Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

14 вересня, 2005 - 00:00

Московський патріархат — про помаранчеві революції

Нещодавно високопоставлений чин Московської патріархії (МП) — заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків протоієрей Всеволод Чаплін публічно висловив ставлення МП до недавніх виборів Президента України, а також оприлюднив рецепт боротьби з «помаранчевими революціями». На думку о. Всеволода, таким рецептом є повноцінний діалог влади і громадянського суспільства: «У моєму розумінні громадянське суспільство — це можливість об’єднуватися і впливати на владу та на еліту будь-яким людям, незалежно від системи поглядів, у тому числі людям, які люблять свою країну, свою історію й які, утворюючи природні, а не формальні співтовариства, мають зупинити «помаранчевий натовп». На думку протоієрея Всеволода, помаранчева революція — це політтехнологія, за допомогою якої може бути зроблено чергову спробу зруйнувати російську державність (Що таке «чергова спроба»? Наскільки ми обізнані, подібної спроби в Москві ще не було. Чи йдеться про Україну Кучми?) Протоієрей Всеволод Чаплін вважає, що «наші державні діячі мають, нарешті, зробити вибір між ліберальними реверансами у бік Заходу та інтересами народу Росії». У зв’язку з цим він висловив надію на те, що в Росії настане протверезіння з приводу помаранчевих процесів. Всеволод Чаплін закликав православних громадян об’єднуватися «проти «помаранчевих» дій і будь-яких інших спроб встановити в нашій країні маріонетковий режим, керований іноземними посольствами». І головне: «Наші приходи мають стати центрами громадських дій, хоч духовенству не личить йти в партійну політику. Створення молодіжних груп, військово-патріотичних гуртків, організації молодіжних таборів — усе це може здійснювати співтовариство грамотних, відповідальних мирян. Священик же має взяти на себе духовне керівництво». (Portal-Credo.ru)

Російське православ’я не хоче об’єднуватися

Недавно «Церковные ведомости Русской истинно-православной церкви за границей» (РПЦЗ) опублікували лист провідних діячів цієї церкви, які виступають з категоричним протестом проти об’єднання з Російською православною церквою. (Загальновідомо, що останніми роками тривають активні переговори між двома церквами про злиття.) Автори листа вважають, що якби церква в Росії була повністю незалежна від «путінської РФ», тоді розглядати питання про об’єднання було б доцільно: «Об’єднана церква могла б бути сильнішою в боротьбі за православ’я та за наші ідеали. Але в умовах, коли вищі ієрархи МП слухняно йдуть в фарватері кремлівської політики, збереження незалежності РПЦЗ необхідне, оскільки тоді хоча б частина православних храмів і монастирів не перебуватимуть під контролем всевидючого ока «демократичних» спецслужб РФ. Хочемо нагадати, що св. патріарх Тихон піддав анафемі всю радянську владу». Автори листа вважають, що переговори з Московською церквою можна вести лише тоді, коли вона — церква — покається в гріхах співпраці з радянською владою, а також відречеться від участі в Світовій раді церков. І додають: «Не зупинятимемося на питанні про те, що церква не може фінансуватися за рахунок продажу тютюну й алкоголю (що робить МП)». Головне в тому, що «ієрархи МП продовжують повністю підкорятися діючій владі! Це підтверджує, зокрема, той факт, що в «Російській Академії державної служби при президентові РФ відкрилися курси підвищення кваліфікації керівництва Православної церкви» (ІТАР-ТАРС). Виникає запитання: чому керівництво МП потребує додаткових курсів у «державній установі»?!! Очевидно президент Путін разом з його суфлерами вирішили, що погано працюють його попи і їм потрібно підучитися на курсах «підвищення кваліфікації» при колишньому КДБ. Іншими словами, адміністрація «нової церкви» (мається на увазі сучасна МП) просто стала ідеологічним відділом нової правлячої партії, створеної новими демократичними правителями Росії (виконавцями волі світового уряду). У разі підпорядкування РПЗЦ Московській патріархії така ж доля чекатиме на багатьох «неслухняних» інакомислячих з РПЦЗ. Ми цього не хочемо. Ми хочемо залишатися вірними заповітам наших батьків. Ми не хочемо перебувати під «ковпаком» путінських спецслужб, стверджують автори.

Римський папа зацікавлений у діалозі

Останнім часом Ватікан знову демонструє зацікавленість у розвитку православно-католицького діалогу — папа Бенедикт XVI назвав діалог з Православними церквами «нагальним завданням» і навіть «терміновою справою» свого понтифікату. Про це йдеться в посланні до учасників православно-католицького симпозіуму, що відбувається цими днями в італійському місті Ассизі, і присвячений питанням літургійної єдності церков і його ролі в екуменічному діалозі, в подоланні розбіжностей: Досягнення повної євхаристичної єдності християн має бути метою для всіх, хто належить до Римсько-Католицької церкви». Бенедикт XVI акцентував, що в сучасній ситуації саме літургійна єдність може стати основою для «повного і зримого» подолання багатовікового розколу. А без цього — єдність важкодосяжна. Глава Папської ради зі сприяння християнській єдності кардинал Вальтер Каспер заявив в інтерв’ю Радіо Ватикану про поліпшення відносин з православними. Позитивно оцінив перспективи діалогу між Ватиканом і Російською Православною церквою і глава російських католиків архієпископ Тадеуш Кондрусевич. Як наочний приклад він навів нещодавнє відвідання представниками РПЦ богослужіння, присвяченого освяченню католицького храму в Петрозаводську. Це, однак, лише окремі моменти — реальні відносини з Православними церквами складаються далеко не так добре, як цього хотілося б Ватикану. (ZENIT)

Мечеті наповнюються, храми пустішають

Згідно з даними Асоціації християнських досліджень, до 2040 року в Великій Британії кількість мусульман, які відвідують мечеті, подвоїться в порівнянні з кількістю прочан християнських церков — англикан, католиків і протестантів. У доповіді «Майбутнє церкви» йдеться, що протягом подальших кількох десятиліть спостерігатиметься різке зниження кількості відвідувачів недільного богослужіння. Якщо сьогодні це роблять 9,4% населення, то через 30 років їхня чисельність скоротиться до 5%, вважають експерти. У результаті близько 18 тисяч церков будуть вимушені закритися. «Я сподіваюся, що ці дані допоможуть сконцентрувати зусилля для подолання реальної кризи», — заявив виконавчий директор асоціації Пітер Брірлі. На його думку, для багатьох церковних лідерів результати проведеного дослідження мають стати «тривожним дзвіночком». («Дейлі телеграф»)

Діти знайшли скарби вікінгів

Нещодавно п’ятирічні близнюки Артур і Теодор з невеликого містечка Тромсе (північна Норвегія) знайшли у дворі власного будинку скарб часів вікінгів — намисто з фігурками драконів та медальйон. Погравшись певний час зі скарбами, хлопчики кинули їх у коробку з іграшками, де їх через декілька днів випадково виявили батьки. Вони відразу зрозуміли, що їхні діти знайшли щось незвичайне. Маріта Круз, мати хлопчиків, звернувшись до інтернету і пересвідчившись у тому, що прикраси дуже древні, зв’язалася з міським музеєм. Здивуванню фахівців при огляді прикрас не було меж, оскільки раніше нічого подібного в Північній Норвегії не знаходили. За попередніми оцінками вік намиста і медальйона складає не менше 1200 років (час формування Київської Русі, час походів вікінгів). Археологи вважають, що скарби допоможуть пролити світло на певні темні плями в історії вікінгів, більше дізнатися про їхні переміщення і території, які вони заселяли. Поверхневі розкопки у дворі сімейства Круз увінчалися успіхом — було знайдено срібний хрест, різноманітні прикраси, а також болти і цвяхи. Знайдені предмети досліджуються; систематичні археологічні розкопки розпочнуться весною. («Guardian»)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: