Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

12 березня, 2008 - 00:00

Папа зустрівся з Константинопольським Патріархом

Світ католицтва і православ’я продовжує зближуватися — 6 березня Папа Бенедикт XVI зустрівся з Константинопольським патріархом Варфоломієм I. На завершення зустрічі два ієрархи провели спільну молитву в каплиці Урбана VIII в Апостольському палаці (що недавно було неможливим). Це третя зустріч Римського понтифіка і Вселенського Патріарха. Перша відбулася під час візиту Бенедикта XVI до Стамбула в листопаді 2006 р., потім ієрархи зустрічалися в Неаполі, куди патріарх Варфоломій приїжджав для участі в Міжнародному миротворчому конгресі в листопаді минулого року.

Сьогодні вранці Патріарх Варфоломій головував на академічній церемонії в папському Східному інституті, де він свого часу отримав докторський ступінь. Церемонія була присвячена 90-річчю заснування iнституту. 4 березня патріарх Варфоломій отримав почесний ступінь доктора «honoris causa» у сфері міжнародних відносин і дипломатії. Цей грант було засновано світським Університетом Трієста (Північна Італія).

Боротьба з тибетцями

Китайські власті Тибетського автономного району (ТАР) надали ченцям — учасникам протесту — термін до 8 березня, щоб вони повернулися до свого монастиря Байкар (JeshoBaikar). Ченці пішли з монастиря на знак протесту проти кампанії «патріотичного виховання», розпочатої після серйозного зіткнення між тибетськими скотарями і міліцією в листопаді минулого року.

За інформацією місцевого мешканця, що побажав залишитися невідомим, багато ченців, що залишили монастир Байкар, перебралися в монастирі, розташовані у столиці Тибету Лхасі. «Китайська робоча група» намагається організувати в монастирі Байкар патріотичну кампанію, проте ченці відмовляються підкоритися і почали залишати монастир. Зараз у монастирі розміщено приблизно 50 службовців озброєної міліції, а також контингент так званої робочої групи. Головна вимога влади до «бунтівних ченців» полягає в тому, щоб припинити прослуховування програм RFA (канал вигнаного Далай-лами). Як передає RFA, внаслідок зіткнень були постраждалі; міліція затримала шестеро тибетців. (The Guardian)

Папа реабілітує протестанта Лютера?

Папа Бенедикт XVI має намір змінити обличчя Мартіна Лютера (1483—1546), оскільки той, на думку понтифіка, зовсім не мав наміру розколоти Західне християнство, а тільки прагнув очистити церкву від продажності, боровся проти практики індульгенцій. За даними з джерел у Ватикані, папа має намір довести, що Лютер, якого було відлучено від церкви і засуджено як єретика, був справжнім християнином.

Як відомо, Лютер кинув виклик владі папи і заявив, що єдине джерело релігійної влади — це Біблія, яку він зробив доступною простим людям, переклавши її німецькою мовою. Він переконався, що церква втратила уявлення про «головні істини християнства» після того, як приїхавши 1510 року до Рима, був приголомшений масштабами влади, багатства і корумпованості папського престолу. 1517 року він опублікував свої «95 тез», виступивши проти продажу папських індульгенцій за відпущення гріхів. Деякі богослови сьогодні стверджують, що Лютер зовсім не мав наміру конфліктувати з папством, а лише хотів вирішити ряд законних питань. Але був відлучений від церкви Папою Львом X, який назвав його «п’яним німцем, який прийде до розуму, як тільки протверезіє».

Кардинал Вальтер Каспер заявив, що цей крок Ратцингера сприятиме розвитку екуменічного діалогу між католиками і протестантами. А ще — нейтралізує ефект випущеної торік у липні папської заяви, в якій протестантизм і православ’я називалися неправильними і «несправжніми церквами». Кардинал Каспер заявив: «Нам треба багато чого повчитися у Лютера, починаючи з того, яке важливе значення він надавав слову Бога». Настав також час для «більш позитивного» уявлення про Лютера, свого часу його реформи викликали папський гнів, але, як виявилося тепер, він — Лютер — «передбачав ті зміни, які церква згодом прийняла».

Перегляд позиції церкви у ставленні до Лютера — тільки частина кампанії щодо «пом’якшення» образу Папи Бенедикта в середовищі протестантів, які сьогодні становлять «армію», що сягає 700 мільйонів. «Акція» з Лютером — не єдина. На цьому тижні стало відомо, що на честь 400-річчя створення Галілеєм телескопа Ватикан планує встановити пам’ятник цьому італійському вченому, якого свого часу засудив за єресь.

Майбутній семінар у Кастель-Гандольфо торкнеться питання апостольської наступності, за допомогою якої апостоли передавали першим єпископам благодать Святого Духа, отриману ними від Ісуса. Після реформації протестанти стали вважати, що «наступність» стосується тільки Священного Письма, але не церковного духовенства та їхнiх писань. (КАI).

Патріарху Московському вручена премія «Росіянин року»

Вручаючи в четвер в Москві цю премію, член Громадської палати, президент Російської академії бізнесу і підприємництва Ірина Горбуліна сказала: «Дуже складно переоцінити ваші заслуги перед Росією і православним народом». Алексія II удостоєно нагороди в номінації «Духовне відродження Росії». Як зазначила Горбуліна, возз’єднання Російської церкви у Вітчизні та за кордоном, яке сталося 17 травня 2007 року внаслідок підписання в Москві Акта про канонічне спілкування патріархом Алексієм і першоієрархом РПЦЗ митрополитом Лавром, є «справжнім тріумфом ідеї творення і співпраці православних віруючих багатьох країн».

Як повідомив Алексій II, сьогодні в Московському патріархаті й Російській зарубіжній церкви сукупно нараховують понад 600 парафій РПЦ за кордоном. Патріарх також завірив, що, «скільки Господь дасть часу і сил», стільки він служитиме своїм співвітчизникам як в Росії, так і за кордоном. (Iнтерфакс-релiгiя)

Намаз по мобільнику

Сьогодні мусульмани мають можливість дізнаватися точний час намазу по мобільному телефону. Нову послугу «СМС-Календар намазів» можна передплатити через iнтернет — СМС на короткий номер 1171 — і на телефон абонента надходитимуть щоденні нагадування про час молитов у тому чи іншому місті протягом місяця. Вартість послуги — 0,2 у.о. на добу. На сайті можна також замовити мусульманський календар з розкладом намазів на 2008 рік. (Ислам.ru)

Православна культура — у ясла!

На Різдвяних читаннях, що проходили в Тульській області, заступник губернатора Аркадій Чмуневич повідомив, що заняття з «Основ православної культури» (ОПК) скоро проводитимуться не тільки в школах, а й у дитячих садках. Такі садки вже є в кількох інших регіонах. Столичні підприємці налагодили випуск конструкторів типу «Лего», що являють собою макети православних храмів («Новые Известия»). Ініціатором дитсадівської освіти виступила Катеринбурзька єпархія Російської православної церкви — сьогодні там таких садків понад півсотні. Дітям читають житія святих, вчать молитися, возять у паломницькі подорожі — наприклад, на місце розстрілу царської родини. Незабаром до православ’я почнуть залучати і малюків з Тульської області, хоча багато фахівців вважають, що це вельми небезпечний і, більше того, — смішний метод виховання. (Портал.Credo.ru)

Боротьба з ісламом, або Гра з вогнем

«Я ненавиджу політичну коректність», — заявив глава голландської партії Свобода (PVV) Герт Вілдерс в нещодавньому інтерв’ю американському телеканалу Fox News і уточнив: «Я не вірю, що всі люди рівні. Я вірю, що наша європейська культура набагато краща, ніж відстала ісламська культура!». Вілдерс не приховує, що знятий під його керівництвом фільм «Фітна» (з арабської можна перекласти як «Смутні часи») — ще один крок у політичній боротьбі за припинення «ісламізації» Нідерландів. Жорстка антиісламська риторика Вілдерса, його заклики заборонити імміграцію і депортувати мігрантів принесли партії Свобода дев’ять місць на останніх виборах. Сьогодні ця партія — п’ята за кількістю місць у парламенті Нідерландів. І хоча жодна з великих партій не вважає можливим вступити до коаліції з правими екстремістами, провокаційні демарші Вілдерса підтримує частина корінного населення країни.

За словами самого політика і продюсера фільму Вілдерса, його фiльм розвиває ідею про фашистську природу священної Книги мусульман «Коран», що неодноразово було озвучено Вілдерсом у парламенті, в пресі та публічних виступах. (Портал.Credo.ru)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: