Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

21 березня, 2007 - 00:00

Вселенський Патріарх закликає до єдності

Минулого тижня Патріарх Константинопольський Варфоломій I звернувся до всіх християн світу із закликом до єдності. Виступаючи з вівтаря католицького кафедрального собору Святого Стефана (Відень), він, зокрема, сказав: «Розділене і розколоте християнство безсиле — воно втрачає всі свої можливості... Необхідно долати ганьбу розділення і просити Бога про єдність, якої бажає Сам Ісус... Християни мусять і можуть жити в єдності і гармонії, без гноблення інших, без фанатизму, без експлуатації, без полеміки і аргументів». Вселенський Патріарх Варфоломій прибув до Відня для участі в церемонії нагородження премією імені Франца Кьоніга, яка щорічно вручається за досягнення в сфері розвитку толерантності й міжрелігійного діалогу. Засновник премії — католицький кардинал і церковний дипломат Кьоніг — став популярним завдяки встановленню зв’язків між Римсько-католицькою церквою, різними релігійними організаціями, а також з післявоєнними комуністичними режимами. Він був відомий і своїми дружніми взаєминами з Варфоломієм I. У своїй промові в католицькому соборі Патріарх Константинопольський дуже тепло згадав про Папу Римського Бенедікта XVI, назвавши його своїм «любимим братом». (Associated Press)

Християни Кельна будуватимуть мечеть

Своїй пастві про це недавно повідомив католицький священик однієї із церков Кельна Франц Мейрер. Для віруючих новина не стала несподіванкою — проект заздалегідь обговорювався і узгоджувався церковною радою, і був прийнятий одноголосно. У своїй пастві Франц Мейрер сказав: «Це природно і справедливо — допомогти мусульманам. Адже ми католики, а Кельн — один із головних центрів католицизму в Німеччині». Деякі віруючі, однак, засумнівалися в необхідності такого кроку і нагадали про конфлікти, що виникали в місті між християнами і мусульманами. Проте їм порадили пригадати: коли їхня община будувала (п’ять років тому) свою нову церкву, їй дуже допомогли сусіди-протестанти — перерахували солідну суму на будівництво храму. «А сьогодні ми робимо подарунок людям, які дуже його потребують». Церковна рада вмовила також архітектора, що будував їхню церкву, погодитися на участь у розробці проекту мечеті. Це буде одна з найбільших мечетей Німеччини — на три тисячі молільників і з мінаретом висотою 55 метрів. (ENI)

Мусульмани протестують проти археологічних розкопок

У Москві, біля представництва ООН, 20 березня також відбулося пікетування на знак протесту проти «провокаційних археологічних» розкопок, що ведуться під комплексом священної мечеті Аль-Акса в Єрусалимі (біля стіни плачу). Ініціатором цього заходу виступає мусульманська Асоціація культурно-просвітницьких громадських об’єднань «Собрание». Як вважають члени асоціації, розкопки, що ведуться, неминуче призведуть до руйнування святині ісламу. Саме тому мусульмани всього світу влаштовують мітинги протесту. Учасники пікету в Москві збираються вручити Звернення російської громадськості на ім’я Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй пану Пан Гі Муну.

«Насущною і першорядною необхідністю є порятунок «Старого міста» Єрусалима, його святинь і архітектурних пам’яток, — сказано в цьому документі. — Ми звертаємося до Вас, пане Пан Гі Мун з проханням спрямувати всі зусилля на припинення розкопок, аби запобігти знищенню культурно-історичної спадщини Єрусалима!». (Іsam.ru)

Монархія для Росії

Лідер партії «Яблоко» Григорій Явлінський вважає, що для Росії дуже підійшла б конституційна монархія. «Мені здається, що було б добре, якби ми мали сучасну конституційну монархію. Був би загальнонаціональний моральний авторитет. Як в Іспанії, Великій Британії, Нідерландах, Швеції, — заявив Григорій Явлінський. — Жарти жартами, а для Росії було б важливо знайти історично виправдану консолідуючу фігуру. Але це лишень політична утопія», — додав лідер партії «Яблоко». На його думку, «монархією, на жаль, Росія стати не може: немає монарха». Дозволимо собі додати, що пан Явлінський не згадав ще один досить істотний для російської монархії чинник. Йдеться про Російську православну церкву, яка цілком готова повернутися на круги своя і продовжити — разом з царем-батюшкою — справу «збирання земель руських». А монарх знайдеться — адже хоч як було складно у фатальному ХVII столітті, а знайшли-таки підходящого хлопчака. (Інтерфакс)

Шведи узаконюють одностатеві шлюби

Лютеранська церква Швеції першою у світі дала згоду на шлюб одностатевих пар. Про це днями заявило керівництво церкви. «Ми готові одружувати гомосексуальні пари, які в цивільному законодавстві мають силу партнерського шлюбу», — говорить єпископ Бертіль Уттерберг. Наступного тижня буде опубліковано проект нового закону про шлюб. Усі пари (як різної статі, так і одностатеві) зможуть побратися на однакових умовах. Церква в цілому зберігає за собою право на вінчання, однак кожен священик мусить сам вирішувати — вінчати чи не вінчати. У суспільстві до питання одруження гомосексуальних пар у Церкви ставлення доволі неоднозначне — опублікований проект спричинить запеклі спори. Однак єпископ Уттерберг, який виступає від імені церковного правління, вважає: головне — у Шведської церкви є чітка позиція стосовно цієї проблеми. «Важливо, щоб Шведська церква мала певну вагу, йдучи на крок уперед і показуючи можливі шляхи. У цьому сенсі ми перші», — констатував він. («Новости мира религий»)

Боротьба з сектами

Заступник начальника московського ГУВС Мельников заявив, що прийняття спеціальних законодавчих норм зробить можливoю більш ефективну боротьбу правоохоронних органів із сектами. На депутатських слуханнях в Мосміськдумі обговорювалася проблема відсутності в законодавстві норм, що дають змогу притягувати до відповідальності організаторів сект. Крім того, законодавство не дає визначення поняттю «секта». Мельников у свою чергу зазначив, що секти цікавлять правоохоронні органи з точки зору екстремістської діяльності — залучити організаторів сект можна за екстремістську діяльність, а не за сектантство. «Проте всі екстремістські організації у нас перебувають під контролем, і ми знаємо що там відбувається, — сказав він, — а з сектами — гірше». («Мир религий»)

90 років з дня зречення Миколи II

У Санкт-Петербурзі 15 березня, незважаючи на заборону влади, відбулося «молитовне стояння» в день 90-річчя зречення від влади царя Миколи II. Уперше за 12 років народних «стоянь», приурочених до цієї дати, до собору Спасу-на-Крові прийшло всього 60 осіб. (Портал-Credo/ru)

«Кубок клерикус»!

Усупереч суворим традиціям чернечого життя, сьогодні у Ватикані грають у футбол — готуються до чемпіонату Ватикану. У це важко повірити, але в святая святих, за товстенними стінами Ватикану, на зеленому лужку священики і семінаристи з 50-ти країн тренуються для участі в цьому чемпіонаті. Деякі правила «католицького» футболу відрізняються від звичайних: гравці вибираються не за громадянством, а залежно від того чи іншого католицького навчального закладу Вічного міста, тоді як команди формуються гравцями різних католицьких орденів: францисканцями, домініканцями, капуцинами. (Нам невідомо, чи сформована там українська футбольна команда; в Римі живе і навчається значна кількість греко-католиків, переважно — чину Василя Великого.) Є також збірна Ватикану, де грають швейцарські гвардійці, які стоять на варті цієї держави. Усього 16 команд. Вони розбиті на дві підгрупи, і кубок розігруватимуть переможці підгруп. Фінал відбудеться в червні на Олімпійському стадіоні в Римі. А поки тренувальні ігри для глядачів недоступні — щоб пройти на територію Ватикану потрібен спеціальний пропуск, який не так легко отримати. Кардинал Бертоне, держсекретар Святого престолу, попередив священиків-гравців, щоб ті не дуже захоплювалися: «На вас дивиться купол собору Святого Петра. І ніяких ударів головою, ради усього святого!». Аналітики вважають, що ватиканський футбол направлений не стільки на те, щоб поліпшити здоров’я і старанність семінаристів, але, найголовніше, на залучення в лоно церкви молодих людей. (Інтерфакс)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: