«Небезпечний» Моцарт
У Берлінському оперному театрі «Дойче опер» нарешті пройшла опера Вольфганга Амадея Моцарта «Ідоменей». Театр і прилеглі до нього будівлі та вулиці охоронялися численною поліцією — були побоювання, що на оперний театр можуть «напасти» ісламські екстремісти. У вересні оперу було знято з листопадового репертуару у зв’язку з побоюваннями щодо можливих виступів ісламських радикалів. Особливо непокоєння викликала заключна сцена, в якій цар Крітський Ідоменей представляє публіці відрубані голови — бога Посейдона, Ісуса Христа, Будди і пророка Мухаммеда. В опері це подається як розкутість, як символ протесту людини проти втручання в його життя богів, пророків, божественних учителів. Експерти побоювалися, з урахуванням бурхливої реакції ісламського світу на опубліковані в Данії карикатури на пророка Мухаммеда, що опера може спровокувати протести німецьких мусульман. Але, з іншого боку, керівництво «Дойче опер» було піддане критиці та висміюванню за те, що на догоду вузькій групі радикалів приносяться в жертву демократичні принципи і свобода мистецтва. Ця критика призвела до того, що опера «Ідоменей» була поновлена в репертуарі без будь-яких змін. У числі перших глядачів опери були правлячий бургомістр Берліна Клаус Воверайт, керівник МВС Вольфганг Шойбле, держміністр у справах культури Бернд Нойман та інші провідні німецькі політики. Представники мусульманських організацій від запрошення відмовилися.
За попередніми даними, опера «Ідоменей», яка з події виключно культурної перетворилася в подію виключно політичну, пройшла без інцидентів, спроб зриву спектаклю не було. Чи думав коли-небудь великий Моцарт, що виконання його твору потребуватиме підвищеної охорони поліції? Die Welt
Подружжя Буш святкує Хануку
Джордж і Лора Буш взяли участь у церемонії святкування іудейського свята Хануки в Білому домі. В оточенні великої групи гостей в резиденції президента США були запалені свічки на старовинній менорі. З цього приводу президент США сказав: «Для мене і є честю бачити в Білому домі ханукську менору. Це символ того, що Білий дім є народним домом і що він належить американцям усіх віросповідань». Разом з президентом і першою леді на церемонії Хануки були присутні також усі члени американського уряду, що сповідають іудаїзм, включаючи й міністра внутрішньої безпеки США Майкла Чертоффа, представника президента США на торгових переговорах Сюзан Шваб, керівника апарату співробітників Білого дому Джошуа Болтена та інших. У Рузвельтівській вітальні Білого дому Буш провів також зустріч з лідерами єврейських організацій США. Як повідомили РІА «Новости», перед святкуванням Хануки в резиденції президента США відбулася церемонія «кошеризації» — очищення президентської кухні перед приготуванням кошерной їжі, як цього вимагає звід традиційних іудаїстських правил. Така «кошеризація» кухні Білого дому проводилася лише другий раз за час існування резиденції президента США.
Мусульмани обурюються
Мусульмани Торонто виразили своє обурення «політкоректним» рішенням міського судді, який постановив (з метою безпеки — щоб не дратувати мусульман) прибрати різдвяну ялинку з холу будівлі суду. З цього приводу Канадський мусульманський конгрес закликав усіх прихильників ісламу поздоровляти «наших братів-християн» зі святами й «дати зрозуміти судді, що він не правий у всіх відношеннях». «Краще забороняти таку ось «політкоректність», а не різдвяні ялинки», — сказав Тарек Фатах, засновник Канадського мусульманського конгресу. Прем’єр-міністр провінції Дальтон МакГуїн також назвав це рішення наслідком неправильного розуміння політики багатоликої культурності та закликав до збереження релігійних традицій різних спільнот, які населяють провінцію. Разом з тим Організація мусульманок Оттави провела збір коштів нужденним, приурочений до Різдва. Частину зібраних грошей буде направлено Канадському товариству по боротьбі з раком і в Інститут серця в Оттаві. «Люди мають зрозуміти, що мусульмани — миролюбні й законослухняні люди», — заявила президент організації Назіра Тарін. (IslamOnline)
Кладовища чи поля?
Представники Китайської влади виступили із закликом посилити пропаганду кремації з метою економії землі в цій найбільш густонаселеній країні світу. Заступник міністра цивільної адміністрації, виступаючи в Шанхаї перед членами Китайської похоронної асоціації, зазначив, що навіть якщо тіла іноді кремуються, попіл кладеться в труни і ховається, зазвичай, в могилах. Реформа похоронної справи почалася в Китаї ще в 1977-му й з 1978 по 2005 роки було кремовано 67,27 мільйона китайців. Це, за даними міністерства, уможливило зекономити десятки тисяч гектарів землі та лісів, а також — мільярди юанів.
У Китаї щорічно вмирає близько восьми мільйонів осіб, причому в таких великих містах, як Пекін і Шанхай ця цифра сягає ста тисяч померлих. Приклад нового виду захоронення показали китайські лідери Чжоу Еньлай і Ден Сяопін — вони заповіли себе кремувати і розвіяти прах над горами або морем. У 2005 році було кремовано 4,5 мільйона тіл, що становить 53% від загальної кількості померлих. Міністр зазначив, що економія на кремації становила в 2005 році два мільйони кубометрів деревини, дві тисячі гектарів земель сільськогосподарського призначення, а також велику суму грошей. («Лента. РГ»)
Російські експерти — проти церковної освіти
У кінці грудня в Незалежному прес-центрі в Москві відбулася представницька конференція, яка обговорювала дилему «Чи збережеться в Росії світськість державної і муніципальної системи освіти?» («Портал.Credo/ru»). У прес-конференції брали участь юристи, координатор секції з освіті в області прав людини Експертної ради при Уповноваженому з прав людини в Російській Федерації Рудинський, співголовуючі ради Інституту свободи совісті (ІСС) Сергій Бур’янов і Сергій Мозговий. На прес-конференції було зроблено докладний конституційно- правовий аналіз сучасних тенденцій клерикалізації державної школи. Ці тенденції були охарактеризовані як антиконституційні. Найбільш жорстку оцінку отримало введення з 1 вересня 2006 року в державних загальноосвітніх школах деяких регіонів Росії викладання «Основ православної культури» (ОПК) як обов’язкового предмету освітньої програми. На думку вчених, нехтувати принципом добровільності релігійної освіти є найгрубішим порушенням Конституції і законодавства Росії. А щодо питання фінансування релігійної освіти, то воно має здійснюватися за рахунок самих віруючих і релігійних організацій. Було також піддано осуду аморфну позицію Міністерства освіти і науки РФ і Суспільної палати. Присутні експерти вважають, що ситуація у сфері освіти — це лише мала частина масованого наступу на принцип світськості держави в сучасній Росії.
Православний єпископ закликає до місіонерства
Напередодні Різдва єпископ Саратовський і Вольський Лонгін виступив із критикою на адресу тих священиків, які недооцінюють важливість активної місіонерської роботи. «Як би це спірно не звучало, але, хоч ми і лаємо сектантів за їхню нав’язливість, за їхню місіонерську активність, однак доти, поки ми самі не зрозуміємо, що місіонерська активність (тільки без нав’язування) для нас гостро необхідна, ситуацію нам не переламати». Єпископ із жалем констатував, що йому досить часто доводиться стикатися з нерозумінням цієї «прописної істини». «Я маю намір послати священика в якийсь віддалений прихід або туди, де його треба відкрити, де приходу раніше не було. І чую у відповідь: «А хто туди ходитиме?». Якщо вдуматися, то це дуже страшні слова, які свідчать про повну втрату деякими представниками духовенства розуміння самого значення нашого служіння... А сектантські проповідники приїжджають туди, де їх ніколи не було, де про їхні вчення ніколи не чули. І через певний час там уже утворюється спільнота з декількох десятків або навіть сотень осіб».