Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

21 лютого, 2007 - 00:00


Релігійні лідери закликають до толерантності

У середині лютого 2007 року в місті Бірмінгемі (Велика Британія), в релігійному центрі сикхської громади, відбулося чергове засідання Європейської ради релігійних лідерів (ЄРРЛ), яка охоплює церкви і громади більшості релігій світу. У засіданні взяв участь представник Російської православної церкви протоієрей Всеволод Чаплін. Представників світових релігій, які тут зібралися, вітав прем’єр-міністр Великої Британії Ентоні Блер. Він подякував членам ЄРРЛ «за участь у позитивній дискусії між різними релігійними громадами». Учасники Ради розглянули ряд тем, зокрема, становище мусульман у Великій Британії і загалом у Європі; місце релігії в суспільній сфері і в галузі освіти, методи протистояння терору, а також псевдорелігійний екстремізм. Передбачається, що в найближчі два роки мережі міжрелігійних рад буде створено в різних країнах континенту, а окрім цього проводитимуться миротворчі акції в Іраку, Шрі- Ланці і на Корейському півострові. Учасники засідання засудили тероризм, особливо «в ім’я релігії», і закликали політиків і ЗМІ не ототожнювати терористів із віросповідними громадами. Документ констатує: «Минули часи, коли в тій чи іншій країні одна релігійна громада або один світогляд могли монополізувати систему освіти. Сьогодні, на думку членів ЄРРЛ, молоді люди мають знати не лише свою релігію, але й традиції своїх сусідів — щоб розуміти світ, у якому живуть і бути готовими співпрацювати з «іншими» і поважати їх. (Патриархия.ru)


Греція боїться замаху на Вселенського патріарха

Нещодавно в Греції опубліковано статтю відомого грецького журналіста Алексіса Папагеласа. Посилаючись на західні джерела та дані турецьких служб безпеки, він твердить, що Вселенський православний Константинопольський патріарх Варфоломей I і його резиденція в Фанарі, а також вірменський патріарх Константинополя Месроп II є сьогодні найбільш ймовірними мішенями турецьких екстремістів. Як пише журналіст, «турецькі екстремісти не можуть пробачити Варфоломею те значення, якого йому надають Білий дім і європейські уряди». Більше того — турецькі екстремісти розуміють, що будь-який крок проти патріарха створить Туреччині величезні міжнародні проблеми; цілком можливо, що саме цю мету вони собі й ставлять — заради того, щоб зірвати процес вступу Туреччини до ЄС. Останнім часом турецькі спецслужби нібито отримали декілька загрозливих сигналів про можливу атаку на вірменського патріарха Месропа II. Останній «провинився» перед націоналістами своїм новорічним посланням, у якому він «дозволив собі» торкнутися теми вірменського геноциду ХХ сторіччя. Як відомо, ця тема є в Туреччині табу. (ENI)


Римський папа віддає данину поваги російському вченому

Папа Римський Бенедикт XVI закликав віруючих брати приклад із відомого російського вченого і правозахисника Андрія Сахарова у відстоюванні фундаментальних цінностей людини. На зустрічі з членами французької Академії моральних і політичних наук Папа зокрема сказав: «Хоча комуністичний режим сковував зовнішню свободу Сахарова, у нього ніхто не міг відняти свободу внутрішню — свободу захисту своїх співвітчизників від тиранії». На думку Бенедикта XVI, таке сміливе свідчення сьогодні особливо запитане — як противага «прагненню до влади і вигоди будь- якою ціною, до наркотиків, до безладних особистих зв’язків, що призводить до краху інституту шлюбу... Ми повинні мати мужність і нагадувати сучасникам, що є людська особистість і гуманізм». Для нас Сахаров є зразком такої мужності» (Понтифік входить до числа десяти іноземних асоційованих членів Академії моральних і політичних наук Франції. Членом цієї академії був і Сахаров. Цікаво зазначити, що після смерті російського вченого академія запросила (1989) кардинала Йозефа Ратцінгера — нинішнього Римського папу — зайняти його місце. (KAI)


Скільки католиків у світі?

У лютому Ватикан опублікував статистичні дані, які висвітлюють статистику Католицької церкви в світі на початок 2006 року. Як повідомляє «КАІ», загальна чисельність католиків на земній кулі становить 1 мільйон 115 тисяч осіб. Це на 1,5% вище попереднього року. 2006 року було засновано 9 нових метрополій, 12 нових єпископських кафедр і висвячено 180 єпископів. У всьому світі нараховується 406411 священиків, що на 0,13% вище попереднього року. Загалом, католики світу становлять 17,2% всіх мешканців землі. Більше за все їх у Африці — це 3,1% населення землі. Тому, деякі аналітики вважають, що наступний Римський папа буде африканцем. («Папський щорічник»).


Англіканська церква переживає важкі часи

Можна сказати навіть, що ці часи — скандальні. Минулого тижня в Танзанії зібралися представники духівництва Англіканської церкви всього світу для обговорення питання, яке вже декілька років є яблуком розбрату і розколів серед як духівництва, так і віруючих людей. Експерти вважають дуже ймовірним, що результатом обговорення може стати розкол Церкви на консервативну і ліберальну незалежні частини. Причиною такої ситуації є проблеми, які вже декілька років жваво дебатуються в тих країнах, де живуть англіканці. Суперечка точиться навколо двох питань: 1) Чи можуть жінки бути єпископами? і 2) Чи можуть бути єпископами гомосексуалісти. Ці проблеми поділили Англіканську церкву на всіх материках на два «табори» — консерваторів і лібералів. Найбільш запеклі дискусії ведуться в США, де 2003 року було висвячено єпископа Робінсона, який не приховував і не приховує сьогодні своєї сексуальної орієнтації (потрібно нагадати, що Англіканська церква не вимагає від свого духівництва — всіх рангів — безшлюбності). Викликає обурення консерваторів також те, що в складі єпископату Американської англіканської церкви не так давно з’явилася перша жінка-єпископ — 52-річна Катаріна Джефферс Шорі. Внаслідок цих новацій декілька громад вийшли зі складу американського єпископату. Тому сьогодні єпископи 38 провінцій зібралися для того, щоб знайти спільний погляд і попередити розкол церкви. Група консерваторів вимагає для початку не допускати єпископа Катрін до участі в засіданнях; а також чекає на те, що церква США вибачиться за висвячення єпископів-гомосексуалістів і більше цього не робитиме. Ліберали, зі свого боку, звинувачують противників у неповазі до свободи вибору. Ще до поїздки до Танзанії, група консервативно налаштованих єпископів Британії попередила главу Англіканської церкви Кентерберійського архієпископа Ровена Вільямса про те, що ліберали не лише розвалюють церкву, але й протестують проти влади примаса і чекають повного «очищення» церкви не лише від гомосексуалістів, але й від толерантних лібералів. Архієпископ Кентерберійський закликає до розсудливості обох сторін заради збереження єдності Церкви. («The Guardian»)

(Англіканська церква об’єднує 78 мільйонів членів і за чисельністю посідає третє місце в християнському світі — після католиків і православних. Англіканські церкви є на всіх континентах земної кулі.)


Католицизм «завойовує» Британію

Як вважають дослідники, в найближчому майбутньому католицизм може стати найбільш поширеною релігією у Великій Британії — вперше з того часу, коли король Генрі VIII порвав із Ватиканом, взяв церковну владу в свої руки (ХVI ст.) й утворив Церкву Англії. Причиною «католицької загрози» є кількість мігрантів із католицьких країн (легальних і нелегальних), яка все збільшується, на тлі того, що число парафіян-англіканців у Шотландії, Уельсі та Ірландії постійно зменшується. У результаті цього багато які церкви Британії перетворилися на «центри найму» чи «центри допомоги» католицьким іммігрантам із багатьох країн, зокрема — з католицької Польщі. Статистика імміграції свідчить, що число польських католиків у Лондоні досягає сьогодні 600 тисяч. А всього у Великій Британії сьогодні нараховується 4,2 мільйона іммігрантів і це число прогресивно зростає. Сьогодні в Лондоні відкрито вже 12 польських церков, але цього абсолютно недостатньо. Там іммігрантам читають лекції, зокрема про те, як можна і потрібно вижити в такому місті, як Лондон, і не втратити свою віру. Масштаби міграції стали очевидні всім, коли в травні минулого року тисячі католиків-іммігрантів прийшли на месу до Вестмінстерського абатства. («Daily Mail»)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: