Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

23 січня, 2008 - 00:00

Британці змінюють лексику

Уряд Великої Британії прийняв ухвалу називати ісламський тероризм «антиісламською діяльністю», а ісламських фанатиків — людьми, які «займаються антиісламською діяльністю». («The Daily Mail»). Служби безпеки Сполученого Королівства вважають, що зв’язувати прямо тероризм із ісламом небажано, оскільки це може викликати обурення в ісламської громади країни і її відчуження від іншого населення. За словами міністра внутрішніх справ Великої Британії Джекі Сміт, екстремісти вчиняють проти своєї віри: «Як зазначають багато хто з мусульман у Великій Британії і в усьому світі, нічого ісламського в бажанні залякувати когось немає, як немає цього і в змові з метою вбивства, спричиненні болю, в тому, щоб приносити горе. Насправді ці дії інакше як антиісламськими не назвеш».

Церква і влада

За даними Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД), понад половина росіян вважає, що майбутній президент країни повинен віддавати перевагу Російській православній церкві. За збереження принципів світської держави висловилася лише третина громадян Росії. Соціологи, зокрема, поставили громадянам Росії таке запитання: «Як повинні будуватися стосунки між новим президентом Росії і Російською православною церквою (РПЦ)?» 55% відповіли, що з усіх релігійних організацій майбутній глава держави повинен віддавати перевагу саме РПЦ. При цьому 45% вважають, що президент може не бути православним, але повинен допомагати церкві й бувати на святковому богослужінні — його обов’язок. 34% опитаних, вважають, що новий президент до всіх релігій повинен ставитися однаково і дотримуватися принципу відокремлення держави від церкви. Професор Російської академії держслужби соціолог Ремір Лопаткін стверджує, що на підтримку тісних відносин влади і РПЦ висловилися виключно православні росіяни. Їхнє число в Росії, за його словами, не перевищує 52—55%. При цьому Лопаткін посилається на дані опитувань, які в останні роки проводив Центр Левади. Даним ВЦВГД він не дуже довіряє, вважаючи, що ця організація надає дані, «потрібні президентській адміністрації». Православ’я, на погляд Лопаткіна, — відповідна ідеологія для того типу держави, який складається в Росії: «У людей запудрені мізки, вони дезорієнтовані. Путін то зачіпає церкву за «Основи православної культури», то заявляє, що держава повинна повернути їй борг і відроджуватиме духовність». (Станіслав Мінін)

Вiдлуння середньовіччя

Днями Папа Римський Бенедикт XVI скасував заплановану раніше лекцію в престижному, відомому в світі римському Університеті Сап’єнца («Мудрість»). Причиною стали протести студентів і працівників, які пригрозили зірвати промову глави Ватикану («The Wall Street Journal»). Професура університету заявила, що виступ представника церкви в їхньому закладі недоцільний. Як виявилося, в основі конфлікту, лежать «справи давно минулих днів». Майже 20 років тому, коли Бенедикт XVI був ще кардиналом Йозефом Ратцингером, він висловився на підтримку вироку суду Священної інквізиції над Галілеєм (ХVII ст.). Сьогодні ж у своїх публічних виступах Бенедикт XVI любить розвивати думку, що європейська цивілізація виграє від зближення та співпраці між «грецькою філософією та релігійними віруваннями» — між «Афінами та Єрусалимом». У промові, яку Понтифіку не дали промовити, він якраз мав намір говорити про роль пап і університетів в історії Європи. А перешкодивши Папі виступити, університет вчинив з ним так, як церква колись вчинила з Галілеєм, задушивши свободу слова та інтелектуальної дискусії.

Мусульмани вважають, що майбутній президент повинен бути релігійно нейтральним

Дані опитування ВЦВГД (Росія), які показали, що 55% росіян вважають, що майбутній президент Росії повинен віддавати перевагу Російській православній церкві, з настороженістю сприйняли в мусульманському середовищі. Виявилося, що лише 34% громадян вважають, що до всіх релігій слід ставитися однаково і вони підтримують відокремлення церкви від держави. «Росія — країна багатоконфесійна і багатонаціональна, тому потрібно враховувати інтереси всіх груп громадян так, як це сказано в Конституції, — вважає Рушан Аббясов, керівник міжнародного департаменту Ради муфтіїв Росії. — Президент повинен бути лояльним щодо всіх релігій Росії. А зараз православним організаціям підтримка надається незмірно більше, аніж мусульманським. Мені здається, що держава повинна і матеріально підтримувати всі релігії однаково, хоча, звичайно, зрозуміло, що кількість православних громадян у Росії значно перевищує кількість мусульман. Але важливіше за все, щоб держава підтримувала всі конфесії в боротьбі з вадами суспільства: наркоманією, алкоголізмом та іншим. Я гадаю, що, об’єднавшись, релігійні організації могли б надати серйозну допомогу державі в розв’язанні цих насущних проблем», — сказав на закінчення Рушан Аббясов. (Ислам.ru)

Папа Римський прибрав із тексту молитви образливі слова

Керівництво Католицької церкви проводить лінію на нормалізацію стосунків з іудаїзмом. Про це повідомляють джерела в службі преси Святого Престолу. Зокрема, в чин Тридентської меси буде внесено зміни — з неї вилучаються слова про «засліплення» і «помилку» іудеїв, які віруючі іудеї вважають для себе образливими. Представники єврейських громад уже зверталися до понтифіка з проханням прибрати це речення з тексту молитви. У теперішній версії вона звучить так: «Вислухай наші молитви за цей засліплений народ, щоб він, пізнавши світло правди, яким є Христос, позбавився своїх помилок». Проте, слова про «навернення» залишаться. У Ватикані підкреслюють, що цей жест із боку римського первосвященика стосується безпосередню перспективи можливого паломництва Бенедикта XVI на Святу Землю. Запрошення про його візит, зроблене прем’єр- міністром Ізраїлю Ехудом Ольмертом, не було реалізоване через провал чергової сесії ізраїльсько-ватиканських переговорів. («Мир религий»)

Вестмінстерський собор у Лондоні потребує термінового ремонту

Три з чотирьох куполів собору і арки, які їх підтримують, перебувають у плачевному стані. Інженерні мережі будівлі також необхідно модернізувати. За оцінками представників церкви, якщо ремонт не почнеться негайно, то протягом 10 років собор доведеться закрити. Сума, необхідна для здійснення робіт, становить три мільйони фунтів стерлінгів. Вже відомо, що деякі парафіяни пожертвували на ремонт значні кошти. Собор є головним католицьким храмом Великої Британії. Він існує виключно на пожертви парафіян. Храм побудовано (в рідкісному для Британії неовізантійському стилі) відносно нещодавно — 1903 року, але до цього дня його не закінчено. Кожного тижня месу служать у храмі 41 раз. На службу щонеділі приходить близько 4000 осіб, в їхньому числі — колишній прем’єр-міністр Великої Британії, який нещодавно перейшов у католицтво, Тоні Блер. («The Guardian») Однією зі значних храмових подій було відвідування та служіння тут Папи римського Івана Павла II.

Глава Російського імператорського дому співчуває Грузинському патріархові

«Ваше Святійшество і Блаженство! З глибокою скорботою сприйняла Я звістку про передчасну кончину Мого Двоюрідного Брата — Глави Царської Родини Грузії Його Царської Величності Князя Георгія Іраклійовича Багратіон-Мухранського. Висловлюю Вам від імені Мого, Моєї Августійшої Матері Великої Княгині Леоніди Георгіївни і Мого Сина і Спадкоємця Великого Князя Георгія Михайловича сердечну вдячність за молитви про Спочилого, співчуття і Вашу батьківську допомогу Сім’ї Князя Георгія Іраклійовича. На превеликий жаль, Я не зможу бути присутньою на Його відспівуванні та похованні внаслідок хвороби, яка спіткала Мою Матір. Але душею і молитвою Я і вся Наша Родина перебуваємо з Вами, Нашими Рідними і всім Грузинським Народом, співчуваючи щодо втрати Царственого Охоронця славних традицій Царів Грузії. Так дарує Господь Свою Всесильну допомогу, духовну міць і мудрість Дітям Новопреставленого Князеві Іраклію Георгійовичу, Князеві Давиду Георгійовичу, Князеві Гураму Георгійовичу і Княгині Марії Георгіївні... На оригіналі Власною Її Імператорської Вищості рукою підписано: МАРІЯ».

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: