Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

13 грудня, 2006 - 00:00

Моцарт у Львові

5 грудня, у 215-ту річницю від дня смерті Вольфганга Амадея Моцарта, в Львівському кафедральному соборі св. Юра прозвучав «Реквієм» цього геніального композитора, австрійського композитора-католика. Це особлива подія. Адже заупокійну месу латинського обряду фактично неможливо почути в греко-католицькому храмі. Були, однак, і винятки. Так, 180 років тому, як про це пише преса того далекого часу, «Реквієм» Моцарта вже звучав в українському храмі св. Юра. Ініціював це виконання молодший син Моцарта — Франц Ксавер Моцарт, який, як відомо, багато років жив і працював у цьому місті. Саме тоді стараннями Моцарта-молодшого в місті було засновано товариство св. Цецилії, яке збагатило музичне життя тогочасного Львова. Ідея відродити цю прекрасну традицію вже не перший рік звучить в середовищі львівських музикантів. І ось — в ювілейний моцартівський рік — вона отримала благословення архієпіскопа Ігоря Возняка. Виконували «Реквієм» оркестр Центру військового музичного мистецтва і капела «Трембіта» під керівництвом диригента Миколи Кулика. (RISU)

Церетелі створив монументальний образ Івана Павла ІІ

Президент Російської академії мистецтв Зураб Церетелі закінчив роботу над скульптурним портретом Папи Римського. Івана Павла II. 10 грудня у французькому місті Плоермель монумент Івана Павла II, виконаний в бронзі, було відкрито і освячено. На урочистій презентації макета пам'ятника, що недавно відбулася у Большому манежі, Церетелі повідомив, що робота над цим монументом визнана справою богоугодною Московським патріархом Алексієм II, а також Папою Римським Бенедиктом XVI. Церетелі також стверджує, що саме йому вдалося передати ті характерні риси Івана Павла II, які запам'яталися мільйонам віруючих. Скульптор розповів, як під час зустрічі з Іваном Павлом II він звернув увагу на його долоні, молитовно складені на грудях. Саме ця поза була використана при створенні пам'ятника «найбільшому християнському діячу наших днів». На думку деяких фахівців, бронзовий Іван Павло II вельми далекий від монументального — висота фігури понтифіка лише трохи перевищує три метри. Однак, з урахуванням увінчаних хрестом врат, у яких стоїть Папа Римський, а також гранітної основи, монумент сягає понад сім метрів. Злі язики подейкують, що Зураб Церетелі значну частину робіт оплатив сам — він не жаліє грошей ради того, щоб «затвердитися на французькій землі». («Время новостей»)

Відкриття в Сванетії

Учасники фольклорного ансамблю «Шгаріда», який займається також дослідженнями стародавньої музики, знайшли в горах Сванетії та відновили унікальні молитовні співи грузинських язичницьких жреців дохристиянської епохи. Донині вони вважалися загубленими. Пошуком текстів і мелодій стародавніх культових співів керівник ансамблю Гурген Гурчиані займається з 1985 року. Ним відновлено 14 молитовних співів, один із яких має особливу цінність — він написаний мовою жреців дохристиянської епохи, що вважалася безповоротно загубленою. Рівноцінний їй за значенням також і культовий спів, який вчені датують часом просвіти Грузії апостолом Андрієм Первозванним (I століття н. е.). Християнський характер співу підтверджує гіпотезу про те, що основа сучасних грузинських церковних співів була закладена вже в перші століття нашої ери. Знайденo та відновленo три варіанти найдaвніших співів, звернених до святого Георгія Побідоносця та архангела Гавріїла Благовісника. Віднайдені також народні співи, в текстах яких звучить благання, звернене до різних богів, тобто вони належать до язичницьких дохристиянських часів. Ансамбль «Шгаріда» виконує стародавню музику, яка раніше була відома лише декільком сванським старійшинам як в Грузії, так і за кордоном. («Благовест»)

Поховання апостола Павла?

У Римі відкрили саркофаг одного із пошанованіших церквою святих — апостола Павла. Чи були знайдені в саркофазі мощі, допоки невідомо: у Ватикані обіцяють оприлюднити подробиці 11 грудня. Повідомлення про те, що в римському храмі святого Павла «За стіною» (San Paolo fuori le Mura) була знайдена гробниця апостола, з'явилися ще в 2005 році. Тоді співробітник ватиканських музеїв Джорджо Філіппі заявив: «Ми знайшли те саме поховання, яке дaвні Папи та імператор Феодосій (IV століття) колись представили всьому світлу як могилу апостола». Він також повідомив, що подальшу долю саркофагa і терміни, коли він буде відкритий для відвідувачів, повинна визначити ватиканськая курія. Гробницю знайшли там, де і передбачалося: в крипті (підвальний склеп храму) під головним вівтарем храму, про який існує легенда, що він побудований над могилою апостола. Саркофаг був під тим місцем, де на підніжжі вівтаря зберігся напис «Павло, апостол, мученик». (Portal Viara.pl)

Скільки православних у православній Росії?

У черговому матеріалі пана Михайла Тарусіна про релігійну ситуацію в сучасній Росії містяться дані про число православних у країні. «Сьогодні в Росії (за даним РПЦ на кінець 2004 року) є 12 638 діючих православних парафій (зазначимо, що в Україні існує близько 16 000 таких парафій). Кожний із них має «пропускну потужність» віруючих, як правило, не більше 500 — 1 000 парафіян (не одноразово, а при періодичному відвідуванні впродовж певного періоду). Це залежить від розміру, місцеположення храму і від того, якою кількістю населення він оточений. Множення кількості храмів у країні на середню чисельність віруючих дає загальну цифру парафіян — 9—10 млн. громадян Росії. Ці ж дані були отримані в ході опитування населення в 2004 — 2005 рр.» Таким чином, парафіяни РПЦ становлять приблизно 7% від загальної чисельності населення країни. (Портал)

Жінка-єпископ — «Жінка року»

Єпископ Євангелівсько-лютеранської церкви Німеччини Маргот Кессманн була визнана читачами популярного німецького тижневика Funk Uhr — «Жінкою року». Як заявив головний редактор журналу Ян фон Френкель під час вручення нагороди: «Мати чотирьох дітей, вона зуміла зайняти позицію, яка одночасно є професією і покликанням». Він сказав також, що, незважаючи на діагностований недавно рак грудей, М. Кессманн знайшла в собі сили справитися з хворобою, й її приклад є втішним для інших жінок, повідомляє ENI.

Духовенство і алкоголізм

Алкоголізм у середовищі російського духовенства зустрічається набагато частіше, ніж серед інших груп населення. Про це повідомили в одному з московських наукових центрів психіатрії, де вважають, що духовенство невіддільно від суспільства і з достатньою точністю відображає його — суспільства — головні особливості. Не дивно, що сьогоднішня епідемія алкоголізму торкнулася і церковнослужителів, що пояснюється декількома причинами. По-перше, досить високий рівень життя сучасного духовенства і, як наслідок, «можливість необмежено задовольняти свої потреби, в тому числі — в дорогих алкогольних напоях». Другою і виключно професійною причиною є звичай влаштовувати на всі загальноцерковні та престольні свята пишні трапези, які іноді переходять у «справжні п'янки з купецьким розмахом». На думку співробітників центру психіатрії, які мають чималий досвід роботи з пацієнтами з середовища духовенства, ставлення основної частини духовенства РПЦ МП до священиків, що намагаються проповідувати тверезий спосіб життя, — «поблажливо-презирливе. Вони сприймаються більшістю сучасного духовенства як люди, не здатні займатися справами, тобто збитковими людьми». Лікарі-психіатри виявили, що прогноз позитивного результату лікування духовних осіб від алкоголізму набагато нижчий за середній. Як правило, пацієнт-священик недисциплінований, демонструє підвищену зарозумілість і постійно намагається втручатися в лікувальний процес. До того ж ці хворі мають «професійний» страх, який перешкоджає видужанню, — страх сп'яніти після причащання вином під час літургії. (Портал)

Ватикан задоволений Москвою, Москва Ватиканом — ні

У зв'язку з недавнім протестом Московського патріарха проти «прозелітизму» Католицької церкви, держсекретар Ватикану Тарчизіо Бертоне заявив: «Римсько-католицька церква перебуває в хороших відносинах з Російською православною церквою і не збирається займатися прозелітизмом... Я не отримав заяви патріарха Алексія, але упевнений, що взаємини між Московським патріархатом і Святим Престолом досить хороші — йдуть переговори, відбуваються часті зустрічі». Так прокоментував Ватикан слова патріарха Московського і всієї Руси Алексія II, який напередодні заявив про недружні дії католиків у Росії, в Україні та інших країнах СНД. (Агентство Zenit)

Підготувала Клара ГУДЗИК «День»
Газета: 
Рубрика: