Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

30 січня, 2008 - 00:00

Президент нагороджує українців за кордоном

З нагоди Дня Соборності України Президент України Віктор Ющенко відзначив державними нагородами України громадян іноземних держав. Зокрема, орденом «За заслуги» III ступеня Віктор Ющенко нагородив Предстоятеля Української православної церкви в США митрополита Костянтина Багана (Константинопольський патріархат). Як сказано в документі, критерій, за яким нагороджували іноземних громадян, — це «вагомий особистий внесок у популяризацію історичного та сучасного надбання України в світі, формування її позитивного міжнародного іміджу». Серед нагороджених орденом «За заслуги» III ступеня — професор Люблінського католицького університету, громадянин Республіки Польща Михайло Лесів. У промові на урочистостях з нагоди Дня Соборності Президент України зазначив, що для соборності України надзвичайно важливою є духовна єдність її громадян».

Папа попереджає мас-медіа

Папа Римський Бенедикт ХVI вважає, що сучасні засоби масової інформації ризикують кинути людство «в провалля зла», і засудив «нав’язливу рекламу», пропаганду помилкових моделей і життєвих цінностей, «вульгарність і насильство», що використовуються для заманювання публіки. Ця критика прозвучала в традиційному зверненні понтифіка до Всесвітнього дня соціальних комунікацій. Текст послання був поширений службою преси Святого Престолу. Папа вважає, що ЗМІ можуть і повинні бути «інструментом на службі справедливого і солідарного світу», але вказує на небезпеку того, що вони перетворяться на систему підпорядкування людини логіці, яка продиктована сьогочасними інтересами. Папа виступив також проти комунікацій, які використовуються в ідеологічних цілях і заради нав’язування споживчих товарів за допомогою настирливої реклами. «Під приводом показу істинної реальності ЗМІ насправді прагнуть узаконити й нав’язати людям спотворені моделі приватного, родинного і громадського життя», — вважає понтифік. На його думку, існує небезпека проведення через мас-медіа таких ідей розвитку, які лише збільшують технологічний розрив між багатими й бідними країнами. (ІТАР-ТАСС)

Румунські церкви на території України?

Як повідомляє Інтерфакс, «Новий статут Румунської православної церкви» підтвердив зміни в її організаційній структурі, прийняті на засіданні Румунського Синоду в жовтні 2007 року. Статут підтвердив «відтворення» трьох єпархій у складі невизнаної Московським патріархатом Бессарабської митрополії на території Молдови та України, викликавши різкий протест з боку РПЦ (Але не України! — К.Г. ). Бессарабська митрополія нараховує сьогодні чотири єпархії: Кишинівський архієпископат, а також єпархії Бєльцьку, Південно-Бессарабську і Дубоссарську і всього Задністров’я. Як повідомляють ЗМІ, глава Бессарабської митрополії Румунської православної церкви митрополит Петру (Педурару) заявив, що Румунський патріархат збирається розширювати свій вплив у Молдові та Україні, збільшуючи тут кількість парафій і єпархій. Якщо плани Румунської патріархії здійснюватимуться, православна ситуація в Україні стане ще багатшою і барвистішою. (RISU)

«Долина вовків»

Як повідомляють ЗМІ (AINA), турецька поліція розкрила змову, метою якої було вбивство Рамазана Аркана — священика, який живе і проповідує (головним чином — іноземцям) у Анталії. Затриманий 22-річний підозрюваний повідомив, що на злочин його надихнула «Долина вовків» — дуже популярний серед турецьких ультранаціоналістів серіал. (Сьогодні турецьке ТБ переповнене такими сюжетами, які є загрозою національній безпеці країни.)

Буддисти готуються до Нового року

Ченці буддійського храму «Золота обитель Будди Шак’ямуні» в Елісті провели ритуал «Усунення перешкод». Ритуал проводиться в переддень «Цаган Сара» — східного Нового року, який відзначатимуть 7 лютого. За буддійською традицією «Усунення перешкод» проводиться в 19-й місячний день для того, щоб протидіяти злу, яке можуть принести демони. А оскільки в суспільстві сьогодні (як і завжди!) неспокійно, ритуал дуже необхідний. Читання молитви «Сердечна сутра» допоможе усунути всі зовнішні i внутрішні перешкоди, які нагромадилися в людей за цілий рік. Лами виготовлять із прісного тіста спеціальну фігуру, яка символізує Карму — провини людей, які здійснили минулого року якісь гріхи. Цю фігуру, а також кульки з тіста відвозять після здійснення ритуалу в степ, у безлюдне місце. Окрім «Усунення перешкод», у республіці проводяться конкурси шкільних творів і малюнків, а також конкурс на знання калмицької мови, народних традицій і звичаїв. (Мир религий)

Старі борги

Минулої п’ятниці Держдума прийняла в першому читанні внесений урядом законопроект про передачу ФРН шести вітражів із церкви Святої Марії (Марієнкірхе) у Франкфурті-на-Одері. Вітражі було відправлено в СРСР під час Другої світової війни і вони зберігаються зараз у Державному музеї образотворчих мистецтв ім. Пушкіна. Це культурні цінності, які мають світове значення, — історичне, художнє і наукове. Росія визнала претензії німецької сторони з приводу повернення цих вітражів, оскільки вони були власністю релігійної організації (а не держави) і, таким чином, на них поширюється ухвалений раніше Закон «Про культурні цінності, переміщені до Союзу РСР внаслідок Другої світової війни, і які перебувають на території РФ». Потрібно зазначити, що власникам було вже повернуто 111 вітражів, а сьогодні йдеться про завершення передачі. Вітражі будуть передані Євангелічній громаді церкви Святої Марії. (Інтерфакс)

«На мусульман чекають нові випробування»

Співголова Ради муфтіїв Росії Нафігулла Аширов вважає, що жодна ухвала про заборону ісламської літератури в Росії, в тому числі нещодавня ухвала суду про поповнення списку екстремістської літератури, не була правомірною. За його словами, «вердикт ісламським книгам виносився на підставі висновків психологів і психолінгвістів, абсолютно некомпетентних у релігійних питаннях». Тим часом, у вересні 2007 року Мосміськсуд визнав екстремістською літературою російський переклад 14 книг із зібрання творів під загальною назвою «Рісале-і-Нур» турецького автора Бадіуззамана Саїда Нурси. На мусульман, на думку муфтія, тепер «чекають нові репресії — за наявність цих книг їх переслідуватимуть, вони підпадатимуть під карні статті і оголошуватимуться злочинцями» (Ислам.ru)

Іслам у Давосі

У Давосі відбулася чергова всесвітня Ісламська конференція (ЧІК), гаслом якої стали слова: «Мусульманські країни повинні встановити стосунки стратегічного партнерства з індустріально розвинутими країнами Заходу, щоб досягнути високих економічних цілей розвитку». З таким закликом виступив голова ЧІК, прем’єр-міністр Малайзії Абдулли Ахмада Бадаві, який сказав: «Спираючись лише на власні сили, ісламський світ не спроможний досягнути істотного прориву в своєму економічному розвиткові. І, навпаки, мусульманські країни отримають додаткові імпульси прискорення, якщо матимуть доступ до передових технологій, знань і наукових досягнень у найбільш розвинутих державах Заходу... Своєю чергою розвинуті країни, йдучи на таку співпрацю, так само отримають величезні переваги, оскільки чим швидше розвиватимуться мусульманські країни, тим більший ринок для західних товарів вони представлятимуть; тим більше буде обсяг взаємної торгівлі і тим міцнішим стане мир і стабільність у всьому світі. Поки що ж між двома світами існує «глибоке провалля, причини якого потрібно шукати в «політичній площині». («Новости религий»)

Знову відмова

Як стало відомо, нещодавно Московського патріарха запросили взяти участь у червневих урочистостях у Римі з нагоди відкриття Року апостола Павла. Проте, в Московській патріархії вважають, що поїздка патріарха Алексія II передчасна: «У зв’язку з тим, що це питання неминуче передбачає делікатну тему про зустріч Папи і патріарха, яка ще потребує серйозної підготовки з обох боків». Як було оголошено на прес-конференції в Римі, присвяченій програмі урочистостей, аналогічне запрошення було надіслане на ім’я патріарха Константинопольського Варфоломея I, главам інших християнських церков. Ювілейний рік Святого Павла почнеться 28 червня 2008 і завершиться 29 червня 2009 року. (Мир религий)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: