Російська церква активізує співпрацю з Ватиканом
Як повідомляє Інтерфакс, Синод Московського патріархату висловився за продовження діалогу з Римсько-католицькою церквою з питань, які представляють предмет спільного занепокоєння православних і католиків — проблеми прав, гідності та етичної відповідальності особистості. На зустрічі митрополита Кирила з Римським папою Бенедиктом XVI (у Ватикані) була відзначена близькість поглядів двох Церков по даному колу питань і бажання продовжити спільну роботу зі складання документа, який би повною мірою відображав позицію Римсько- католицької та Російської православної церков у цій сфері. Тоді ж було визнано корисним і вироблення загальної позиції з проблем біоетики. Було визнано за необхідне об’єднання зусиль двох Церков для захисту й затвердження інституту сім’ї та цінності людського життя. Члени Синоду висловили задоволення змістом переговорів митрополита Кирила з главою Ватикану. Як бачимо, останнім часом кардинально змінилося на краще ставлення членів Синоду РПЦ, столичної ієрархії до співпраці з Ватиканом, а також з іншими релігіями і світськими західними гуманістами. Важко, однак, уявити, як сприйме це православно-католицьке потепління російська паства, парафіяльне духовенство та чернецтво, а також православні братства, виховані тією самою ієрархією в дусі категоричної нетерпимості.
Вселенський патріарх займається екологією
У липні зусиллями Константинопольського патріарха Варфоломія I і під його головуванням була проведена наукова екологічна експедиція, до складу якої входило понад 200 членів — духовні персони, вчені, політики. Йшлося про екологічні проблеми Південно-американського континенту, зокрема про забруднення ріки Амазонки (Бразилія). Метою «Зеленого Патріарха», як називають Варфоломія, було привернути увагу громадськості до найбільшої у світі ріки, довжина якої становить 6614 км. Фахівці, однак, вважають, що людина може «справиться» й з цією рікою, перетворивши її на систему гребель, водоймищ і боліт. Конференція, про яку йдеться, відбулася на теплоході, в подорожі Амазонкою. Серед інших тем, учасники шукали відповідь на запитання: «Чи є зв’язок між вірою в Бога і бажанням зберегти навколо себе Богом дану природу?». (RNS)
«І ти, Бруте?»
Представники лівих і патріотичних організацій Росії вимагають від керівництва РФ скасувати спільні російсько-американські навчання «Торгау-2006», заплановані на кінець вересня. Відповідну заяву в середу підписали КПРФ і ще 24 організації. Автори заяви вимагають від керівництва Росії скасувати майбутні вчення, а також закликали всіх патріотів країни прийняти «кримську естафету» й бути готовими до повсюдного блокування цих навчань. Планується, що навчання військ Росії та країн-учасниць блоку НАТО відбудуться восени в Муліно Ніжегородської області. Очікується, що 21 вересня в Муліно відбудеться перекидання натовської техніки — 12 танків, 12 БТР, 6 командно-штабних машин та ін. У навчаннях візьмуть участь 550 американських солдатів. Як пише «Русская линия», «схоже, що в Феодосії натовці отримали недостатній урок. Напевно, американські військові хочуть наступити другий раз на одні й ті самі граблі. А можливо, «отримавши по носі» в Криму вони просто хочуть перевірити реакцію вже російського народу?». Надзвичайно цікаво знати, як уряд Російської федерації реагуватиме на цю православно-комуністичну обструкцію? І чи пам’ятають протестуючі росіяни про те, що війська Російської федерації активно співробітничають з НАТО?
«Свічка, запалена на Гробі Господнім»
Зйомки фільму під такою назвою завершуються сьогодні в Грузії. Знімає фільм відомий режисер, автор прославленої кінострічки «Батько солдата» Резо Чхеїдзе. Значна роль у створенні концепції фільму «Свічка, запалена на Гробі Господнім» належить Грузинській православній церкві та її предстоятелю — католікосу-патріарху Ілії II. Бо йдеться про джерела державності та віри Грузії, про миропомазаного монарха з роду Багратіонів, що сягає корінням до біблійного царя Давида. А також про майбутнє Грузії, яке творці фільму бачать у відродженні царського трону та духовності народу, в гармонії монарха й патріарха. Відроджений царський трон разом із патріаршою духовною владою створять гармонійну основу майбутнього грузинського народу». Фільм практично готовий, його залишилося тільки озвучити, але для цього не вистачає грошей. За словами кінорежисера, нинішнє керівництво не виявило особливого інтересу до проблем знімальної групи». («Благовест-інфо»)
Мечеть в Афінах
Грецький парламент проголосував за те, щоб дозволити мусульманам, що проживають у країні, збудувати мечеть в Афінах. Це буде перша мечеть з часів падіння османського ярма в Греції (перша половина ХVIII ст.). До цього всі спроби споруди мечетей зустрічали активний опір місцевих жителів. Сьогодні в Афінах збереглося декілька мечетей, однак усі вони використовуються як туристичні визначні пам’ятки, а не як культові споруди. Тим часом, у Греції сьогодні проживає близько двохсот тисяч мусульман. Сьогодні, отримавши дозвіл парламенту, вони почали збирати кошти для зведення мечеті — хочуть побудувати мечеть на власні кошти, не вдаючись до допомоги мусульман-іноземців. Мусульманське населення Греції представлене в основному турками, які живуть у Західній Фракії, і також болгарами та циганами, які колись прийняли іслам. Мусульмани Греції так само, як християни Туреччини, досі відчувають помітну дискримінацію в країнах, де вони живуть століттями. (Seeurope.net)
Ватикан і Китай не домовилися
У Пекіні безрезультатно завершилися секретні переговори між Китаєм і Ватиканом, які велися з метою відновлення дипломатичних відносин, перерваних 1951 року. Сьогодні в Китаї фактично існують дві католицькі церкви. Офіційна церква, що підкоряється єпископам, призначеним китайською владою без узгодження з Ватиканом, нараховує близько чотирьох мільйонів людей. Крім цієї церкви, в Китаї є, за оцінками західних спостерігачів, близько восьми мільйонів таємних католиків, що визнають владу Папи Римського.
Як повідомляють ЗМI, «обидві сторони були щирими у викладенні своїх позицій, але було схоже, що вони говорять різними мовами, коли мова заходила про обговорення конкретних спірних питань... Між Ватиканом і Китаєм залишається почуття взаємної недовіри». Головною «нерозв’язною» проблемою залишається питання призначення єпископів. Китай вважає, що призначення китайських єпископів Папою Римським є втручанням у внутрішні справи КНР: друга умова китайської влади — розрив зв’язків із Тайванем. (Ватикан є сьогодні єдиним дипломатичним союзником Тайваню в Європі. Останніми роками, однак, представники Ватикану неодноразово заявляли, що готові розірвати відносини з островом заради блага мільйонів католиків у Китаї.)
Незважаючи на наявні розбіжності, багато експертів вважають, що відновлення дипломатичних відносин може статися вже в недалекому майбутньому, швидше всього в рік проведення в Китаї літніх Олімпійських ігор (2008). Судячи з повідомлень ЗМI, розв’язання конфлікту може полягати в тому, що китайська влада пропонуватиме список кандидатів, з яких Ватикан обере одного. Але за заявою католицьких єпископів, цей варіант неможливо здійснити — ініціатива в цьому питанні не може йти з боку влади КНР. Є інший варіант — вибір китайською владою кандидатур єпископів, запропонованих списком Ватикану. Цей метод широко застосовувався в країнах колишнього Варшавського блоку в Європі.
Ісламські жінки на пляжі
Сьогодні на пляжах Туреччини можна бачити жінок-мусульманок, одягнутих у купальні костюми, що щільно закривають усе тіло від шиї до п’яток. На їхніх головах — шапочки (або чепчики), прикриті капюшоном купального костюма. Як правило, ці жінки привертають загальну увагу міжнародних пляжників, яких давно вже не дивують ні бікіні, ні топлес, ні навіть пляжі нудистів. Іноді доходить до того, що добре екіпірованих купальниць виводять з пляжів — за порушення чи то шаріату, чи то пляжної пристойності. (ЕNI)