Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

17 листопада, 2004 - 00:00

Клонування небезпечніше за зброю масового знищення

Кардинал Джозеф Ратцингер, префект Конгрегації Ватикану у справах віри, попереджає, що клонування людини є небезпечнішим, ніж зброя масового знищення. «Якщо одна людина виготовляє в лабораторії іншу людину, ця остання вже не є даром Бога або природи. Якщо цю штучну людину можна сфабрикувати, отже її можна і знищити без зайвих докорів сумління. А людина, яка це робить, стає ще більшою загрозою людству, ніж будь-яка зброя масового знищення». Кардинал несхвально відгукнувся також про секуляризм (світськість, відрив від церкви), що наростає в Європейському Союзі. Він сказав: «Чистий позитивізм «Прав людини» є, можливо, достатнім для Конституції ЄС, але аж ніяк не для розв’язання соціальних і культурних проблем. Чистий позитивізм призводить, на думку кардинала, до відносності в усьому, що породжує протиріччя й перешкоджає досягненню проставлених цілей... Стверджується, що в «Європейській конституції» не можна згадувати іудео-християнське коріння Західної Європи — щоб не ображати іслам. Але іслам можна ще більш образити зневагою до Бога, зарозумілістю розуму, яка приводить до фундаменталізму. Досить згадати про втрати, пов’язані з комунізмом, або про цілковите знищення моралі предків сучасних африканських народів — жертв війни і СНІДу. Розум не є ворогом віри — зовсім навпаки. Проблеми виникають тоді, коли з’являються неповага до Бога й до священного». (Дехто у Ватикані вважає, що небажання вставити в Європейську конституцію положення про християнське коріння Європи пояснюється «ворожнечею до католицизму»). (ZENIT News Services)

Православні китайці зможуть молитися рідною мовою

Перший православний молитвослов китайською мовою з’явився в Благовещенську. Брошура містить основи православного віровчення та головні молитви. Проект здійснений завдяки фінансовій допомозі керівництва однієї відомої в амурській столиці китайської компанії та консультативній допомозі робочої групи Московського Патріархату з дослідження проблем Православної Церкви в Китаї. («Седмиця»)

Нова євангелізація Франції

Гігантський хрест заввишки 17 метрів постав у центрі Парижа на площі перед легендарним собором Паризької Богоматері. Він символізує Тиждень євангелізації — спроби Римо-католицької церкви повернути віруючих великих міст до активного релігійного життя. Ініціаторами Тижня євангелізації спільно виступили архієпископи Відня, Парижа, Лісабона, Брюсселя й Будапешта. На їхню думку, жителі сучасних західних мегаполісів цілком втратили інтерес до церкви, до її вчення. Тому зараз потрібна їх нова євангелізація.У Парижі відбудуться масові релігійні ходи вулицями і площами, концерти, виставки. У всіх 130 церковних парафіях Парижа відкривається «Книга життя», куди будь-хто бажаючий може зробити запис із проханням про молитву за спасіння своєї душі або душ його родичів і знайомих. Наступного року Тиждень євангелізації пройде в Лісабоні. (ЕМІ)

У буддійських ченців сканують мозок

Не так давно в Гімалаях, в індійській резиденції Далай-лами відбувся експеримент зі сканування мозку буддійських ченців. Ініціаторами досвіду стали американські нейрофізіологи, переконані в тому, що будь-які чудеса можна пояснити, не вдаючись до містики, фізичними процесами, що відбуваються в мозку. Останнім часом вчені задалися запитанням про те, чи може мозок мінятися під дією суто внутрішніх сигналів. На думку вчених, багатовікова традиція буддійської медитації могла б відповісти на запитання: «Чи можуть думки змінювати фізичну структуру і склад мозку?» Далай-лама зацікавився цими спостереженнями вчених і запропонував медитуючим ченцям «відкрити» свій мозок науці. Група американських учених на чолі з професором Девідсоном провела серію дослідів сканування мозку в процесі глибокої медитації. Порівнювалися результати, отримані при скануванні молодих ченців і тих, хто має сумарний досвід медитації понад 10 тис. годин. Серед останніх — буддійський чернець із Непалу, який захистив дисертацію з генетики. Було задано й «тему» медитації — «Співчуття, що породжує почуття любові до всього живого», а також можливість досягнення стану, за якого співчуття заповнює весь мозок, не залишаючи місця для інших думок і почуттів. Один із важливих результатів експерименту — фіксація відмінності станів мозку після медитації у новачків і досвідчених ченців. В останніх спостерігалася інтенсивна поява так званих гамма-хвиль, які вважають головною характеристикою діяльності нейронів. Завдяки цим хвилям воєдино пов’язуються віддалені ділянки мозку, і відтак створюється основа вищої розумової діяльності. За словами Девідсона, у більшості ченців виявилося наростання в процесі медитації високочастотної діяльності мозку, яке ніколи не описувалося в спеціальній літературі. Вчений вважає, що вправи в медитації допомагають мозку піднятися на вищий рівень свідомості.Використовуючи метод сканування, дослідники визначили ділянки мозку, активні під час медитації. Активність у лівій лобній частці кори (що відповідає за позитивні емоції) значно перевищувала активність у правій лобній частці (що відповідає за негативні емоції), чого ніколи не відзначалося при суто розумовій діяльності. Ділянка мозку, що включається, побачивши страждання, у ченців виявилася найактивнішою, — наче ченці були готові негайно прийти на допомогу тому, хто потрапив у біду. Таким чином, вчені дійшли висновку, що мозок, як і тіло, можна змінювати за своєю волею. Так само, як аеробіка формує м’язи, ментальні вправи формують сіру речовину. У цьому вчені тільки починають розбиратися. (The Wall Street Journal)

Чи пустять в Росію Далай-ламу?

Як стало відомо, МЗС Росії не проти візиту Далай-лами, якщо його поїздка матиме пастирський характер. Про це заявив журналістам у Москві голова російського МЗС Сергій Лавров: «Позиція Росії полягає в тому, що ми були б готові розглянути прохання про надання візи Далай-ламі, якщо ця поїздка матиме виключно місіонерський, пастирський характер і якщо Далай-лама не матиме офіційних контактів з офіційною владою в регіонах». Російський міністр додав, що йому стало відомо про те, Далай-лама «вирішив не запитувати візу для відвідування Елісти» (столиця Калмикії). «Ми поважаємо це рішення, як рішення будь-якого іноземного громадянина», — сказав Лавров. (РІА «Новости»)

Закон Божий чи Iсторія релігій?

Суперечки про те, як і в якому вигляді слід викладати у світській школі релігійні знання, не вщухають (і не лише на пострадянському просторі). Начебто всі погодилися, що історію релігії — як частину світової історії — школярі мусять знати. Тепер суперечки перемістилися в іншу площину. А саме, хто і в якому обсязі має викладати історію релігії? Міністр освіти й науки РФ Андрій Фурсенко, виступаючи на Всеросійському соціальному форумі-2004, ратував за викладання у школах предмета «Історія світових релігій». При цьому він висловив думку, що такий курс не повинен бути факультативним і що вести його мають світські викладачі. «Освіта про основи світових релігій має бути світською, а право вибору має залишитися за дитиною», — сказав Фурсенко. За словами міністра, історію релігії не можна ототожнювати з релігійним навчанням, яке здійснюють ті або інші священики різних конфесій та релігій. «У нашій країні школа відокремлена від церкви, діти здобувають світську освіту, тому в державній школі обов’язкового релігійного навчання бути не може». Він повідомив, що міністерство готує відповідні підручники. Відповідаючи на запитання журналістів, він повідомив, що курс «Основи православної культури» не слід вивчати в школах окремо, він увійде до складу курсу з вивчення історії релігій. За введення в школах «Основ православної культури» виступає Російська православна церква. Московський патріарх Алексій II неодноразово заявляв, що учням необхідна духовна освіта, і нагадував, що православ’я є провідною конфесією Росії. (Портал)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: