Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

Чи згадає конституція ЄС про християнське коріння Європи?
2 червня, 2004 - 00:00

Чи згадає конституція ЄС про християнське коріння Європи?

Конвент Європейського союзу, який займається розробкою Конституції ЄС, все ще не дійшов згоди стосовно згадки християнства в проекті конституції. Ця обставина може перешкодити можливість остаточного прийняття Конституції найближчим часом, як це заплановано. Нагадаємо, що місце релігії в преамбулі конституції гаряче дебатується із самого початку 2002 року.

Сім міністрів іноземних справ, включно з п’ятьма міністрами щойно прийнятих до ЄС країн, заявили, що згадка про «християнське коріння Європи» є для них одним із найбільш важливих національних пріоритетів. «Поправка, на якій ми наполягаємо, базується на історичній правді, — говориться в заяві семи міністрів. — Ми далекі від того, щоб виступати проти секулярного характеру ЄС; ми також не відмовляємо в пошані іншим релігіям або філософським переконанням. Але особливу роль християнства в історії Європи неможливо заперечувати». Між тим, останнім часом до країн, які виступають проти внесення згадки про християнство до конституції, приєдналася католицька Іспанія. Ця несподівана зміна позиції відбулася після нещодавнього приходу до влади нового уряду. Тепер Іспанія стала союзником Франції, що послідовно захищає свою традиційну світську традицію.

Неузгодженість декларативної «конфесійної» поправки тим більш недоречна, що майже всі важливі й складні позиції проекту Конституції ЄС давно узгоджені. «Каменем спотикання» стала преамбула, проект якої розробив колишній французький президент Валері д’Естен. У його проекті згадуються «культурна, релігійна і гуманістична спадщина Європи» загалом (без виділення християнства). За пряму згадку християнства виступають Італія, Польща, в конституції якої згадується «Бог», а також Литва, Мальта, Португалія, Чехія і Словаччина. Головним доказом Франції є теза про відділення церкви від держави. Її активно підтримують Бельгія, Швеція, Данія та Іспанія, міністр закордонних справ якої Мігель Моратінос вважає формулювання д’Естена «довершеним». Представники цих останніх країн вважають, що, зробивши згадку про одну релігійну традицію, необхідно згадувати інші. Існуючий текст преамбули захищає також Велика Британія, представники якої твердять, що «ми маємо рахуватися із іншими релігіями». За умов активної міграції у країни Західної Європи мусульман ця точка зору має неабиякий сенс.

Аналітики вважають, що консенсус може бути досягнуто на рівні голів уряду на саміті в червні (Брюссель). Розроблено проект узгодження, що пропонує додати до конституції декларацію, згідно з якою кожна країна може тлумачити преамбулу по-своєму(!). («Gardian», АР)

Папа закликає ЗМІ до мудрості й обережності

Глава Римо-католицької церкви Іван ПавлоII призвав засоби масової інформації поважати істину та служити на благо суспільства. Виступаючи з традиційною недільною проповіддю на площі Святого Петра, Папа торкнувся, головним чином, впливу ЗМІ на родину, виховання дітей. Тут мас-медіа можуть бути або важливим джерелом культурного збагачення й духовного розвитку людини, або становити серйозну небезпеку для родини і тим самим — для релігії і суспільної моралі. Папа призвав журналістів до мудрості й обережності. Хоча головні відповідальність, за словами Івана Павла II, лягає на батьків, які повинні ретельно стежити за тим, яку інформацію їхні діти черпають із телебачення та Інтернету. Папа також призвав до відповідальності державні та суспільні інститути, які покликані контролювати і регламентувати діяльність ЗМІ. («Zenit»)

430 мільйонів — на патріотизм

За останні три роки в Росії було профінансовано 345 проектів у сфері електронних мас-медіа, пов’язаних із вихованням патріотизму. А у федеральному бюджеті 2003 року держава виділила більш як 430 млн. рублів на ті самі цілі — пропаганду патріотизму. В поточному році діапазон патріотично-виховних програм значно розширюється, особливо це стосується тем морального й фізичного здоров’я суспільства, виховання дітей і дорослих, пропаганди досягнень вітчизняної науки, проблем бездомних дітей, ветеранів, інвалідів та ін. На цю сферу роботи ЗМІ з федерального бюджету-2004 виділено майже 433 мільйони рублів. Притягнення уваги ЗМІ до соціально значимих проблем суспільства, в тому числі до теми патріотизму, залишається пріоритетною для Кабінету міністрів. Активно залучається до справи патріотичного виховання також Руська православна церква, яка регулярно і з великим суспільним розголосом провадить відповідні церковно-патріотичні акції, такі як, наприклад, канонізація відомих політичних і військових особистостей минулого. (NEWSru.com)

Авторка дитячої Біблії отримала нагороду від Римського Папи

78-літня німецька письменниця і теолог Елеонора Бек із Штуттгарта отримала нагороду Св. Сільвестра за її служіння церкві, вірі й дітям. Елеонора Бек є автором відомої у всьому світі Біблії для дітей під назвою «Бог говорить із Своїми дітьми». Сьогодні 40 млн. примірників цієї книги перекладено 141 мовою і розповсюджено в усьому світі. Перше видання книги «Бог говорить із Своїми дітьми» з’явилося ще 1979 року. («Zenit»)

Кардинал отримує нову церковну посаду

Як стало відомо, кардинал Бернард Лоу, який нещодавно мусив залишити посаду архієпископа Бостона (США) у зв’язку з секс-скандалами у його дієцезії, отримав нове призначення Ватикану. В офіційному повідомленні говориться, що Папа призначив Лоу архієпископом Римської базиліки Санта Марія Маджоре — однієї з найбільш відомих і шанованих церков Риму.

Скандали потрясли Сполучені Штати 2002 року, коли стало відомо, що чимало католицьких єпископів США покривали такі злочини свого священства, як сексуальні домагання та розтління малолітніх. Замість того, щоб позбавляти винних сану та притягувати їх до кримінальної відповідальності, до світського суду, єпископи, переводили їх із однієї парафії на інші, намагаючись приховати зловживання.

Із того часу Католицька церква США відшкодувала — згідно зі судовими вироками — $700 млн. за нанесення духовенством фізичної та моральної шкоди жертвам. Скандал вперше потрапив у заголовки ЗМІ саме в Бостоні. Не дивно тому, що 2002 року Лоу пішов у відставку, до чого закликали також підлеглі йому священики. З того часу він перебував переважно в Римі. А зараз отримав нове — дуже почесне — призначення.

Між тим, архідієцезія в Бостоні досі не може розрахуватися з тими людьми, які стали жертвами хтивих священиків, що доведено кримінальними розслідуваннями і судовими вироками. Дійшло до того, що архідієцезії прийдеться продавати резиденцію архієпископа та присадибну ділянку ($100 млн.). (Reuters)

Генерал воює із сатаною

Американський трьохзірковий генерал Вільям Боікін, який займає високу посаду в розвідувальній системі США, нещодавно привернув до себе увагу публічними виступами проти тероризму, в яких він широко використовував релігійну термінологію. За виступи, які він зробив у присутності журналістів, генерала критикують як мусульмани, так і американські групи захисту релігійної свободи. Генерал серйозно говорив про те, що у боротьбі з тероризмом головним ворогом американців є сам сатана, що, звичайно, вельми ускладнює цю боротьбу. Мусульман він беззастережно назвав «ідолопоклонниками» із свити сатани. Вершиною «біблійного» красномовства Вільяма Боікіна стала патетична розповідь про те, як президента Буша привів у Білий дім сам Бог. Пізніше генерал Боікін публічно вибачився перед тими, кого він образив, зокрема, заявив, що «дуже поважає іслам».

ЗМІ згадали генерала в зв’язку з розслідуванням злочинів, пов’язаних із ув’язненням та допитами мусульман в Іраку та Афганістану. З’ясувалося, однак, що він немає жодного відношення до процедур допиту в’язнів війни.

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: