідерів світових і традиційних релігій, глобальних самітів, найбільших спортивних і культурних заходів. Наразі вона перша на пострадянському просторі готується приймати міжнародну виставку EXPO-2017, присвячену енергії майбутнього», — підкреслив Самат Ордабаєв і додав, що наступного року в Казахстані проводиться ще одне найбільше спортивне свято — 28-ма Світова зимова універсіада. Господинею студентських ігор буде ще одне красиве місто країни — Алмати. На іграх планують участь спортсмени понад 50 країн світу, зокрема й збірна України.
На заході також виступили відомі представники українського суспільства. Зокрема — академік, віце-президент Національної академії наук України А. Загородній зазначив, що Казахстан і Україну історично пов’язують тісні зв’язки дружби і братерства. «Не можуть не захоплювати успіхи, досягнуті Казахстаном за 25 років своєї Незалежності, без сумніву, що в майбутньому вони будуть примножені», — додав академік.
Народний депутат Верховної Ради України Р. Демчак привітав казахстанців із 25-річчям незалежності й особливо підкреслив успіхи Казахстану в реалізації реформ у сфері економіки і соціальної політики. Водночас він зазначив, що «Україна зацікавлена в сильному й незалежному Казахстані».
«Казахстан, завдяки зваженій політиці свого президента Н.А. Назарбаєва має чітко визначену стратегію свого розвитку. Кожен стратегічний план вашої країни закріплений законодавчими інструментами. Під час своїх лекцій я дуже часто як приклад розповідаю про успіхи і досягнення братського Казахстану в державному будівництві», — особливо підкреслив академік, професор Національної академії державного управління України А. Пухкол.
Українські академічні й експертні кола високо оцінили книжку «Центральноазіатський Барс», відзначивши успіхи Казахстану на міжнародній арені, важливість поглиблення і зміцнення дружби та співпраці Казахстану з Україною.