Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

1 серпня, 2007 - 00:00

Знахідка сторіччя

Професор Віденського університету Міхаель Юрса виявив у зібранні клинописних табличок Британського музею давній текст, у якому згадується персонаж зі старозавітної Книги Ієремії. Розшукуючи фінансові документи епохи Ново-Вавілонського царства, Юрса прочитав на одній із глиняних табличок ім’я людини, яка пожертвувала півтори міни (750 грамів) золота вавілонському храму бога Мардука. Цей дарувальник був головним євнухом при царі Навуходоносорі й звали його Набу- шарруссу-укін. На думку Міхаеля Юрси, це та сама людина, про яку згадує пророк Ієремія в 39-ій частині своєї книги, розповідаючи про штурм Єрусалима. Між іншим, деякі тлумачі Біблії досі вважають, що події, описані Ієремією, — вигадка або ж «поетичні й алегоричні повчання». Знайдена табличка датується 595 роком до нашої ери, а облога і падіння Єрусалима відбулися дещо пізніше — в 587 році до нашої ери. Вчені вважають табличку Юрси «знахідкою сторіччя» — тепер увесь текст Ієремії набув нового значення. (The Guardian)

Російська церква обтяжена першістю Константинопольської

Міністр закордонних справ Греції Дора Бакоянні та лідер Європейської народної партії Вілфрід Мартенс виступили у Брюсселі зі спільною заявою, в якій вимагають від Туреччини визнати «міжнародний статус і церковну спадкоємність» Константинопольського патріархату, розташованого у Стамбулі: «Всесвітній патріарх був головою всієї Християнської церкви з VI сторіччя, а сьогодні він є «духовним лідером 300 мільйонів православних християн у всьому світі». Серед висунутих у Брюсселі вимог — поновлення діяльності богословської школи Константинопольського патріархату на острові Халкі, закритої турецьким урядом у 70-і роки, визнання за патріархатом прав юридичної особи і повернення його власності.

Відділу зовнішніх церковних зв’язків (ВЗЦЗ) Московського патріархату ця заява надто не сподобалася. Інтерфаксу повідомили, що РПЦ «відчуває глибокий жаль у зв’язку з будь-яким необґрунтованим обмеженням свободи сповідання православної віри, де б воно не мало місце, і що вона ніколи не піддавала сумніву історичний титул «архієпископа Константинополя — Нового Риму і Всесвітнього патріарха». А далі ВЗЦЗ «тлумачить», що цей титул з’явився за часів Візантійської імперії, а тому уявлення про «всесвітню юрисдикцію Константинопольського патріархату» або про приналежність до нього «300 мільйонів православних християн» не відповідає дійсності. Сьогодні «Константинопольський патріархат є однією з 15 (лише 14. — К.Г. ) автокефальних помісних Православних церков і далеко не найчисленнішою за кількістю віруючих». І хоча в диптисі Константинопольського патріарха традиційно розміщують на перше, почесне місце, «воно не надає ніякої влади поза межами Константинопольської церкви і закріплене за Константинополем лише з XI сторіччя — після остаточного розколу в 1054 році між Константинопольською і Римською церквами. А до того перше місце у християнському диптисі, згідно зі священними канонами, беззаперечно належало Римському єпископу». (Інтерфакс)

Мусульмани Росії вимагають рівності

Співголова Ради муфтіїв Росії Нафігулла Аширов направив лист Патріарху Московському і всієї Русі Олексію II, в якому поставив пряме запитання: «Відколи в Росії повноваження і владу для вирішення долі та майбутнього інших релігій у країні передано представникам РПЦ?». Водночас цей лист було передано у ЗМІ. Приводом для звертання слугував інцидент у сибірському місті Ачинську, де громада мусульман упродовж довгих років домагалася дозволу на будівництво соборної мечеті. У квітні влада Красноярського краю нарешті виділила віруючим ділянку; почався процес підготовки до будівництва. Та настоятель православного Казанського собору в Ачинську протоієрей Євген Фролов вирішив, що виділена мусульманам ділянка має перейти до нього. Для цього він застосував вельми оригінальний спосіб боротьби з «ісламською експансією»: зібравши своїх прихожан, батько Євген освятив виділену під мечеть землю. Логіка проста: «Тепер тут можна будувати лише об’єкт православного призначення». А будь-яке інше будівництво буде вважатися оскверненням землі.

Муфтій не обмежився сповіщенням Патріарха про цей інцидент — його лист порівнюють із переповненою чашею терпіння. Бо ніколи в Росії жоден релігійний лідер не говорив з іншим у такому відчайдушному й обуреному тоні. Наводимо декілька цитат з листа Муфтія: «Ієрархи Російської православної церкви... немов прагнуть повернути часи інквізиції, коли іновірців, щонайбільше, лише терпіли... Руйнування єдиної держави починається з порушень малих основ його конституційних норм, а руйнування світськості держави відбувається непомітним наступом «церковників» на основи конституції... Чому, власне, простий священик РПЦ, а не державний орган, має вирішувати, бути чи не бути в Ачинську мечеті? Відколи в Росії представникам РПЦ передано повноваження і влада для вирішення долі та майбутнього інших релігій у країні? Відповідь очевидна — ніхто їх такими повноваженнями на законній основі не наділяв, вони їх нерідко беруть самі й беруть незаконно!»

У своєму листі муфтій Аширов стверджує, що «РПЦ своїми діями ставить під сумнів конституційний принцип світськості нашої держави, що є фактично замахом на всю державну систему». Нафігулла Аширов виступив також, як і академіки Росії, проти введення основ православ’я у школі: «Факультативно вивчати будь-яку релігійну конфесію — це право кожної людини. Нехай РПЦ відкриває свої релігійно-церковні школи — ніхто слова не скаже. Але коли державні школи Росії за рахунок мусульманського платника податків навчають мусульманських дітей чужої для них релігійної концепції — це неприпустимо!»

Далай-Лама захищає буддизм

Перебуваючи з візитом у Німеччині, лідер тибетських буддистів Далай-Лама ХIV в інтерв’ю телекомпанії ARD сказав: «Неправильно віддаляти людей від їхньої культурної спадщини. Краще й надійніше залишатися у своїй власній традиції. Я був нещодавно в Монголії і зустрів там християнських місіонерів (їх багато і в Тибеті), яким сказав прямо в обличчя: «Це буддійська країна, а не простір для обернення у християнство». А тут, на Заході, я в своїх лекціях завжди кажу людям: «У вас іудео-християнська традиція. Вам буде краще залишатися в ній». Він також вважає, що майбутнє інституту Далай-Лам залежить від мешканців Тибету — якщо більшість тибетців вирішить, що інститут Далай-лам виконав свої цілі й надалі не відіграє значної ролі в їхньому житті, він сам припинить існування. Далай-Лама ще сказав: «Якщо мені доведеться покинути цей світ найближчим часом, думаю, що більшість тибетців висловиться за збереження традиції. А якщо я поживу ще років 20—30, то не виключено, що рішення буде зовсім інакшим». (Deutsche Welle)

Мусульмани допомагають православним

Верховний імам Єгипту Мохаммед Сайєд Тантаві заявив нещодавно, що допоможе Предстоятелю кіпрської православної церкви архієпископу Хрізостому II в його зусиллях зберегти православні храми на територіях, окупованих Туреччиною наприкінці попереднього сторіччя. Під час зустрічі з імамом Тантаві в Каїрі Предстоятель кіпрської церкви розповів про те, що понад 500 храмів на півночі Кіпру можуть остаточно загинути, якщо найближчим часом не почнеться їхня реставрація. Архієпископ Хрізостом звернувся до Верховного імаму Єгипту з проханням про сприяння в порятунку християнських пам’яток, особливо підкресливши, що церква Кіпру завжди з повагою ставилася до ісламських святинь. (Патриархия.ru)

Озирніться навколо, люди!

Ірландський архієпископ Майкл Нірі закликає всіх нас «не метушитися, а відкрити для себе необхідність роздумів, сповільнити рух часу, захоплюватися красою життя на землі та справді цінувати своїх друзів. «Адже сьогодні ми живемо у сторіччя миті, де немає радості від очікування і нема часу для оцінки досягнень. Ми зовсім забули ціну «тепер» — божественному моменту теперішнього. Зупиніться, Люди! Озирніться навколо!» (ZENIT)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: