Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

21 травня, 2008 - 00:00

Заповіт Ейнштейна

Нещодавно пройшов міжнародний аукціон у Мейфейрі, на якому, серед інших коштовних раритетів, експонувався лист всесвітньо відомого вченого Альберта Ейнштейна, написаний філософу Еріку Гуткінду (за рік до смерті відправника). Лист було продано з аукціону і відтоді він залишається в приватних колекціях. У своєму листі Ейнштейн пише (не вперше), що «Слово бог для мене всього лише прояв і продукт людських слабостей, а Біблія — це зведення поважних, але все ж таки примітивних легенд, які є досить дитячими. Ніяка навіть найбільш витончена пізніша інтерпретація не зможе змінити це для мене». В листі Ейнштейн писав: «Для мене юдаїзм, як і всі інші релігії, — це втілення найбільш дитячих забобонів. А єврейський народ, до якого я щасливий належати і з менталітетом якого я відчуваю глибоку спорідненість, не має для мене якихось істотних рис, що відрізняють його від усіх інших народів. Судячи з мого досвіду, євреї не кращі за інші групи людей, а від гірших ракових пухлин (народного менталітету) їх надійно захищає відсутність могутності. В іншому, я не можу розглянути в них нічого, що свідчило б про їхню «обраність». (The Guardian»)

Р.S. Великий вчений Ейнштейн, єврей за національністю, свого часу відхилив пропозицію стати другим президентом держави Ізраїль, відкидав також уявлення про те, що євреї є богообраним народом.

Ще одна українська свята

24 травня у Львові відбудеться архієрейська Літургія, яку очолить Державний секретар Ватикану кардинал Тарчизіо Бертоне. Кардинал відвідає Львів для того, щоб провести процес беатифікації сестри Марти Вецької. До Львова приїде близько 10 тис. прочан з усієї Європи та Білорусі. Прес-служба Львівської міської ради повідомила, що прочанам допомагатимуть 700 волонтерів. Архієрейська Літургія відбудеться в парку Богдана Хмельницького і буде організована так, як це було під час візиту Папи Івана Павла II. Пройти до парку прочанам допомагатимуть волонтери. У час Літургії буде вперше представлено ікону Марти Вецької, потім її передадуть до церкви в місті Снятин на Івано-Франківщині. Кардинал перебуватиме у Львові протягом 23—24 травня. За цей час він зустрінеться з керівництвом міста і області, представниками Української Греко-Католицької і Римо-Католицької церков. (RISU)

P.S. Сестра Марта Вецька належала до ордену Сестер милосердя святого Вікентія Пауло. 1904 року провела — замінюючи іншого працівника лікарні — дезинфекцію палати після хворої на тиф у лікарні містечка Снятин Івано-Франківської області, заразилася і померла.

Знайдено сувій Біблії

Один із найважливіших сувоїв Мертвого моря представлено цього тижня в Єрусалимі. Це 7-метровий рукопис Книги пророка Ісаї (Старого Завіту), відомий як Великий сувій пророка Ісаї. Рукопис сорок років зберігався в запасниках Музею Ізраїлю, а тепер доступний для огляду. Безцінний манускрипт, виконаний юдейським писарем за 120 років до Р.Х., чудово зберігся і є єдиною повною версією біблійної книги, знайденої серед сувоїв Мертвого моря. Виставку манускрипта приурочено до 60-річчя держави Ізраїль. Одним із перших, хто побачить знаменитий сувій буде Джордж Буш — президент США, візит якого до Ізраїлю відбудеться найближчим часом. Інший, менш відомий манускрипт, буде представлено в Кнесеті. Даний рукопис є політично важливим уривком 133 псалма: «Як добре і як приємно жити братам разом!» (Патриархия.ru)

Благодатний вогонь?

Багатовікова таємниця Благодатного вогню, який нібито щорічно сходить на Гріб Господній в Єрусалимі напередодні Великодня, починає, здається, розкриватися. Сенсаційне визнання зробили авторитетні представники Православ’я — грецький патріарх Єрусалимський Феофіл III, а також відомий в Україні диякон-професор Андрій Кураєв... Сьогодні ніхто вже точно не знає, коли велика частина східних християн повірила в Благодатний вогонь. Сучасні історики датують виникнення переказу про його надприродне походження приблизно IX сторіччям — часом, коли Єрусалим потрапив під владу мусульман, які перетворювали християнські храми на мечеті. Багато хто з православних вірить, що диво це стало звершуватися ще за апостольських часів, у I сторіччі після Р.Х. (тут, щоправда, виникає питання про те, де саме чудо звершувалося — адже храм Гробу Господнього побудували в IV сторіччі, а до цього місце Воскресіння було невідоме). Перше слов’янське свідчення про чудо залишив ігумен Данило в своєму знаменитому «Ходінні» (приблизно 1207 р.). З його оповіді видно, що серед греків XIII сторіччя віра в Благодатний вогонь під сумнів не ставилася. Проте нинішній Єрусалимський патріарх Феофіл III, як це засвідчив цього року диякон Андрій Кураєв під час візиту до Єрусалима на Великдень, всіляко уникав слова «диво» чи «сходження вогню». Патріарх заявляв, що це лише один із ритуальних обрядів Великої суботи — «церемонія, подібна до всіх інших церемоній Страсної седмиці». Як колись великодня звістка від труни засяяла й освітила весь світ, так ми нині здійснюємо в цій церемонії репрезентацію того, як звістка про воскресіння від Кувуклії (печери) розійшлася світом». Цю й без того відверту фразу патріарха (єдиного, за церковними поняттями, свідка дива) диякон Кураєв супроводив власним коментарем, для особливо нетямущих: «Відвертіше сказати про запальничку в кишені Патріарх Феофіл, мабуть, і не міг». Кураєв — дуже відома особистість, щоб його безболісно можна було позбавити сану за незручну для більшості духівництва правду. За власним визнанням диякона, на нього, звичайно ж, здійснюється тиск, але зрікатися власних слів або «каятися в інтерпретаціях» він не збирається. (Портал-Credo.ru)

Іслам не повинен бути «терра інкогніта»

У Саратовському Ісламському центрі відбувся представницький круглий стіл «Іслам і сучасність», в якому взяли участь учені багатьох ВНЗ. Співголова Ради муфтіїв Росії, глава Духовного управління мусульман Поволжя Мукаддас Бібарсов запропонував провести такі заходи в зв’язку з тим, що мусульмани не завжди можуть правильно зорієнтуватися в інформаційних потоках, та й «об’єктивно оцінити самих себе, дивлячись лише зі своєї дзвіниці». Тому й можливі такі ексцеси, як поява карикатур на Пророка Мухаммада, які викликають гнів у мусульман всього світу. Хоча їх автори глумляться також над Ісусом і іншими пророками (мир їм). Багато які біди відбуваються від браку знання як культури інших народів, так і своєї власної. І це цілком співвідноситься з тим, що сказано в Корані про необхідність будувати хороші стосунки з сусідами, і особливо, з людьми Святого Письма. (Ислам.ru)

Еллінська церква зближується з Вселенським патріархом

У ході свого нещодавнього візиту до Константинопольського патріархату, новий глава офіційної (новостильної) Елладської Православної церкви (ЕПЦ) Архієпископ Ієронім зробив ряд заяв, які деким трактуються як готовність до відмови від певної частини незалежності Елладської церкви. На офіційному сайті ЕПЦ розгорнулося обговорення візитів Архієпископа Ієроніма до Стамбула і Патріарха Варфоломея до Греції, які відбулися в першій половині травня. А 10 травня Архієпископ Ієронім і Патріарх Варфоломей підписали в Стамбулі комюніке, в якому, зокрема, пропонується переглянути канонічний рівень, який склався між двома церквами, а також виступати як «одне ціле» на міжнародному рівні. Зокрема, передати Константинопольському патріархату право представляти Елладську церкву перед європейськими організаціями в Брюсселі. За відомостями джерел у Афінській архієпископії, представники двох церков домовилися про створення екзархату (представництва) Константинопольського Патріарха в Афінах. Діяльність цього екзархату підкреслюватиме «дочірній» характер Елладської церкви щодо «матері» — Константинопольської патріархії. У своїй офіційній промові, зверненій до Архієпископа Ієроніма, Патріарх Варфоломей декілька разів назвав Елладську церкву «дочкою» (хоча це незалежна в родині православ’я церква). При цьому він зазначив, що надання автокефалії Елладській церкві в минулому було зумовлене історико-політичними обставинами і не повинно вести до ущемлення юрисдикції Апостольського Константинопольського престолу, визначеної святими отцями і Соборами. Зі свого боку, Архієпископ Ієронім зрадів, що Константинопольська церква «має звання Вселенської». «Хорошо нам зде быти», — так завершив він свою промову, маючи на увазі перебування Елладської церкви у «промінні слави» Вселенського патріархату. Також Архієпископ Ієронім визнав Патріарха Варфоломея своїм «паном і батьком», зазначивши, що метою його візиту до Константинополя є отримання отечеського патріаршого благословення на служіння як предстоятеля Афінської архієпископської кафедри. Він вважає «непростимим гріхом» твердження, що Константинопольська і Елладська церкви не є «одним цілим» і мають різну «духовну ідентичність». (Портал-credo.ru)

Перед Далай-ламою зачиняють двері

Духовний лідер буддистів Тибету Далай-лама ХIV, що перебуває зараз із візитом у ФРН, не виключає, що за певних обставин він міг би відвідати Олімпіаду в Пекіні. Для цього необхідна зміна політики китайської влади та поліпшення ситуації в Тибеті. «Якщо після цього я отримаю офіційне запрошення, то буду дуже щасливим». Тим часом китайська влада вже заявила про можливі негативні наслідки цієї зустрічі для німецько-китайських стосунків. І вийшло так, що з боку вищих урядовців ФРН для зустрічі з Далай-ламою не знайшлося вільного часу. Так, спроба Далай-лами домогтися аудієнції у Штайнмаєра, який одночасно є віце-канцлером ФРН, не увінчалася успіхом. Гостеві відмовлено «в зв’язку з переобтяженим графіком» міністра. Цю ухвалу розкритикували газети: «Своєю поведінкою міністр закордонних справ може створити в китайців враження, що тема прав людини не є пріоритетом уряду ФРН». Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»

Газета: 
Рубрика: