Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

11 жовтня, 2006 - 00:00

«Армія порятунку» виграла

Європейський суд з прав людини в Страсбурзі задовольнив позов релігійної організації «Армія порятунку» до Росії, повідомляє «Эхо Москви». Країна має заплатити 10 тисяч євро як компенсацію московському відділенню цієї організації. Історія позову така: в 2001 році російська влада ліквідувала реєстрацію «Армії порятунку», оголосивши, що це напіввійськова організація, що підтримується з-за кордону й порушує російські закони. Страсбурзький суд визнав, що жодне з цих звинувачень не витримує критики. («Армія порятунку — міжнародна організація, що утворилася в 1864 році протестантами- методистами. Її головна мета — проповідь християнських принципів і широка філантропічна допомога в міжнародному масштабі. На свої гроші «Армія порятунку» відкриває школи, їдальні, лікарні і т.д.)

Голови духовних управлінь Росії виступають за багатоженство

Прем’єр Чечні Рамзан Кадиров висловився — вже не вперше — на користь багатоженства. Він пояснив свою позицію тим, що в Чечні складна демографічна ситуація: «Під час війни загинули десятки тисяч молодих людей. А це означає, що тисячі молодих жінок овдовіли, тисячі дівчат не мають шансів стати чиєюсь дружиною, матір’ю, тому що молодих хлопців на десятки тисяч менше, ніж дівчат». Він підкреслив, що нікому не нав’язує багатоженство. Коли на початку року Кадиров висловлювався на користь інституту полігамії, його підтримали глави духовних управлінь мусульман Росії Талгат Таджуддін та ін. (Іслам.ru)

Росія вийшла на друге місце у світі за кількістю самогубств

За останні 15 років близько мільйона росіян скоїли самогубство…

Щорічно в Росії закінчують життя самогубством у середньому 60 тисяч осіб. Про це повідомив Науковий центр соціальної та судової психіатрії імені Сербського. Якщо порівняти ці результати з кількістю смертей на рік у дорожньо-транспортних пригодах на дорогах Росії, то виходить, що самовбивць майже у вдвічі більше, ніж загиблих в автокатастрофах. Показник людей, які добровільно йдуть з життя, становить в країні 34,9 особи на сто тисяч населення. Причину такої величезної кількості самогубств вчені вбачають у присутньому в суспільстві хронічному суспільно-політичному стресі. Дослідження показують, що лише 20% тих, хто йде на самогубство, мають важке психічне захворювання. За даними згаданого Центру психіатрії, Росія на другому у світі місці — після Литви — за самогубствами. Найбільш схильні до ризику самогубства люди у віці 45—55 років, а також підлітки. Лідирують за числом самогубств Корякський автономний округ, республіки Удмуртія й Комі. У зв’язку з цим вчені відзначають зв’язок ставлення до життя та релігійних вірувань: «Православ’я не дуже глибоко увійшло в життя корінних народів республік Комі, Марій Ел, Удмуртії. Тут сильний ще зв’язок з язичництвом і подолання порогу між життям та смертю здійснюється гордо і сприймається як подвиг!». Минулого року 35 тисяч росіян було вбито, 36 тис. чоловік померли від отруєння алкоголем, 40 тисяч чоловік загинули внаслідок транспортних травм і близько 60 тисяч скоїли самогубство. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно у світі від суїциду гине близько 1 мільйона людей. Можна констатувати, що православ’я недостатньо глибоко увійшло в життя не лише корінних народів республік Комі, Марій Ел та Удмуртії, але й людей Центральної Росії. Адже не секрет, що кількість росіян, які регулярно відвідують храми, в середньому по Росії становить близько 2—3%. Як наслідок, саме причиною цього є й найвищий відсоток абортів у світі та один з найвищих відсотків самогубств. Тоді як для істинного християнина немає тяжчого гріха, ніж позбавлення себе дарованого Богом життя або вбивство ненародженої дитини. І через 50—70 років такого «життя» російська нація просто зникне з лиця землі. (Російська лінія)

Церква «обійшла» міністерство освіти і науки Росії

Міністр освіти і науки Росії Андрій Фурсенко не вів жодної гри на «своєму полі», коли знайомив представників РПЦ з планами щодо нового предмету. За заявами Фурсенка, зробленими ним у Кремлі на форумі «Школа і церква», міністерство закінчило всю необхідну підготовку для введення в навчальний план 10—11 класів школи предмета «Історія світових релігій». Однак замість аплодисментів заяву міністра зустріли свистом і вигуками: «Нам тут не потрібні твої світові релігії!». Православна церква хоче знайомити своїх учнів виключно з основами своєї релігії, відзначає в сьогоднішній публікації німецька газета «Frankfurter Rundschau». У цьому вона досягла більш значних успіхів, ніж міністр. У той час як «Світові релігії» ще не стоять у жодному навчальному плані, в багатьох школах країни вже викладається православна релігія. При цьому в конституції Росії говориться про чітке розділення держави й церкви. Однак Церква та її прихильники поспішили скористатися лазівками в законі — згідно із законом про освіту, регіони мають право самі визначати певну частину навчального плану. І сьогодні вибір регіонів все більше падає на релігійні предмети. За оцінками міністерства, православна релігія викладатиметься в половині російських регіонів. А в регіонах Бєлгорода, Рязані, Брянська та Смоленська релігія стала з 1 вересня обов’язковим предметом у школах. Але оскільки викладати релігію в школах взагалі-то заборонено, то предмет, що викладається, отримав назву «Основи православної культури». На практиці предмет, який викладають священнослужителі, не має нічого спільного з «Основами православної культури». У Бєлгороді, наприклад, невід’ємною частиною уроку є православна молитва. У Смоленському регіоні, де місцевою єпархією РПЦ керує глава Відділу зовнішніх церковних відносин митрополит Смоленський і Калінінградський Кирило, священики використовують на заняттях підручник, згідно з яким в розділі «Секти і окультні вчення» вивчається католицизм і протестантизм. А що ж тоді можна чекати від сільського духовенства? Сьогодні склалася така ситуація, що слідом за «самовільною» Російською православною церквою підуть мусульмани зі своїми «Основами ісламської культури».

На фоні «самозахвату» РПЦ мусульманам не залишається нічого іншого, як вимагати введення обов’язкового предмета «Основи ісламської культури». За ними підуть інші релігії та конфесії Росії. А міністерство освіти, як вважає німецька газета, уникає відкрито йти на конфлікт із Церквою — всі переконані, що президент Путін підтримує Церкву. Тим часом росіяни вважають себе православними тільки для того, щоб «захистити себе від усіх інших: кавказців, китайців, а також від європейців і американців». Що не має нічого спільного з бумом релігійності (соціолог Борис Дубін «Левада-центр»).

Греко-католики брали участь у засіданні Ради єпископських конференцій

На початку жовтня проходило щорічне пленарне засідання Ради єпископських конференцій Європи, в якому взяли участь голови й уповноважені представники 34 національних єпископських конференцій Європи. Вперше в історії така зустріч відбувалася в Росії, в Санкт-Петербурзі, на запрошення владики Йосифа Верта — глави Конференції католицьких єпископів Росії. Від Синоду єпископів УГКЦ участь у роботі Конференції брали владика Богдан (Дзюрах), єпископ-помічник Києво-Вишгородський. Такі форуми дають можливість спілкуватися між собою окремим єпископським конференціям і виробляти уніфіковану позицію з приводу різних викликів сучасності. Для УГКЦ такі зустрічі особливо важливі — завдяки їм вона входить до Європи й, зокрема, формує сприйняття України як європейської держави. Як повідомляє Католицький портал katolіk.ru, на Пленарній асамблеї глави-члени Конференції вибрали керівні органи Ради на період з 2006 до 2011 року. Пройшли вибори нових голів комісій: комітету ЗМІ, комісії з питань міграції, комісії зі шкільної й університетської освіти) та ін. На зустрічі духовні владики спробували визначити напрямки подальшої роботи Ради й євангелізації Європи. Пленарна асамблея завершилася урочистою месою в храмі святої Катерини. (RISU)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: