Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

18 червня, 2008 - 00:00

Нагорода українського ректора

Ректор Українського католицького університету (УКУ) о. д-р Борис Гудзяк отримав звання кавалера Академічних Пальм — нагороду Міністерства вищої освіти і науки Франції. Орден Академічних Пальм від імені міністра освіти і науки Франції вручив йому Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Жан Поль Везіан. Звертаючись до о. Бориса Гудзяка під час церемонії нагородження, Жан Поль Везіан сказав: «Ви — людина справи, незрівнянний організатор і творець. Я мав можливість пересвідчуватися в цьому кожного разу, коли переступав поріг УКУ — університету, який є найсучаснішим з бачених мною в Україні. Важко навіть перерахувати всі ваші важливі ініціативи». Посол Франції в Україні Жан Поль Везіан зазначив і той факт, що під час революції 2004 року викладачі і студенти УКУ вийшли на вулиці на захист демократичних цінностей. «І хоча нагороду отримав ректор, — сказав посол Франції — ми безперечно розуміємо, що вона стосується всього університету».

(Довідка RISU: Отець доктор Борис Гудзяк став першим ректором УКУ 2000 року. Він є провідним науковим працівником у сфері церковної історії, видав більше тридцяти друкованих праць.)

Східне коріння християнства

Католицькі вчені вважають, що Папа Римський Бенедикт ХVI абсолютно має рацію, коли стверджує, що християнство не є чужим в Азії. Адже, згідно з Священною Історією, саме там, в Азії, починалося християнство: Ісус Христос побував на теренах Лівану, Йордану, Єгипту, Ізраїлю і Палестини. Тому все наше коріння — Східне. Пізніше воно було перенесене — стараннями апостолів і учнів — на Захід. Важко заперечувати той факт, що Схід (Азія) — наш рідний дім (hometown). (професор Девід Керолл)

Православні румуни захищають свого митрополита від Москви

Мешканці румунського міста Тимішоара проводять мітинги на підтримку православного митрополита Банатського Миколи, який причастився на літургії з греко-католиками. Через цей екуменічний, дружній, істинно християнський жест виник великий галас. Особливо з боку Московської патріархії. Глава Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Кирило направив до Румунського патріархату лист з проханням «роз’яснити, чи дійсно мав місце факт спілкування в таїнствах поважного ієрарха Румунської православної церкви з особами, які до Православної церкви не належать?». Московські законники домоглися того, що інцидент з причащанням митрополита Миколи на літургії в греко-католицькому храмі винесений на розгляд Священного Синоду Румунської православної церкви. (Деякі називають це «християнською етикою») Interfax.rel

Великі новини

У Римо-католицькій церкві Польщі з’явилися перші одружені священнослужителі — так звані постійні диякони, статус яких затверджено польськими католицькими ієрархами ще два роки тому. «Постійний диякон» вважається священнослужителем «нижчого рівня» і за статусом поступається ксьондзам-священикам. Проте він має право вінчати, відспівувати померлих і давати віруючим благословення. Але «постійний диякон» не має права соборувати вмираючих і сповідувати віруючих перед причастям.

Охочий стати «постійним дияконом» має бути старше 35 років у тому разі, якщо він одружений, і не молодше 25 років, якщо неодружений. Холостяки дають обітницю зберігати целібат, а одружені мають право зберігати свій шлюб. Розлучення суворо заборонено. Подружній стаж у кандидата в «постійні диякони» має бути не менше 5 років. Крім того, кандидати повинні мати закінчену теологічну освіту і пройти випробувальний трирічний термін.

(Зазначимо, що серед християнських конфесій тільки в Православній церкві та у протестантів священики можуть або навіть зобов’язані мати родини. Католицька гілка ввела целібат у ранньому Середньовіччі. (Portal.Credo.pl)

«День Росії»

Учасники «Всеросійської патріотичної наради» в Москві заявили, що святкування Дня Росії має проводиться не 12 червня, як звичайно, а 21 вересня. Вони нагадують, що саме 21 вересня 1862 року, у свято Різдва Пресвятої Богородиці і в річницю перемоги військ князя Дмитра Донського на Куликовому полі, урочисто святкувалося 1000-ліття Росії. У Великому Новгороді, що став тоді центром урочистостей, було відкрито пам’ятник тисячоліттю Росії скульптора Михайла Микешина. У триденних святкових заходах брала участь вся царська родина на чолі з імператором Олександром II.

Учасники «Всеросійської патріотичної наради» нагадують, що «862 року новгородці закликали на князювання братів-варягів Рюрика, Сінеуса і Трувора». Саме цей рік вважався роком початку російської держави (чому, власне, не Київської Русі?). У роботі патріотичної наради взяли участь близько 100 керівників і членів 43 різних патріотичних організацій, в тому числі лідер партії «Народний союз» Сергій Бабурін. ( «Интерфакс-Религия»)

Титул Вселенського патріарха

«Титул «Вселенського» не наділяє патріарха Константинополя додатковими правами поза межами юрисдикції його церкви, — вважає представник Московського патріархату при європейських міжнародних організаціях єпископ Віденський і Австрійський Іларіон: ані даний титул Вселенського патріарха, ані першість честі не надають йому ніяких юрисдикційних прав поза межами свого власного патріархату». Це було заявлено на конференції «Рим, Константинополь і Кентербері — Церкви-Матері» в Нью-Йорку. Єпископ Іларіон нагадав, що «внаслідок різних історичних обставин Православна церква ніколи не мала і до цього часу не має єдиної адміністративної структури управління. Поміж предстоятелів помісних Православних церков, патріарх Константинопольський, який з візантійських часів носить титул «Вселенського», визнається лише «першим серед рівних». «На всеправославному рівні принцип його примату до кінця не з’ясовано, а принцип соборності церков існує без будь-яких стабільних механізмів його втілення в життя». Тоді як в католицькій традиції принцип примату дуже повно виражений в служінні Папи Римського, «чия юрисдикція поширюється на всі без винятку підрозділи цієї церкви».

Священики об’єднуються в профспілки

Групи священиків Румунського патріархату в різних регіонах країни почали об’єднуватися у профспілки для захисту власних інтересів від свавілля церковного керівництва. Так, 20 священнослужителів подали статутні документи до Ясського суду про реєстрацію «Профспілки Покрова Божої Матері». Через деякий час 35 кліриків з іншої провінції оголосили про офіційну реєстрацію незалежної профспілки «Добрий пастир» і про намір провести страйк на захист своїх прав. Голова «Доброго пастиря» заявив, зокрема, що «існує величезна прірва між церковною ієрархією і священиками, які служать у храмах. На нас вже розпочато тиск, деяких священиків навіть вдалося вирвати з наших лав». Він повідомив, що священики домагаються можливості створювати профспілки, а головна мета профспілкових діячів — боротьба з низькими зарплатами духовенства і відстоювання можливості приймати рішення, які стосуються їхніх парафій, без попереднього утвердження в єпархії. Крім того, члени профспілки домагаються права балотуватися на будь-яку посаду в органах адміністрації без отримання схвалення з боку священноначалія.

Проте Олтенська митрополія вже попередила священиків, що заснували профспілку, про можливості позбавлення їх сану. У попередженні говориться: «Між служінням священика і діяльністю профспілкового типу існує принципова несумісність, оскільки місія священика полягає в тому, щоб об’єднувати людей одні з одними і з Богом, тоді як профспілкова діяльність передбачає конфронтацію і сепаратистські тенденції». (Interfax)

«Органні новини»

Французьке видавництво «Editions Voix Nouvelles» розпочало випускати новий часопис, присвячений органу. Назва часопису — Orgues Nouvelles («Органні новини»). Анонсуючи новий журнал, видавці підкреслили своє прагнення повернути органу його об’єднувальне місце в культурі Франції і, ширше, всієї Європи — над заголовком нового часопису на обкладинці стоять слова: «Органісти і музиканти в Європі». Наголошується також те, що часопис звернений не тільки до органістів і любителів органу, але і до музикантів і меломанів будь-якого профілю. (Портал.Credo.ru)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: