Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

4 жовтня, 2006 - 00:00


Римський папа вболіває серцем з приводу трагедії Бабиного Яру

З нагоди сумної 65-ї річниці трагедії Бабиного Яру кардинал Анжело Содано, державний секретар Ватикану, надіслав від імені Папи Бенедикта XVI телеграму Президентові України Віктору Ющенку. У телеграмі, зокрема, говориться: «Папа Бенедикт XVI бере духовну участь у сумних церемоніях у зв’язку з 65-ю річницею масових знищень людей нацистами в Бабиному Яру. Він сподівається, що пам’ять про цю страшну жорстокість стане для всіх, і передусім для молодих поколінь, попередженням і нагадає про необхідність відмовитися від будь-якої форми насильства й про постійну високу повагу до людської гідності. (Zenit)


УПЦ МП скаржиться Конференції європейських церков

Представник Української православної церкви Московського патріархату протоієрей Олександр Белокур ознайомив Конференцію європейських церков (КЄЦ) з проблемами, що стоять перед православ’ям в Україні. У зустрічі членів комісії КЄЦ з церковно-громадських відносин взяли участь 55 представників християнських конфесій і громадських організацій Європи. Протоієрей Олександр освітив проблеми надання канонічній Церкві в Україні статусу юридичної особи, реституції майна й розповів про «численні перешкоди, що постають на шляху соціального служіння Церкви». Йшлося також і про «порушення в Україні права людини на релігійну освіту, про те, що двері школи перед Церквою ще зачинені». Усі питання, порушені представником Московського патріархату, були включені до резолюції КЄЦ, яка буде передана до Єврокомісії, Європарламенту й Ради Європи. (Інтерфакс)


Римський папа зустрінеться із Всесвітнім патріархом

Папа Римський Бенедикт XVI прийняв запрошення Патріарха Варфоломея відвідати Всесвітній патріархат у Стамбулі на свято святого Андрія, брата святого Петра, 30 листопада 2006 року за новим стилем. Прихильники об’єднання Православної та Католицької церков вважають святих апостолів Петра й Андрія заступниками «двох легень однієї Церкви». Апостол Петро вважається заступником «католицької легені», а апостол Андрій — «православної». Глава православного Всесвітнього патріархату регулярно приїздить до Риму на свято святого апостола Петра. Патріарх Варфоломей відповів Римському папі словами: «Сьогодні діалог ще більш корисний і необхідний, ніж раніше. Тому наш єдиний курс має бути спрямований на щирий діалог, що грунтується на терпимості». (Сайт Грецької православної архієпископії Америки).


Лукашенка нагороджено православним орденом

Президента Білорусі Олександра Лукашенка нагородили православним орденом Кирила Туровського. Вручаючи в Троїцькому храмі Мінська нагороду, митрополит Мінський і Слуцький, патріархший екзарх усієї Білорусі Філарет від імені Білоруської православної церкви висловив вдячність президенту Лукашенку, звернувши увагу учасників церемонії на те, «як гармонійно розвивається наше життя в соціально-економічному й духовному плані». У свою чергу, президент Білорусі зазначив, що «ми робимо спільну справу, й це нагорода всьому керівництву країни, тим, хто сьогодні керує важким процесом відродження наших земель. Разом ми подолаємо всі труднощі й прийдемо до того життя, про яке мріємо». (Інтефакс-Релігія)


У Мінську складено протокол на католицького священика

Наприкінці вересня в Мінську був складений протокол на 78 річного католицького священика о. Антонія Кочка. О. Антоній, громадянин Польщі, народився на нинішній території Білорусі, де досі живуть його родичі, й останні 15 років служив у селі Замостя Слуцького району Мінської області. Будучи проїздом у Мінську, він відслужив ранкову месу в церкві св. Симеона та Олени. Коли після служби він повернувся до ризниці, до нього підійшли два чоловіки в штатському й сказали, що він порушив закон Республіки Білорусь про релігійну діяльність, відслуживши месу без дозволу Комітету у справах релігій. Після складання протоколу на о. Антонія Кочка його відвезли до суду, забравши при цьому паспорт. Тим часом о. Антоній Кочко хворий на цукровий діабет і почувається дуже погано. Ймовірно, його депортують. («Царква»)


МЗС Росії відповідає Держдепартаменту США

У МЗС Росії вважають, що доповідь держдепартаменту США про дотримання свободи віросповідання у світі в частині, присвяченій Росії, помилкова, а висловлені в ній претензії необгрунтовані. «Присвячений Росії розділ чергової щорічної доповіді Держдепартаменту США про дотримання свободи релігії в світі традиційно витриманий у негативному ключі», вважає офіційний представник МЗС РФ Михайло Каминін. За його словами, в доповіді Держдепартаменту США «знову повторюється стандартний набір необгрунтованих претензій, що кочує з доповіді в доповідь: нібито наявні в Росії законодавчі обмеження на свободу совісті. «Проте збалансованих і неупереджених оцінок у цьому документі ми й не чекали». За словами Каминіна, доповідь Держдепартаменту США, «як і в минулі роки, рясніє неточними, а часто й відверто помилковими формулюваннями, підтасовуванням фактів, застарілою інформацією й посиланнями на явно ненадійні джерела. Вважаємо додаткові пояснення зайвими й зазначаємо, що для росіян реальний стан справ зі свободою віросповідання в країні важливіший, ніж політично мотивовані оцінки держдепартаменту». (Інтерфакс)


Члени УПЦ МП ображають Всесвітнього патріарха

У зв’язку з тим, що в Україну прибув єпископ Ілларіон Рудик — архієрей Константинопольського патріархату, представники УПЦ МП висловили категоричний протест. Там, зокрема, говориться, що «невідомо на чиє запрошення, з чийого благословення Рудик прибув до України й перебуває в ній». Ще менше вони розуміють, чому з ним зустрічається пан Стретович, лідер Християнсько-демократичного союзу. («Краще б йому зайнятися законодавчим забезпеченням повернення награбованого Філаретом майна та фінансів Української Православної Церкви, а не плести інтриги проти Церкви під прикриттям парламенту»). Тим часом владика Ілларіон — відомий у світі громадянин України (недавно він отримав відзнаку громадської організації «Міжнародна антитерористична єдність») і може приїжджати сюди у будь-який час. Очевидно, вірним УПЦ МП не сподобалися слова владики Ілларіона, який, зокрема, сказав: «Всесвітня патріархія уважно стежить за процесами, що відбуваються в Україні. Як українця, мене не може не хвилювати те, що православ’я в Україні роз’єднане. Сподіваюся, що проблема буде вирішена. Я постійно молюся за це». У зв’язку з візитом владики Ілларіона з вуст членів Союзу православних братств пролунало декілька образливих висловлювань на адресу Всесвітнього патріарха: «Краще Варфоломею не втручатися в ситуацію в Україні — він позбавиться сану, а стамбульський патріархат — залишків репутації, його поява викличе бурю, і православні виступлять так, що Константинопольському патріархату ніколи більше не захочеться експериментувати в Україні». (RISU)


До 500-річчя Ватикану

Сьогодні йдуть останні приготування до виставки, приуроченої до 500-річчя базиліки св. Петра, яка відкриється 11 жовтня. В експозиції виставки будуть представлені 100 шедеврів з усього світу. Виставка експонуватиметься в частині колонади Площі св. Петра, відомої як «крило Карла Великого» й буде відкрита до березня 2007 року. Її назва «Петро тут». Це слова з одного з центральних експонатів виставки — шматка гіпсової стіни з написом «Petros eni» («Петро тут»). Знайдена частина гіпсової стіни привела археологів до відкриття гробниці св. Петра під час розкопок під базилікою. Виставка допоможе відвідувачам простежити історію Ватиканської базиліки — від мученицької смерті апостолів Петра і Павла до часів імператора Костянтина, коли була побудована перша базиліка, й до нинішнього храму. Можна буде ознайомитися з роботами знаменитих архітекторів, які брали участь у будівництві, зокрема таких великих зодчих, як Браманте та Мікеланджело. До експозиції включені декілька унікальних експонатів, таких, як туніка св. Франциска Ассізького та сандалі матері Терези Калькуттської — вони приходили до Ватиканської базиліки як прочани.

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: