Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

5 березня, 2008 - 00:00


Європейська цивілізація втрачає свою місію

Минулого тижня, виступаючи перед римськими студентами, Папа Римський Бенедикт XVI сказав, що «європейська цивілізація зрадила християнство» і що сьогодні Європа та Америка повинні разом зводити «цивілізацію милості та милосердя». Звертаючись до студентів декількох країн, Папа Римський нагадав слухачам про те місце, яке займало Святе Письмо та християнська літургія в культурі та мистецтві як європейських, так і американських народів. Проте сучасна — так звана західна «цивілізація» — в значній мірі зрадила своє духовне служіння, пішла зовсім іншою дорогою. (Portal.wiara.pl)


Церковні школи для багатих

Нещодавно у Великій Британії було опубліковано дані, в яких говориться про те, що школи з викладанням християнської віри відвідують, головним чином, діти заможних батьків. Дітям же найбідніших батьків вхід до таких шкіл закритий. Це має місце навіть тоді, коли згадані школи розташовано в «бідних» районах — статистика свідчить, що лише близько 10% бідних дітей відвідує церковні школи району, де вони живуть. Діти більш заможних громадян становлять 30% учнів. Аналітики вважають, що йдеться про глибокий поділ між соціальними класами Великої Британії. (The Observer)


Комісія ООН критикує британців

Опублікований нещодавно звіт Комісії з прав людини ООН твердить, що дві третини жителів Великої Британії не відчувають зв’язку з релігією. Звіт критикував також новий закон у цій країні, що дозволяє поліції захоплювати й обшукувати будинки тих, хто міг би мати зв’язок із терористами, навіть якщо підозри не підтверджено вагомими доказами. У 2004—2006 роках поліція відзначила, що кількість затриманих людей «із азіатською зовнішністю» виросла до 84%. (The Guardian)


Закон про держакредитацію релігійних навчальних закладів підписано

Наприкінці лютого президент Росії Володимир Путін підписав федеральний Закон «Про внесення змін до окремих законодавчих актів РФ у частині ліцензування та акредитації установ професійної релігійної освіти (духовних освітніх установ)». Посвідчення про державну акредитацію повинні підтверджувати стандартний рівень освітніх програм, які реалізуються установами і дають право на видачу документів державного зразка. (Інтерфакс)


Закриття «Петербурзької іудаїки»

У Федерації єврейських громад Росії висловили заклопотаність у зв’язку із закриттям міжфакультетського центру «Петербурзька іудаїка» в Європейському університеті в Санкт-Петербурзі. Ухвалу про зупинення його діяльності Дзержинський суд Петербурга прийняв на підставі «порушень пожежної безпеки». На думку Федерації єврейських громад, закриття Європейського університету в Санкт-Петербурзі матиме серйозні негативні наслідки не лише для російської гуманітарної науки, а й для її наймолодшої галузі — іудаїки, яка виникла в Росії лише після перебудови. Федерація звернулася до Міністерства освіти та науки Росії, до Петербурзької мерії та комітету з освіти із закликом «вплинути на ситуацію, яка склалася навколо Європейського університету», а також закликала російську громадськість «взяти діяльну участь» у долі ВНЗ та міжфакультетського центру. (Інтерфакс)


Мусульмани пропонують змінити законодавство

Духовне управління мусульман (ДУМ) Татарстану виступає за прийняття правового ісламського акта, що встановлює поняття «вакуф» — «невідчужуваної нерухомості, безвідплатно переданої на релігійні та добродійні потреби». У листі голови комісії з питань релігійних об’єднань Дмитра Медведєва ДУМ вказує на важливість вакуфу для розвитку релігійної освіти та добродійної діяльності мусульманських організацій, зазначаючи, що запровадження цієї норми дозволить російським мусульманам звільнитися від впливу зарубіжних благодійників: «Багато які ісламські організації вирішили скористатися допомогою зарубіжних добродійних фондів, ставши, таким чином, мимовільними заручниками чужої релігійної ідеології. Тому питання фінансової достатності стає особливо актуальним». ДУМ республіки пропонує також доповнити федеральний Закон «Про свободу совісті та про релігійні об’єднання» поняттям «вакуфне майно», звільнивши його від оподаткування, — як майно релігійного та богослужбового призначення. (Ислам.ru)


«Богослов’я історії»

Минулого тижня в Папському університеті відбулася презентація книжки Йозефа Ратцингера (Папи Римського) «Св. Бонавентура (1217—1274 рр.) Богослов’я історії». Газета Ватикану Osservatore Romano публікує фрагменти виступів, присвячені книзі, які пройшли під девізом «Богослов’я без традиції — дерево, позбавлене коріння». (Бонавентура — чернець-францисканець, потім кардинал і єпископ, великий католицький богослов і філософ, іменований Благочестивий учитель і Серафічний учитель. Навчався в Паризькому університеті. Його викладацька діяльність у стінах Паризького університету тривала з 1248р. до 1257р. У Парижі він познайомився і подружився з відомим Томою Аквінським. Був надзвичайною популярен та шанован у Західній Європі.) (ZENIT)


Знову про Туринську плащаницю

Лабораторія радіовуглецевого аналізу Оксфордського університету готується знову провести дослідження Туринської плащаниці. Мета досліджень — уточнення часу походження плащаниці. Досі у світі науки немає єдності щодо датування. Розкид становить від 1260 до 1390 року. Як відомо, саме в лабораторії Оксфордського університету 1988 року було висловлено припущення, що Туринська плащаниця — пізня фальсифікація XIII—XIV сторіч. Сьогодні вчені розраховують ще раз скоректувати свої висновки. Начальник лабораторії К. Ремсі вважає малоймовірним, що нові результати істотно відрізнятимуться від колишніх. Проте тепер у розпорядженні вчених є більше відомостей про плащаницю і більше інструментів дослідження. Можливо, це допоможе також висвітлити історію так званих Константинопольської та Єрусалимської плащаниць. Результати дослідження оприлюднять, як передбачається, у Великдень (за новим стилем). (The Guardian)


Послаблення закону

Президент Туреччини Абдулла Гюль підписав закон, який дозволяє немусульманським релігійним організаціям отримувати пожертви, розпоряджатися новою власністю, а також легально співпрацювати з іноземними організаціями. Вони можуть також — на умовах оренди — користуватися порожніми тепер, після від’їзду з країни великої кількості християн, будівлями релігійних шкіл. Це досить радикальний крок, оскільки обмеження в правах власності для немусульманських організацій являли собою одну з найбільш проблемних точок у релігійному житті Туреччини. Проте в новому законі нічого не говориться про статус так званого мазбуту — власності, переданої генеральній дирекції майна (державної організації) внаслідок відсутності власника. Згідно з новим законом, цю власність може бути повернено лише в тому разі, якщо вона ще не передана третім особам і заяву про передачу власності подано протягом 18 місяців із моменту прийняття нинішнього закону. (Портал-Credo.ru)


Грузія готується до монархії?

Кілька місяців тому в недільній проповіді Католикос-патріарх Ілія II говорив про необхідність відродження в Грузії монархії, не назвавши при цьому конкретної дати початку цього процесу. У Грузії ці слова було сприйнято як побажання, розраховане на далеке майбутнє. Проте 28 лютого в газеті «Всі новини» настоятель храму Святого Хреста протоієрей Таріел Сакінчилашвілі заявив, що Патріарх у найближчому майбутньому назве та благословить на престол грузинського монарха. І додав: «Він з’явився на світ 30 років тому, коли відбулася інтронізація нашого Патріарха. Я переконаний, що вже цього року Грузія дізнається ім’я свого монарха. І протягом приблизно трьох років у країні все усталиться... Те, що це — представник династії Багратіонів і православний християнин, само собою зрозуміло». Отець Таріел не відповів на запитання, де народився майбутній монарх — у Грузії чи за кордоном. Проте запевнив, що дуже скоро Грузію «очолить не президент, а цар, і станеться це не шляхом революції й насильства, а за волею Божою». (Портал.Credo.ru)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: