Лукашенко реформує білоруську мову
Олександр Лукашенко доручив Міністерству освіти Білорусії розробити нові правила орфографії білоруської мови. Проект нових правил протягом двох тижнів буде винесено на розгляд глави держави і затверджений президентським указом. Президент вважає, що нині діючі правила, ухвалені 1957 р., давно застаріли, і зазначає, що потрібна їх радикальна реформа. Сам Лукашенко білоруською мовою практично не користується, оскільки, як він сказав, «нею неможливо передати всю глибину думки». ( «Радио Свобода»)
Міхалков досліджує джерела
Член президії Ради культури при президентові РФ голова Російського фонду культури і Спілки кінематографістів Росії Нікіта Міхалков наголосив на близькості між православними і мусульманами. За його словами, «іслам, особливо російський іслам, набагато ближчi до православ’я, ніж католицизм». «Ми набагато ближче один до одного за духом — гарячим і щирим; так це склалося історично. Пошкреби росіянина — побачиш татарина», — заявив Нікіта Міхалков журналістам після закінчення зустрічі з президентом Татарстану Мінтімером Шаймієвим. Саме синтез росіян православних і мусульман, на думку режисера, створив абсолютно унікальний російський характер, який досі для багатьох залишається загадкою, а таким чином створив засади російського суспільства. Нікіта Міхалков також повідомив, що Татарстан буде представлений на Фестивалі російської культури в Каннах 2008 року. «Там буде можливість продемонструвати спорідненість двох релігій», — вважає режисер. (Интерфакс-религия)
Гітлер був одержимий дияволом
Католицький священик Габріеле Аморт (Ватикан) заявив, що Гітлер і Сталін були під владою диявола. Більш того, він переконаний, що всі нацисти були одержимі дияволом. Досить тільки пригадати, що робив Гітлер і що робив Сталін — про це можна судити з їхньої поведінки і вчинків, «з жахів, які вони творили, і з тих страшних речей, які робилися за їхнiми наказами». Згідно з нещодавно оприлюдненими секретними документами Ватикану, під час війни папа Римський Пій XII намагався вигнати диявола з Гітлера на відстані, пише у вівторок британська газета. Проте, за словами отця Габріеле, рідко буває, щоб молитва і спроба вигнати диявола спрацьовували на відстані: «Одна з основних вимог вигнання диявола — бути в безпосередній близькості від одержимої людини, а крім того — отримати згоду і бажання очищення одержимої бісами людини». ( «Daily Mail»)
Чи потрапить катехізація в школи?
У зв’язку з початком нового навчального року, в Росії загострилася проблема, пов’язана з введенням в шкільні курси країни православного предмета. Головними супротивниками є, як і можна було передбачити, представники інших релігій і конфесій. Так, президент Татарстану Мінтімер Шаймієв заявив, що вважає «глибоко помилковими спроби введення православного предмета в школах Росії». Заява глави республіки прозвучала на прес-конференції в Казані після засідань міжнародної Групи стратегічного бачення «Росія — ісламський світ». Шаймієв упевнений в тому, що як обов’язкову дисципліну в школах треба викладати «Основи світових релігій», не надаючи переваг жодній з існуючих в країні конфесій і за принципом рівності. Тим часом, з 1 вересня 2006 року предмет «Основи православної культури» введено як обов’язковий в середніх учбових закладах Бєлгородської, Калузької, Брянської і Смоленської областей, а ще в 11 суб’єктах РФ курс викладатимуть факультативно. З приводу введення згаданого нового курсу висловили побоювання також представники протестантських і католицьких церков Росії — лютерани, євангельські-християни баптисти, християни віри євангельської, адвентисти сьомого дня і католики. Свою позицію вони висловили в Міністерстві освіти і науки РФ, розповівши про те, що в багатьох школах, особливо у глибинці, викладання «Основ православної культури» сприяє розпалюванню міжрелігійної ворожнечі. Як яскравий приклад учасниками наради були озвучені цитати з підручника «Основи православної культури землі Смоленської», випущеного під загальною редакцією митрополита Смоленського і Калінінградського Кирила (Гундяєва) Московського патріархату. Якщо, за словами присутніх, «такі випади дозволяє собі «міністр закордонних справ» Московської патріархії, то що ж розповiдають на уроках з «Основ православної культури» священослужителі в регіонах, у районних центрах і селах?». При цьому під визначення «сектантів» часто підпадають всі неправославні християнські церкви (католики, баптисти, п’ятидесятники, адвентисти і т.д.), а в деяких випадках також мусульмани і буддисти. На цій зустрічі головний фахівець департаменту державної політики в освіті Олена Романова заявила, що міністерство ніколи не піде на порушення Конституції РФ і що «Основи православної культури» дозволено викладати тільки на факультативних, добровільних засадах і поза рамками навчальної програми. До навчальних програм можливо включати тільки культурологічні підручники і ні в якому разі — посібники з катехізації, яка є прерогативою церковних парафій. Крім усього іншого, досі немає відповіді на найважливіше запитання: «Які вчителі викладатимуть курс з православної культури, а головне — що вони викладатимуть насправді». (До речі зазначимо, що Київ ввів до навчальних програм курс «Християнська етика в українській культурі», без будь-якого узгодження з Міністерством або з батьками. («Портал-Credo.ru»)
Православні роблять Мадонні рекламу
Союзи православних братств і православних хоругвеносців, а також Союз «Христианское возрождение» провели 4 вересня на Пушкінській площі в Москві акцію протесту проти концерту співачки Мадонни. Основна вимога віруючих до влади полягає в тому, щоб «відповідно до законодавства РФ заборонити, принаймні, сцену з розп’яттям співачки на хресті у терновому вінці, а в разі відмови Мадонни зробити це, заборонити весь виступ як блюзнірське дійство, що ображає почуття віруючих». Раніше Союз православних братств і Союз православних хоругвеносців уже виступали проти концерту зірки, вимагаючи перенести його дату з 11 вересня, коли відзначається день пам’яті Іоанна Предтечі, та заклинаючи москвичів не ходити на «сатанинське дійство». Православна громадськість застерігала від купівлі квитків на шоу Мадонни, зазначивши, що ті, хто це зробить, «будуть свідомо присутні на блюзнірському дійстві і тим самим зрадять Христа і Церкву та піддадуть себе і своїх дітей тяжкій Божій карі». Тим часом, організатори російського концерту Мадонни не згодні з критикою релігійних організацій на адресу шоу «Confessions», з якою співачка виступить 12 вересня на стадіоні «Лужники»: «Ми з повагою ставимося до позиції Церкви, але шоу Мадонни не є чимось екстраординарним. Вона є давно відомим і шановним діячем світової культури», — сказав на прес- конференції в Інтерфаксі Михайло Шуригін, один з організаторів турне співачки до Москви. — Жодних закликів до нестандартного бачення світу і якихось інших речей, які можуть шокувати громадськість, шоу не містить», — сказав він. А начальник управління культурних програм комітету культури Москви Євген Медведєв назвав шоу Мадонни, пісні якої займають перші стрічки у хіт-парадах багатьох країн, великою подією для столиці. (Інтерфакс)
Латинська Америка стає дедалi менше католицькою
Латинська Америка колись вважалася католицьким континентом, на якому живе велика частина католиків світу. Але на сьогодні континент стає землею релігійного плюралізму, що може призвести до конкуренції і навіть ворожнечі конфесій. 1999 року католиками себе називали 83% громадян, а всього через два роки — тільки 73,5%. Усе вказує на те, що в майбутньому Латинська Америка представляти ще більш різноманітний спектр релігійності, ніж сьогодні. Зараз особливо бурхливе зростання спостерігається у громадах п’ятидесятників. Негативний аспект цих тенденцій розвитку релігійного життя полягає у ворожому ставленні різних конфесій одна до одної. Так, в євангелійських церквах дуже часто можна почути антикатолицькі висловлювання, а слова «ідолопоклонство», «синкретизм», «чаклунство» використовуються без вагань щодо представників інших церков або релігійних традицій. (ENI)