Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

15 червня, 2005 - 00:00


Патріарх Варфоломей — про Україну

Під час зустрічі Президент України Віктор Ющенко сказав патріархові Варфоломею I, що «сьогодні українське суспільство чекає на створення єдиної Помісної Православної Церкви». Він також підкреслив, що «це об’єднання — виключно питання Церкви».

У ході розмови Патріарх позитивно оцінив демократичні зміни, які відбулися в Україні. Він висловив переконання, що перемога Віктора Ющенка на президентських виборах «відкрила для України вікно в Європу». Президент, коментуючи українське церковне життя, вказав на те, що влада діє в церковних стосунках чесно, усвідомлюючи делікатність цієї сфери. «Ми демонструємо рівність до всіх церков і дотримуємося принципу невтручання до церковних справ» — сказав український лідер. При цьому Віктор Ющенко підкреслив, що «українське суспільство чекає на створення Єдиної Помісної Православної Церкви».

Для всіх прихильників об’єднання українського православ’я в автокефальну Помісну церкву вищенаведене повідомлення стало великим і гірким розчаруванням. Як неважко помітити, в протокольному повідомленні не наведено жодного слова патріарха Варфоломея I, яке стосувалося б наших православних церковних справ — неначе їх і не існує зовсім! Хоча, після жорсткої заяви, нещодавно зробленої Всесвітнім патріархом на Всеправославному Соборі щодо «неканонічних» українських церков, важко було чекати чогось іншого. Прихильники автокефалії сподіваються однак на те, що, як завжди, не все сказане при зустрічі Патріарха і Президента потрапило на сторінки преси!


Папа закликав «бачити доброту»

Папа Бенедикт XVI закликав віруючих людей уникати концентрації на негативних моментах життя і намагатися бачити доброту Бога в їхньому житті і дякувати Йому за це. Таку пораду Римський папа дав слухачам, після читання Псалма 110 під час генеральної аудієнції на площі св. Петра в присутності 35 тисяч прочан. Коментуючи Псалом, Папа підкреслив, що він закликає нас «відкривати все те добро, яке Господь дає нам кожного дня. Тим часом, ми часто помічаємо лише негативні аспекти нашого життя. Цей Псалом пропонує нам побачити те хороше, що дає нам життя, побачити дари, які ми кожного дня отримуємо від Бога». За словами папи Бенедикта ХVI, «лише вдячне серце може гідно святкувати літургію вдячності — Євхаристію». ( «Zenit.org» )


Бенедикт XVI вітає іудеїв

Бенедикт XVI привітав 50 єврейських представників, які взяли участь у першому Міжнародному Іудейсько-християнському симпозіумі, організованому церковним рухом «Фоколяре». Своє привітання Понтифік висловив наприкінці генеральної аудієнції на площі св. Петра під час розмови з групою, до якої ввійшли також рабини. Понад 100 учасників симпозіуму на тему «Любов Бога, любов ближнього в єврейській і християнській традиціях» приїхали з різних країн світу, включаючи Ізраїль і США. Президент Папської комісії в справах релігійних відносин з євреями кардинал Вальтер Каспер перед цим виступив зі зверненням до учасників симпозіуму і закликав їх проаналізувати «дивовижний» розвиток діалогу між іудеями та християнами протягом останніх років. Після перерахування кроків, які зробив Папа Іван Павло II в цьому напрямкові, кардинал Каспер сказав: «Я знаю папу Бенедикта ХVI протягом сорока років. Він написав багато робіт про стосунки між іудаїзмом і християнством і зробив важливий теологічний внесок у це питання. ( Zenit.org )


Об’єднала «Чорна Мадонна»

Нещодавно віруючих різних конфесій Кривого Рогу (Дніпропетровська обл.) об’єднала ікона Пресвятої Діви Марії Ченстоховської. У дні перебування ікони в місті поклонитися «Чорній Мадонні» (так називають цей образ) прийшла та приїхала велика кількість парафіян з міста і його околиць, а також із сусідніх населених пунктів. І не лише католики, але й греко-католики, а також — православні зі своїми настоятелями. Зазначимо, що ікона Божої матері Ченстоховської — не чужа для українців. Існує переказ, що за тих часів, коли християни ще не ділилися на конфесії, цю ікону було подаровано князеві Володимиру його візантійською дружиною і прикрашала вона першу християнську кам’яну церкву в Київській Русі, а саме, — Десятинну церкву в Києві. А вже потім потрапила — також як посаг — до Польщі. Таким чином, ця ікона є свідченням давніх контактів між двома християнськими на


Ватикан знову пропонує Москві діалог

Не зважаючи на фанатизм і скандали, пов’язані з розбіжностями між західними та східними християнами, президент Папської ради сприяння християнській єдності кардинал Вальтер Каспер упевнений у необхідності відновити екуменічний діалог між Католицькою та Російською православною церквою. Нещодавно в італійському місті Барі, де покояться мощі святителя Миколи Чудотворця, шанованого як православними, так і католиками, кардинал Каспер озвучив програму, спрямовану на подолання розколу між Римом і Москвою. За його словами, «екуменізм має політичне значення... Якщо Європа стала «найслабшим пунктом християнства», то це є негативним наслідком розбіжностей між окремими церквами. Необхідно повернутися до єдиного коріння... У нас немає наміру перетворювати на католицькі ті країни, де ви, православні брати, протягом багатьох сторіч проповідували Євангеліє. Так званий прозелітизм не є нашою політикою і нашою стратегією. Але ми також прохаємо вас покласти край тому, що ми можемо назвати гіршим прозелітизмом з вашого боку, — скандальній практиці перехрещення». При цьому він не згадував конкретно імені Патріарха Московського, але говорив зі «смутком» про полеміку, яка повторилася після смерті Войтили і «ще до того, як він був похований». На закінчення Каспер сказав: «Немає екуменізму без прощення і примирення. Не допоможуть також заклики до інших (тобто до католиків) — щоб вони поміняли курс, змінилися і розкаялися. Як би часто, як приспів, одне і те ж не повторювалося. Зміни й оновлення повинні починатися в кожному з нас. ( «Zenit» )


Благородний ризик муфтія

Духовний глава австралійських мусульман шейх Тадж ель- Дін аль-Нілалі запропонував себе в обмін на взятого в полон мусульманськими екстремістами австралійського інженера Вуда, який працював у Іраку. Він пообіцяв добровільно віддатися в руки злочинців у тому випадкові, якщо вони представлять докази того, що інженер ще живий, і поклянуться, що випустять його. Щоб виконати свою обіцянку і встановити контакти з терористами, муфтій Австралії приїхав до Іраку. Ще одним своїм обов’язком він вважає передати 63-річному інженерові Вуду необхідні йому ліки. ( Portal Wiara.pl )


Католики приймають друзів

Минулого тижня католики України приймали в Києві своїх друзів із Австрії та Швейцарії — в київській парафії св. Олександра перебувала група католиків із Австрії на чолі з мером міста Альбершвенде Райнгардом Йозефом Дюром. Метою візиту іноземних гостей було ознайомлення з добродійними проектами Римської католицької церкви (РКЦ) в Україні, які проводить добродійна організація «Карітас-Спес Україна». Ця група активних австрійських парафіян протягом останніх 10-ти років брала участь у багатьох діючих добродійних проектах України. Зокрема, за їх ініціативою почалося будівництво будинку для людей похилого віку та розвиток центру відпочинку для дітей у Олександрівці (Житомирська обл.). Одночасно в Києві перебував також швейцарець Стефан Сутер — представник добродійної організації, завданням якої є допомога священикам різних країн світу. Стефан Сутер відвідав декілька місць проживання римсько-католицьких священиків в Україні для ознайомлення з умовами, в яких вони мешкають і служать. Оцінюючи ситуацію, Стефан Сутер вказав, що отримав доволі позитивне враження від того, що побачив. Однак є і проблеми, серед яких гість назвав проблему повернення храмів церковним парафіям і стосунки з Православними церквами. ( Католицький медіа-центр )

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: