Розвідник-християнин
Нещодавно британський уряд відзначив істинно християнський подвиг англійського розвідника-шпигуна Фоулея, який у 30-х роках ХХ століття врятував від переслідування і майже вірної смерті понад 10 тисяч євреїв. Меморіальну таблицю відкрили у Британському посольстві в Берліні; на церемонії були присутні родичі тих, кого врятував розвідник, який, починаючи з 20-х років, працював у паспортному бюро в Берліні, що було його «дахом». Після приходу до влади Гітлера, коли кожен німецький єврей постав перед обличчям смерті, Фоулей видав тисячам людей візи, без яких вони жодними іншими способами не могли виїхати з Німеччини. При цьому він не побоявся не лише контррозвідки Рейху, а й також свого керівництва: порушив британські правила, що регламентували квоту євреїв, яким надавали притулок у Великій Британії та її колоніях (це спричинило велике невдоволення його начальства). Наприкінці 30-х років він навіть переховував євреїв, які шукали способів залишити Німеччину, у власному будинку.
Меморіальну дошку в Берліні встановили в день 120-річчя від дня народження цієї відважної людини. (Бі-Бі-Сі)
Далай-лама відвідав Росію
Минулого тижня лідер буддистів Далай-лама прибув до Калмикії. В аеропорту Елісти його зустрічали численні паломники та члени буддійської громади. Офіційні особи Калмикії, побоюючись невдоволення Москви, поїхати в аеропорт не зважилися. Хоча президент Калмикії Кірсан Ілюмжинов протягом останніх п’яти років активно вимагав від російського МЗС та керівництва КНР дозволу на поїздку Далай-лами до Елісти. Причина в тому, що присутність на заходах з участю Далай-лами російських чиновників була фактично заборонена (щоб «не дратувати» Китай). Тимчасовою резиденцією Далай- лами в Калмикії став один із котеджів у Сіті-Чесс — шаховому місті на околиці Елісти. Це восьмий візит Далай-лами до Росії. Тричі він приїжджав за Леоніда Брежнєва та по двічі за Михайла Горбачова та Бориса Єльцина. Після 1996 року Москва, поступившись вимогам Пекіна, незмінно відмовляла Далай-ламі у візі. Цього разу в’їзну візу Далай-ламі видали суто в рамках його пастирських функцій — для освячення буддійського храму в Елісті. Не виключено, що МЗС КНР все ж таки зробить заяву в зв’язку з поїздкою Далай-лами, діяльність якого в Пекіні розглядають як ворожу.
Далай-лама — вельми невибаглива людина і жодних особливих побажань щодо організації свого перебування в Елісті не зробив. Для високого гостя приготували невеликі кулінарні сюрпризи, щоб пригостити його національними тибетськими стравами. До меню Далай-лами входить тибетська страва «момо» (подібність пельменів), тибетські пампушки, приготовані на пару, а також калмицький чай, близький за смаковими якостями до улюбленого Далай-ламою тибетського чаю. Перший після прибуття день Далай-лама провів у головному буддійському храмі Калмикії — Елістинському хурул Сякюсн- сюме. Спочатку він освятив храм, а потім провів у ньому «вчення для народу» — виголосив проповідь.
Минулої середи Далай-лама вилетів з Елісти до своєї індійської резиденції. Сотні віруючих вишикувалися вздовж дороги, що веде зі столиці республіки до аеропорту, утворюючи живий коридор.
P.S. Буддизм у Росії визнали 1741 року. Буддійська Сангха (громада) визнана як одна з чотирьох традиційних релігій РФ (разом із православ’ям, ісламом та іудаїзмом). Основними регіонами поширення буддизму вважають Бурятію, Калмикію та Туву. Кількість послідовників буддизму в Росії наближається до 1 млн. осіб. (Portal-Credo/ru)
Нетлінні мощі
У Москві стали відомі результати дослідження нетлінного тіла буддійського лами: «Зразки, взяті через 75 років після поховання, показали, що органіка шкіри, волосся та нігтів цієї померлої людини нічим не відрізняється від органіки живої», — розповіла на прес-конференції в центральному офісі агентства Інтерфакс доктор історичних наук, професор РДГУ Галина Єршова. Йдеться про тіло відомого релігійного діяча на ім’я Даша-Доржо Ітігелова, який був головою російських буддистів з 1911 по 1927 рік. Перед смертю він заповідав дістати своє тіло з-під землі приблизно через 30 років. Відтоді ексгумацію проводили двічі: у 1955 та 1973 роках — двічі виявлялося, що тіло лами не зазнало тління. Те саме виявилося й втретє, 2002 року, після чого тіло Ітігелова вирішили вивчити медики. Воно покоїться в Іволгінському дацані — духовному центрі російських буддистів, що знаходиться в столиці Бурятії Улан-Уде. Віруючим буддистам цей феномен «дав ще більше віри, у тих, хто вагається, зняв сумніви, а атеїстів примусив замислитися». («Релігія і ЗМІ» )
Англіканські єпископи обговорюють гомосексуалізм
Минулого тижня збори понад 50 єпископів Англіканської церкви обговорювали в Лондоні болючу як для суспільства, так і для церкви проблему — гомосексуалізм. Засідання відбувалося за закритими дверима, а підсумкове рішення не оприлюднили. На обговоренні були присутні представники всіх 44 дієцезій Англіканської церкви з різних країн, а також понад десять титулярних єпископів. Головна тема — шляхи виходу з кризи. Зборам єпископів передувала робота спеціальної комісії, створеної для вивчення проблеми, яка загрожує розколом Англіканської церкви. Звіт комісії закликає покласти край практиці освячення одностатевих шлюбів, а також із висвяченням єпископів, помічених у содомському гріху. Ті провінції церкви, де це має місце, повинні принести покаяння та зробити відповідні публічні заяви. 38 провінцій Англіканської церкви уклали угоду з наміром всіляко перешкоджати поглибленню кризи. «Тhe Times» цитує слова Рочестерського єпископа, який вважає, що «саме єпископи Англіканської церкви повинні всі разом виступити проти гріха». Терпець Англіканської церкви увірвався після таких подій, як благословення одностатевих шлюбів у Ньювестмінстерській дієцезії Канади, призначення єпископом однієї з провінцій США Джина Робінсона, який не приховує своїх сексуальних уподобань, а також інші подібні випадки. Єпископат Африки погрожує відокремленням від повноти Англіканської церкви у разі, якщо не буде вжито термінових заходів. Для довідки: сьогодні у світі нараховується 70 мільйонів членів Англіканської церкви, яка веде свій початок із ХVI сторіччя. («The Guardian»)
P.S. До редакції газети «День» постійно надходять листи, в яких православні віруючі Києва звинувачують деяких наших відомих владик у содомському гріху, до якого ніби примушують молодих ченців і семінаристів. Чи вживе Церква заходів і чи будуть вони гласними?
Хто похований у Петропавлівському соборі Санкт-Петербурга
Японський генетик Тацуо Нагаї заперечує автентичність катеринбурзьких останків царської сім’ї Романових. Презентація результатів його досліджень, які тривають уже 10 років, відбулася в Санкт-Петербурзі. Як розповів професор Нагаї, йому вдалося провести порівняльний аналіз унікальних біологічних матеріалів. Це зразки крові племінника імператора Миколи II Тихона Куликовського-Романова, кісткові останки брата государя, великого князя Георгія Романова, сліди поту на одязі царя та сліди крові на хустці цесаревича Миколи Олександровича після ударів самурайською шаблею по голові в Японії 1891 року. ДНК-аналіз показав, що три людини, яким належать досліджені компоненти клітин, — близькі родичі.
Ці результати науковий експерт порівняв із даними, опублікованими російськими та британськими генетиками, які вивчали фрагменти нібито знайдених під Катеринбургом останків царської сім’ї. Виявилися істотні відмінності. Висновок Нагаї: у Петропавлівському соборі Санкт-Петербурга поховані останки не Романових, а якихось інших людей. (Portal_Credo.ru)
У пам’ять про Моцарта
Понад тисячу жителів польського міста Познань молилися за упокій душі померлого 213 років тому великого композитора Вольфганга Амадея Моцарта. У Соборі францисканців відслужили літургію, присвячену його пам’яті, яка почалася о 23-й годині — саме в цей час, за спогадами очевидців, композитор помер. Було також виконано — за участю академічного симфонічного оркестру — славнозвісний «Реквієм» Моцарта; сольні партії співали солісти Познанської опери. (КАІ)