Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

21 листопада, 2007 - 00:00

Президент України на єрусалимській землі

16 листопада в Єрусалимі голова Української держави Віктор Ющенко відвідав настоятеля давньої Єрусалимської церкви патріарха Теофіла III. Патріарх Єрусалимський вручив Президенту України «Орден Рицарів Гробу Господнього». У свою чергу, Віктор Ющенко вручив Патріарху Єрусалимському пам’ятні подарунки. Віктор Ющенко разом із дружиною відвідали Храм Гробу Господнього та взяли участь у молитві. Президент України Віктор Ющенко оцінює державний візит в Ізраїль як успішний. Про це він заявив під час зустрічі з представниками політичних і академічних кіл Ізраїлю. «Я вірю, що візит заклав новий підмурок наших відносин, нову динаміку. В Ізраїлі я побачив багато друзів України», — сказав Президент. (RISU)

Патріарх зустрівся з послом Австрійської Республіки в Україні

15 листопада в Києві, Настоятель УГКЦ Патріарх Любомир Гузар провів зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом Австрійської Республіки в Україні Йозефом-Маркусом Вукетичем. У зустрічі взяв участь також єпископ-помічник Київської архиєпархії владика Богдан Дзюрах. Як повідомляє Департамент інформації УГКЦ, сторони обговорили сучасну суспільно релігійну ситуацію в Україні, а також міжконфесійні відносини в Україні і розвиток УГКЦ в пострадянський період.

Мова йшла і про заснування католицьких шкіл в Україні. Посол цікавився сучасним станом будівництва Патріаршого центру УГКЦ із собором у Києві, перспективами його завершення та духовним значенням реалізації цього проекту. У рамках зустрічі голова УГКЦ пригадав про часи свого вимушеного перебування в Австрії, коли 1944 року він разом із батьками залишив Україну. Розповідаючи про це, Патріарх Любомир подякував австрійському народу за захист і підтримку, яку вони тоді надали йому і тисячам інших родин із України. (RISU)

Мусульманський урок

15 листопада Челябінськ відвідав Шаміль Султанов — депутат Держдуми РФ, координатор міжфракційного об’єднання «Росія — Ісламський світ: стратегічний діалог». Він дав прес-конференцію для місцевих журналістів, а також провів зустріч зі студентами Челябінського державного університету. Говорячи про корупцію в Росії (2007 року корупційні прибутки в Росії становили понад 300 мільярдів доларів США), Шаміль Султанов заявив, що «вирішити цю проблему, на його думку, можна за допомогою відновлення справедливості, зокрема, через мусульманство, оскільки іслам — це справедливість». В ісламі, сказав депутат, існує обов’язковий припис (закят), за яким кожний заможний мусульманин повинен віддавати певну частину свого прибутку на користь злидарів, бідних. Дотримання цієї настанови «багатого позбавляє жадності, а бідного — заздрості». (Іслам.ru)

Початок шляху до екуменічної злагоди католиків і православних?

16 листопада оголошений «Підсумковий документ X пленарного засідання змішаної православно-католицької богословської комісії», який дає підстави сподіватися на зближення православної та католицької церков. Цю думку висловив голова Папської ради зі сприяння християнській єдності кардинал Вальтер Каспер: «Важливим досягненням є те, що вперше православні церкви сказали «так» самому факту існування всесвітнього рівня церков. А також визнали, згідно з практикою давньої церкви, першість єпископа Риму. Цей документ — лише невеликий перший крок і, як такий, він дає підстави для надії, але нам не треба перебільшувати його значущість». За словами Каспера, учасникам змішаної комісії, «на нас чекає дуже довгий і складний шлях». Його оптимізм, однак, поділяють далеко не всі православні учасники комісії, по-різному вони відповідають і на такі складні запитання, як, наприклад: «Кому належить першість на рівні Всесвітньої церкви?»

Італійський журналіст Мазко Політі повідомляє більше подробиць про роботу змішаної православно-католицький богословській комісії. Він пише, наприклад, про те, що у спільному секретному документі католицької та православної церков виразно написано: «Папа — перший патріарх, Рим — «перший престол», Римська церква «править у любові». Що, на його думку, остаточно і беззастережно встановлює верховенство римського понтифіка та прокладає шлях до возз’єднання католиків і православних, які роз’єднані розколом 1054 року.

Цей секретний документ ніби є підсумком жовтневого самміту в Равенні, де католицька делегація, очолювана кардиналом Каспером, і православна делегація на чолі з митрополитом Зізіуласом Всесвітнього Константинопольського Патріархату, заклала підвалини для більш поглибленого вивчення питань. Ними розроблено 46 пунктів, які охоплюють усі проблеми, що вимагають урегулювання. Зокрема, мають бути визначені прерогативи єпископа Риму (Папи), беручи до уваги, що думки з цього питання дуже розходяться. Один із фрагментів тексту звучить як явне попередження Ватикану: «Перший не може робити нічого без згоди всіх».

Думка Папи Римського наразі невідома. 23 листопада він скликає всіх кардиналів світу на собор, головною темою якого буде саме екуменізм. А новий документ, який підписано католиками та православними, слугуватиме основою для дискусії. Варто нагадати, що, починаючи з часу свого обрання, Бенедикт XVI демонстрував намір здійснити «конкретні кроки» в напрямку зближення між християнськими церквами.

Щодо православної церкви, то тут є труднощі — можливо, нездоланні. Зокрема, Патріарх Московський і всієї Русі Алексій II упирається в невизнанні верховенства патріарха Константинопольського Варфоломія I, а також не може пробачити Ватикану діяльність католицьких місій на колишньому радянському просторі. (Zenit, Інтерфакс-Релігія, Мазке Політі)

Самогубства в переповнених в’язницях

Голова Католицької церкви Англії та Уельсу кардинал Кемак Мерфі-О’Кеннор публічно заявив, що за останні роки у в’язницях країни катастрофічно збільшується кількість самогубств. Головною причиною цих трагедій є те, що камери неприпустимо переповнені (ЗМІ давно і детально освітлюють це неприпустиме становище). Виступ кардинала відбувся в день, коли віруючі католики роздумують про людей, які перебувають в ув’язненні — не залежно від ступеня їхньої винуватості — і моляться за них. («The Odserver»)

Кардинал закликає католиків до політичної активності

Кардинал Вальтер Каспер звернувся до німецьких католиків із докором з приводу того, що вони приділяють мало уваги політичному життю країни: «Нам потрібні молоді люди, які брали б активну та конкретну участь у політичному житті своєї країни, які мали б сміливість виступати зі своїми оцінками тих процесів, які є найважливішими для суспільства. Каспер пригадав, що в минулому вийшло багато політиків із католицьких організацій. І незрозуміло, чому ця традиція поступово зникає. Так, за останні роки під час Днів католиків (традиційні з’їзди) значно більше уваги приділяється сваркам між костьолами, ніж політичним дебатам. І хоч церква повинна активно займатися власними питаннями, найважливішим завданням християн, на думку кардинала, є формування навколишнього світу та суспільства. Кожний справжній католик повинен робити все для того, щоб створювати суспільство, в якому буде добре жити кожній людині. (Portal.wiara/ru)

День пам’яті Російської імператриці

Сьогодні віруючі росіяни відзначають день пам’яті Государині Імператриці Катерини II Олексіївни, що померла 6 листопада (за старим стилем) 1796 року. Російська імператриця була вродженою німецькою принцесою Софією Августою Фредерікою Анхальт-Цербстською. Здобула домашню освіту: навчалася німецької та французької мовам, танцям, музиці, основам історії, географії, богослов’я. 1744 р. вона була викликана імператрицею Єлизаветою Петрівною в Росію, хрещена за православним обрядом з ім’ям Катерини Олексіївни та стала нареченою Великого Князя Петра Федоровича, з яким повінчалася 1745 р. 1754 р. народила сина, майбутнього імператора Павла I. Спираючись на гвардійські полки 1762 р., здійснила заколот і стала імператрицею; імператор Петро III був убитий посіпаками Катерини за її бажанням. За декілька років після смерті цариці (1801) був убитий її син — цар Павло І. У смерті його замішаний старший син Павла I — майбутній імператор Олександр I».

Підготувала Клара ҐУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: