Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

25 жовтня, 2006 - 00:00

Порушення прав людини в Росії

14—15 жовтня 2006р. в Москві відбулася Конференція регіональних партнерів Московської гельсінкської групи (МГГ), де було розглянуто поточну ситуацію в країні та нові умови роботи правозахисників. Перед учасниками конференції виступили дослідники Інституту свободи совісті (ІСС), які, зокрема, повідомили про численні порушення принципу правової рівності релігійних об’єднань і законних прав невіруючої частини суспільства; про неправомірне обмеження діяльності релігійних організацій; про зростання кількості насильницьких акцій з боку «силових» структур держави, спрямованих проти членів релігійних об’єднань; про зростання насильства та актів вандалізму на ґрунті нетерпимості та ксенофобії; про поширення в ЗМІ недостовірної та компрометуючої інформації, про діяльність релігійних об’єднань. У багатьох регіонах мають місце масові порушення прав людини, серед яких мають місце незаконні затримання, тортури та вбивства мусульман. До масових порушень прав людини було зараховано й порушення прав батьків і дітей на виховання, освіту та навчання, які відповідають їхнім релігійним та філософським переконанням. Ці проблеми з’явилися у зв’язку з запровадженням викладання «Основ православної культури» (ОПК) як обов’язкового предмету освітньої програми в державних загальноосвітніх школах Бєлгородської та Брянської областей. Мають місце найгрубіші системні порушення конституційних принципів свободи совісті та світськості держави, рівності релігійних об’єднань. Особливу увагу було звернуто на необхідність не лише виявлення та захисту вже порушених прав, але й чинників, що мають на них значний вплив. А саме — захисту принципів світськості держави та рівності релігійних об’єднань, гарантованих ст. 14 Конституції РФ. У конференції взяли участь представники правозахисних організацій із 40 регіонів Російської Федерації. (ПорталCredo/ru)

Біля Стіни плачу

У жовтні 70 тисяч осіб приймали участь у традиційній молитві коенів (нащадків стародавнього роду священнослужителів) біля Стіни плачу в Єрусалимі. Після загальної молитви, головні рабини прочитали спеціальну молитву за одужання тих, хто був поранений під час війни з мусульманами, а також за повернення захоплених терористами солдатів. Величезне число віруючих, які зібралися на молитву, показало, що «Стіна об’єднує всі верстви населення і людей всіх політичних поглядів Ізраїлю, об’єднує минуле єврейського народу та його сучасне, традицію і сучасність». Під час молитви територія Старого міста й район Стіни плачу охоронялися посиленими підрозділами поліції та прикордонної варти. (Ізраїльські новини)

Римський папа їде до Москви

Італійська газета «Стампа» повідомила сенсаційну новину: візит Папи Римського до Москви може відбутися до кінця 2007 року. Про це заявив у газеті кардинал Акілле Сильвестріні. В інтерв’ю він сказав, що «є підстави сподіватися на те, що давні труднощі буде подолано». Він сказав, що останнім часом контакти між ватиканськими дипломатами та представниками Московського патріархату, в тому числі й неофіційні, інтенсифікувалися. Зокрема поновилися теологічні дискусії між представниками Римсько-католицької та православних церков. Проте й сьогодні питання про місіонерську діяльність католиків серед людей, православних за хрещенням або родинною традицією, є одним із найбільш гострих. У Московському патріархаті постійно підкреслюють, що зустріч Папи Римського та патріарха Московського можлива лише після вирішення питання про «експансію греко-католиків на Україні» (йдеться про Західну Україну). У зв’язку з цим голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Смоленський та Калінінградський Кирило заявив, що «Візит Папи Римського до Росії не є самоціллю, набагато важливіше те, що стоїть за цим візитом. ... Виникає питання: а що це означає для тисячолітніх відносин християнського Сходу і Заходу?». Митрополит Кирило також зазначив, що після обрання на римський престол Бенедикта ХVI стосунки між католицькою та православною церквами поліпшилися, стали більш реалістичними. Він сказав: «Ми маємо домагатися загального розуміння проблем, із якими стикаються віруючі та невіруючі люди, людська цивілізація». (Интренет-религия)

Будується перший у Європі ісламський університет

Уряд держави Катар заявив про намір приймати участь у фінансуванні будівництва першого в Європі ісламського університету, яке почнеться в листопаді у французькому місті Ліллі. Це буде «Інститут гуманітарних наук Ібн Сіна» (Ібн Сіна — учений, філософ, лікар, представник східного аристотелізму Х— ХI ст. Жив він у Середній Азії та Ірані, займав посади лікаря і візира при різних правителях. Головні філософські праці — «Книга зцілення», «Книга вказівок і повчань», «Книга знання».) За словами глави Генеральної федерації французьких мусульман Мухамада аль-Бішарі, інститут готуватиме імамів, спроможних відповісти на виклики, які постають перед ісламською меншиною Європи. У системі навчання буде приділено особливу увагу викладанню французької мови та шаріату, щоб майбутній імам міг більш успішно пристосуватися до європейських реалій і взаємодіяти як із мусульманами, так і з представниками інших релігій у Франції. Освітню систему нового університету буде побудовано відповідно до загальноєвропейських академічних норм, включаючи присудження ступеня бакалавра, магістра та доктора. Спочатку річний набір студентів становитиме приблизно 50—60 осіб, при цьому двері інституту буде вiдчиненi і для немусульман. Уряд Франції вже виділив частину коштів у майбутній бюджет інституту, а також надав землю під будівництво. ( The Peninsula).

Іспанія друкує підручник з ісламу

Іспанський уряд, Католицька церква Іспанії та ісламські лідери об’єднали зусилля для створення та публікації шкільного підручника з ісламу. Книгу розроблено ісламським ученим і називається вона «Відкриття ісламу». Її призначено для учнів молодших класів. Як твердять урядовці, ця книга не має аналогів у Європі — подібних підручників немає навіть в тих країнах ЄС, де проживає дуже багато мусульман. (У Іспанії, яка нараховує 44 мільйони мешканців, проживає близько 1 мільйона мусульман). Книгу призначено для того, щоб допомогти мусульманським дітям більше дізнатися про свою віру, а також легше інтегруватися в іспанське суспільство. Як повідомляють іспанські ЗМІ, формат книги «Відкриття ісламу» подібний до формату підручників, призначених для вивчення католицизму. Представник Міністерства юстиції Іспанії, що бере участь у проекті, повідомив, що сьогодні лише незначна частина дітей, які вчаться в іспанських загальнодоступних школах, мають можливість познайомиться з ісламом. Автор нової книги «Відкриття ісламу» Раєй Татари розповів, що в школах Мадридської області досі не викладають іслам, незважаючи на вимоги батьків. Керівник департаменту у справах релігій Мерседес Ріко упевнений, що книга відповідає бажанням мусульманських батьків, і що діти дістануть відповідну освіту. Вже випущено 15 тисяч примірників книги «Відкриття ісламу», надрукованих у католицькому видавництві. Тираж зростатиме. (ВВС)

Знайдено невідому картину Караваджо

Нещодавно було знайдено картину, написану знаменитим італійським митцем Мікеланджело да Караваджо. Як повідомляють італійські газети, на неї випадково натрапили в церкві святого Варфоломія в місті Генуї. Полотно розміром 203 на 166 сантиметрів було знайдено на горищі храму, для якого воно можливо призначалося. Картину відправили до Флоренції на реставрацію, під час якої фахівці виявили, що мають справу з невідомим їм (який не згадувався раніше) витвором мистецтва. Його ретельне вивчення показало, що автором картини є саме Караваджо. Робота не була завершеною — нижню частину полотна домальовували генуезькі художники. Експерти вважають, що картину написано у 1605—1610 роках. (Portal.Wiara/pl)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: