Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

4 липня, 2007 - 00:00

Обмеження прав Вселенського патріарха

МЗС Туреччини в черговий раз заявило, що статус Константинопольського патріарха залишається незмінним у рамках положень Лозаннського мирного договору 1923 року. Це була відповідь на запитання афінської газети «Катімеріні» про можливість визнання Туреччиною «вселенського» титулу патріарха Варфоломея. МЗС Туреччини нагадало, що згідно з нормами Лозаннського договору предстоятелю Константинопольського патріархату дозволено перебувати в Туреччині лише заради духовного окормлення громадян греко-православного походження, які проживають у Стамбулі, а дарування «фанарському грецькому православному патріарху титулу «вселенський» суперечило б Лозаннському договору. До того ж, на думку глави МЗС, «патріарх не зустрічає якихось перешкод у здійсненні своєї релігійної діяльності». При цьому було повідомлено про намір уряду Туреччини вжити заходів з поновлення діяльності грецької православної семінарії на острові Халки, яка була до 1971 року єдиним вищим навчальним закладом Константинопольського патріархату. Міністр закордонних справ Гюль нагадав, що ухвала Конституційного суду про закриття семінарії на Халки стосувалася на той час усіх, а не лише православної, вищих духовних шкіл країни. Закінчив глава МЗС риторичною обіцянкою: «Відповідно до норм демократії, Туреччина орієнтована на надання всіх видів прав і свобод всім своїм громадянам, незалежно від їхнього релігійного та етнічного коріння». (Интерфакс-Религия)

Поновлення Екуменічного календаря

У Польщі заплановано відновити 2008 року Екуменічний календар (Видавництво «Homini»), який завжди мав великий успіх. Польський Екуменічний календар — єдиний у світі. Метою видання є сприяння миру та злагоді між послідовниками різних релігій. До роботи над календарем було запрошено не лише християн, а також представників іудаїзму та ісламу. Автори календаря вірять, що в майбутньому екуменічний діалог об’єднає як християнські конфесії, так і юдаїзм та іслам — нащадків Авраама. До складу почесної комісії календаря запрошено духівництво Польської автокефальної православної церкви, Римсько-католицької церкви, Євангельської церкви. У роботі над календарем братимуть участь також польські вчені. Календар 2008 року вийде під девізом: «Єрусалим — Місто світу». Адже Єрусалим — це святе місце трьох монотеїстичних релігій — юдаїзму, християнства та ісламу і протягом багатьох сотень років є центром духовної географії цих віруючих людей. На узгір’ях Сіонської гори король Давид побудував столицю свого царства. Саме тут Соломон створив святиню єдиному Богові. В Єрусалимському храмі повчав Ісус із Назварета. З цього самого місця — згідно з вірою мусульман — пророк Мухаммед піднісся на небо.

«Ця тема особливо важлива сьогодні, коли Єрусалим став місцем ненависті та ворожнечі, що вимагає від нас пошуків толерантності та бажання співіснувати на Святій землі» — говорять укладачі календаря.

Тексти в Екуменічному календарі буде вміщено п’ятьма мовами — трьома християнськими, юдейською і мусульманською, які відбиватимуть розуміння ролі Єрусалима різними релігіями та конфесіями. (Portal-wiara.pl)

Реабілітація царської родини?

Як повідомляє Интерфакс-Религия, служба судових приставів зобов’язала генпрокуратуру РФ розглянути заяву великої княгині Марії Володимирівни про реабілітацію царської родини. Таким чином, генпрокуратурі надано ще один шанс «відповісти на запитання: чи зазнавала царська родина політичних репресій з боку тоталітарної більшовицької держави, тобто чи застосовувала ця держава в особі своїх владних органів заходiв примусу з політичних мотивів у вигляді позбавлення волі, а потім — і життя?». Генпрокуратура «повинна враховувати, що заяву глави радянської держави Якова Свердлова про те, що Микола Романов був арештантом радянської влади, було опубліковано в усіх радянських газетах», а ухвала президії ВЦВК про те, що арештантів — царську родину — повинні утримувати найсуворішим чином, відображена в документах. У разі відмови генпрокуратури РФ у реабілітації царської родини закон зобов’язує її передати справу до суду в порядку карного судочинства. 14 листопада минулого року Тверський суд Москви визнав незаконним відмову генпрокуратури РФ реабілітувати імператора Миколу II і членів царської родини та зобов’язав відомство розглянути заяву княгині Марії Володимирівни Романової заново.

Інтрига триває

24 червня у Ватикані відбулася зустріч прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера з Папою Римським Бенедиктом ХVI (The Gardian). Офіційною метою візиту зазначалося обговорення урегулювання на Близькому Сході, а також проблеми міжконфесійного діалогу. Ця тема виникла з тієї причини, що, як передбачається, після свого відходу з посади британського прем’єра Блер очолить Міжнародний фонд з налагодження діалогу між світовими релігіями. Світові ЗМІ, проте, більше цікавиться неофіційним обговоренням на зустрічі теми переходу Тоні Блера з Англіканської церкви в Католицьку. У відповідь на прямі запитання журналістів Блер відповідає, що є складнощі. Відома Енн Вайдком (політик-консерватор), яка деякий час тому перейшла в католицизм, повідомила в інтерв’ю, що коли людина хоче стати католиком, вона повинна погодитися з усім церковним ученням, а не з окремими його частинами. «Можливо, в цьому є проблема у прем’єр- міністра», — припустила вона.

У школах РФ не буде релігійної освіти

Про це повідомив минулого тижня міністр освіти та науки РФ Андрій Фурсенко — релігійної освіти у світських загальноосвітніх школах не може бути відповідно до положень Конституції. Але, як сказав Андрій Фурсенко у прямому ефірі «Російської служби новин», ця освіта може бути в недільних школах, в духовних школах і семінаріях. На думку міністра, в освітньому процесі в тій чи іншій мірі завжди будуть курси, пов’язані з історією, культурою тих чи інших релігій. Складність полягає в тому, щоб вирішити, яким чином ці курси повинні подаватися і як вони мають називатися. «Це, як і раніше, є предметом дискусій, — зазначив Фурсенко. — Якщо ми говоримо про курс «Історія світових релігій», то абсолютно ясно, що він має бути розділений на розділи, адже в ньому вивчатиметься досить великий курс історії та культури православ’я, а потім — культура та історія ісламу», — сказав міністр. Він також зазначив, що історію та культуру релігій потрібно викладати всім.

Європейський суд з прав людини — проти обов’язкової релігії в школі

Норвезькі батьки, які звернулися 10 років тому в суд із позовом проти держави в зв’язку iз запровадженням обов’язкових уроків релігії в школі, 29 червня блискуче перемогли — Європейський суд із прав людини ухвалив, що уроки «Християнська освіта, релігія та образ життя» порушують статтю 2 Європейської конвенції з прав людини. Про це повідомили норвезькі газети. У подачі позову проти державної системи освіти об’єдналися сім родин, які програли суд у Норвегії на рівнях місцевого, апеляційного та верховного судів. (Франція).

Суд визнав, що укладачі курсу не врахували того, що серед жителів країни можуть бути різні віруючі та що їхнє ставлення до релігії відрізняється від інших. Більше того, в ухвалі суду вказано, що програма курсу не відрізняється об’єктивними, критичними і різнобічними поглядами на предмет вивчення.

Депутати Держдуми у Ватикані

Питання збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки, а також міжрелігійного діалогу обговорила в Римі делегація російської Державної думи. Група депутатів Держдуми та російських політиків представляла міжфракційне депутатське об’єднання «Європейський клуб».

Делегація провела зустрічі з колегами в італійському парламенті й відвідала Ватикан, де відбулася бесіда з одним із керівних ієрархів Римської курії главою Папської ради зі сприяння християнській єдності кардиналом Вальтером Каспером. Делегація була також на колективній аудієнції Папи Римського Бенедикта XVI. Вітаючи російських парламентаріїв, Папа Римський запевнив їх у тому, що «Росія завжди є в його молитвах». (ИТАР-ТАСС)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: