Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

11 липня, 2007 - 00:00

Тадж-Махалу загрожує руйнування

Міжнародні експерти у сфері архітектури висловлюють надзвичайну стурбованість тим станом, в якому сьогодні перебуває славетний Тадж-Махал. Зокрема, його мармурове облицювання сильно страждає від промислових газів і міського смогу. Незважаючи на ентузіазм багатьох індійців, викликаний можливим занесенням цієї усипальні до списку нових «Семи чудес світу», активісти захисту навколишнього середовища і архітектурної спадщини говорять про «корозійний ефект» сажі і хімікалій особливо в сезон дощів. Фахівці вважають, що Тадж-Махал потребує негайного і радикального «лікування». (Мир религии)

На захист Вселенського патріарха

На зустрічі з Папою Римським Бенедиктом XVI міністр закордонних справ Греції Дора Бакоянні зазначила важливість і необхідність підтримки статусу Константинопольського патріарха Варфоломія як «вселенського» глави православного світу в умовах протидії цьому з боку влади Туреччини. Після аудієнції у Ватикані Дора Бакоянні заявила журналістам, що вони з Бенедиктом XVI пристали на думку про «необхідність міжнародної підтримки Вселенського патріархату в той час, коли це особливо складно зробити, враховуючи рішення турецького суду». (Наприкінці червня Вищий апеляційний суд Туреччини виніс рішення про відсутність «законних підстав для претензій Константинопольського патріархату на вселенський статус».) Глава грецького МЗС вважає, що вселенська природа Константинопольського патріархату не піддається сумніву ні його історією, ні тими з православних віруючих, які визнають першість Константинопольського патріарха в Православній церкві. Тому такому рішенню, яке ухвалив турецький суд, немає місця у сучасному світі». (Интерфакс-религия).

Релігійні організації Сербії обговорюють Євросоюз

Представники традиційних Церков і релігійних об’єднань Сербії нещодавно провели триденну конференцію, де обговорювався «Внесок Церкви і релігійних об’єднань у процес вступу Сербії до Євросоюзу». Про це повідомляє сайт Сербської Православної Церкви. У конференції брали участь державні, релігійні і громадські діячі, сербські і зарубіжні вчені. Форум став початком громадської дискусії з теоретичних і практичних питань європейського майбутнього Сербії. У роботі секції за темою «Сербія як частина Європи: що об’єднує Церкви і релігійні об’єднання Сербії з Євросоюзом?» взяли активну участь єпископи Сербської православної і Католицької церков, представники Словацької євангелічної Церкви, єврейського співтовариства Сербії, а також представники мусульман. (Патриархия.ru)

Чи буде мати родину католицький священик?

У Католицькій церкві зростає рух віруючих людей (світських і духовних), які закликають Ватикан переглянути жорсткі вимоги целібату для священиків. Протести проти цього давнього правила Західної церкви є однією з ознак того, що багато католиків (як світські, так і духовні) вважають реформу Католицької церкви бажаною і необхідною. (Religionnews.com)

Мусульмани Греції хочуть мати мечеть

Уже протягом багатьох років мусульмани, що мешкають в Афінах, просять уряд Греції дозволити побудувати мечеть. Зараз вони моляться у тимчасовому приміщенні для молитов — у покинутій фабриці на околиці столиці. Тим часом, у місті можна і сьогодні побачити кілька мечетей, що збереглися з часів панування Оттоманської імперії над Грецією (ці мечеті перестали функціонувати після 1833 року — року вигнання турок із території країни. Сьогодні Афіни є одним з небагатьох столичних міст Європейського Союзу, в яких не існує діючої мечеті — всупереч навіть дружнім зв’язкам між Грецією і більшістю мусульманських країн. Грецькі власті кілька разів мали наміри побудувати нову мечеть в Афінах, але завжди відступали перед опором Православної церкви Греції і протестами громадян, в очах яких мечеть усе ще асоціюється з чотирма століттями володарювання Оттоманської імперії, а також з політикою сучасного суперництва з Туреччиною — мусульманським сусідом Греції. Опитування засвідчують, що сьогодні більше половини п’ятимільйонного населення Афін не згодні мати в місті мечеть для мусульман-іммігрантів — навіть тоді, коли ставляться до них доброзичливо. (The Herald Tribune)

Повернення в Кордову ісламської культури?

Останнім часом співтовариство мусульман Іспанії вельми активізувало свою діяльність і не приховує, що головне місце в їх планах належить місту Кордова. Мансур Ескудеро, глава мусульман Іспанії, під час зустрічі з прем’єр-міністром країни Запатеро виклав грандіозний план — перетворити Кордову на Західну Мекку, в місто двох культур. Цю ініціативу мусульман підтримують і деякі політичні партії. Так, Мансур Ескудеро вважає, що за належної підтримки Кордова могла б стати містом, де зустрічатимуться різні культури світу. На конференцію, присвячену цій темі, що відбулася в червні, зібралися представники багатьох міжнародних мусульманських організацій. Учасники конференції вимагали від іспанського уряду дати права громадянства всім нащадкам маврів (мусульман), які колись (1492 рік) були вигнані з Іберійського півострова. (Rzeczpospolita)

Баланс Святого Престолу

2006 рік закрито позитивним для Ватикану сальдо в 2 мільйона 400 тисяч євро. Про це говориться в повідомленні, поширеному 2 липня у Ватикані. Кардинал Серджо Себастіані, президент префектури економіки Святого Престолу, подав загальний балансовий звіт Святого Престолу за 2006 рік, в якому фігурують прибутки — 227.815.031,00 євро і витрати — 225.409.716,00 євро із залишком в 2.405.315,00 євро. Офіційно повідомляється, що «більшість витрат потрібно віднести до чергових і позачергових витрат відомств і організацій Святого Престолу, які допомагають Верховному Понтифіку в піклуванні про Вселенську Церкву. У вищезгаданих організаціях працюють 2 704 людини, з яких 773 — духовенство, 331 — чернецтво, 1 600 — миряни». 6 липня відбулася прес-конференція, на якій журналістам були представлені деталі кінцевого балансу Святого Престолу на 2006 рік. Кардинал Себастіані подав також кінцевий баланс 2006 року міста-держави Ватикан, який відображає управління територією і здійснення забезпечення діяльності Святого Престолу. У місті-державі Ватикан працює 1 693 службовця; для соціального захисту всього персоналу у Ватикані встановлено Пенсійний Фонд, який 2006 року виплатив пенсій на суму більше 15 мільйонів євро. Особливим завданням губернаторства Ватикану є охорона, оцінка і реставрація величезного художнього надбання Святого Престолу. (Zenit.org)

Дипломи одеситів-бакалаврів

Наприкінці навчального року державні дипломи бакалаврів були вручені студентам одеського Єврейського університету. Організаторам університету — головному рабину Одеси і області Шломо Бакшта і рабину Рафаелю Крускалю — від імені держави Ізраїль подякувала перший секретар посольства Ізраїлю в Україні Алла Ашмянська. Ректор університету Марк Дреєрман наголосив, що аналогів одеському ВНЗ немає на всьому пострадянському просторі. В Єврейському університеті (відкритий 2003 р.), нарівні з базовою підготовкою фахівців за державною програмою українського вищого учбового закладу, студенти всіх факультетів вивчають іврит, національно-релігійну традицію, єврейську історію і літературу. У результаті чого отримують міжнародні сертифікати, що дають право на викладання івриту та єврейської традиції. (RISU)

День народження Далай-лами

Тибетський парламент в екзилі направив запрошення найстарішій парі штату Хімачал-Прадеш (Індія) з проханням благословити Далай-ламу 6 липня — в його 72-й день народження. Подружжя прийняло запрошення — це 103-річний відставний солдат Тхакур П’яра Сингх і його 101-річна дружина Ханса Деві, які перебувають у шлюбі вже 83 роки. Відповідно до тибетської традиції, благословення старих людей усуває перешкоди з життя людини. «З цієї нагоди ми будемо їх вшановувати», — сказав міністр релігії і культури уряду Тибету в екзилі.

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: