Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦЕРКВИ СВIТУ

12 липня, 2006 - 00:00

До нас їде Римський папа — але в майбутньому

Президент Віктор Ющенко запросив Папу Римського Бенедикта XVI відвідати з візитом Україну в зручний для нього час. У листі Президента понтифіку, переданому минулого тижня папському нунцію в Україні архієпископу Івану Юрковичу, йдеться: «Сьогодні ми пишаємося нашими взаєминами зі Святим Престолом, що характеризуються широкою співпрацею, щирістю та взаєморозумінням. Україна високо цінує вашу підтримку інтеграції нашої країни в європейську спільноту». У посланні також зазначається, що «Апостольський візит в Україну сприяв би поширенню християнських ідеалів в Європі та посиленню єдності християн... Ваш великий попередник Іван Павло II, відвідуючи країну п’ять років тому, назвав Україну колискою християнської культури усього європейського Сходу». Служба Президента повідомляє, що про конкретні терміни говорити ще рано — треба дочекатися офіційної відповіді Ватикану. За деякими даними, візит міг би відбутися орієнтовно в 2008—2009 рр.

Мусульмани про сучасну релігійну Росію

Нижче наведено кілька тез з інтерв’ю лідера Ісламського комітету Росії Гейдара Джемаля про релігійні проблеми Російської федерації (Portal.Кредо.ru)

«Росія вже давно перестала бути країною, де окремо проживають різні національні та релігійні групи, в тому числі мусульмани й православні. Вони перемішані в регіонах, у містах, у школах. І в разі введення в школах предмета «Основи православної культури», мусульмани опиняться в ситуації вкрай неприємного вибору — або вивчати абсолютно чужі їм ідеї та культуру, або ставати в опозицію...

Що стосується можливого введення інституту військових священиків (фактично йдеться саме про православне духовенство), то це не можна розцінити інакше, як рецидив ментальності хрестових походів. У нинішній ситуації, коли Росія здійснює кидок на південь, на Кавказ, введення цього інституту надає конфлікту явного релігійного забарвлення, в якому запрограмована антиісламська спрямованість... Деякі відомі православні функціонери ігнорують той загальновідомий факт, що іслам у Росії існує так само довго, як і православ’я, якщо не довше. Якщо взяти Кавказ, то тут іслам існує з VII століття, в Поволжі — з X століття. Тому пропонувати мусульманам якусь іншу країну (як це роблять деякі представники Московського патріархату) тільки тому, що вони не хочуть вивчати основи православної культури, абсолютно некоректно. Усе це нагадує фашизм або великодержавний монархічний екстремізм, що відкидає нас до часів Катерини Великої, в епоху до повстання Пугачова».

Тоні Блер незадоволений мусульманами

Прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер висловив своє незадоволення британською мусульманською спільнотою — на його думку, лідери британських мусульман повинні рішучіше засуджувати не лише вияви екстремізму, а й висловлювання загального невдоволення Заходом. На його думку, мусульманські лідери зазвичай справляють таке враження, що вони не тільки розуміють екстремістів, а й симпатизують їм. А це може надзвичайно ускладнити боротьбу з екстремізмом у країні — для цього зусиль лише уряду недостатньо. У відповідь спікер Мусульманської Ради Великої Британії Айнеят Банглавара заперечив: «Багато мусульман цієї країни пам’ятають, що участь Об’єднаного королівства у війнах проти Афганістану та Іраку, а також те кровопролиття, що стало результатом цієї участі, є основною причиною радикалізації деяких молодих мусульман Великої Британії», (The Guardian»)

Стародавній басейн для омивання

Під час ремонтно-профілактичних робіт у тунельному комплексі, що примикає до Стіни Плачу в районі Храмової гори в Єрусалимі, виявили стародавню мікву — басейн для ритуального омивання. У таких міквах здійснювали обов’язкове ритуальне омивання всі паломники, які прибували до Храму. На думку археологів, йдеться про одну з найбільших серед відомих на сьогодні єрусалимських мікв. Як показали дослідження, знайдений ритуальний басейн функціонував аж до знищення Другого Храму римськими легіонерами (70 рік нашої ери), коли від прекрасного храму залишилася лише Стіна Плачу.)

Знахідка має не лише наукове, а й політичне значення. За словами ізраїльських учених, останнім часом представники мусульманського духовенства, зокрема й в Ізраїлі, неодноразово робили заяви, що не бачать будь-якого зв’язку євреїв і Єрусалима, заперечуючи всі історичні свідчення, в тому числі стверджуючи, що всі тексти Біблії є фальшивкою. Хоча відомо, з якою повагою мусульмани Середньовіччя ставилися до «Книги» — Біблії. (КАІ)

Вибух у мусульманській молільні

У мусульманській молільні підмосковного міста Яхрома стався могутній вибух. Вибуховий пристрій спрацював уночі 4 липня о 2.30. У результаті вибуху в молільні частково зруйнований підмурок, вибиті вікна, обвалився сходовий блок. Також вибиті шибки сусідніх будинків. На щастя, жертв і потерпілих немає. На виклик парафіян мечеті прибули правоохоронні органи, які оточили місце злочину. Тривають слідчі дії. Як повідомляє «Іслам- Інформ», подія явно приурочена до Всесвітнього саміту релігійних діячів, який тоді відбувався в Москві. Тим часом у ГУВС Московської області заявляють, що вибух ніяк не пов’язаний із розпалюванням міжрелігійної ворожнечі або самітом, «йдеться про банальне хуліганство». Однак, побувавши на місці пригоди, член Суспільної палати РФ, лідер загальноросійського руху «Наша Россия» Камілжан Каландаров упевнений у зворотному.

Зустріч Патріарха Московського з секретарем Конференції європейських церков

Голова РПЦ патріарх Алексій зустрівся з генеральним секретарем Конференції європейських церков священиком Коліном Вільямсом. При цьому патріарх Алексій зокрема сказав: «Років 20—30 тому багато хто говорив, що всі відмінності між християнськими конфесіями несуттєві, а тому можуть бути легко подолані. Доводиться визнати, що такі очікування виявилися передчасними. Утім, РПЦ продовжує співпрацювати з тими європейськими християнами, які поділяють нашу заклопотаність сучасними процесами... Спробу внести корективи в основи християнської віри та моральності ми сприймаємо як догоджання духу цього часу. Саме основи богослов’я й етики зв’язували нас понад конфесійні бар’єри. Тепер ми втрачаємо і цю спільну платформу для діалогу. У слові у відповідь Колін Вільямс подякував патріарху Алексію за можливість зустрітися й обговорити різні аспекти міжхристиянської співпраці. (Прес-служба Московської патріархії)

Демографія попереджає

Німецький експерт Петер Шолл-Латур упевнений, що в недалекому майбутньому Росія може припинити своє існування як держава. Про це йдеться в книжці «Росія в подвійних лещатах» (німецькою мовою). Книжка, а також однойменний фільм були створені за результатами поїздки німецького аналітика до Росії влітку 2005 року. На його думку, попри сприятливу зовнішньоекономічну кон’юнктуру, Росія поступово рухається до загибелі, і процес цей «невблаганний, тому що об’єктивний». Головна проблема росіян сьогодні (як вважає Шолл-Латур) — це катастрофічне вимирання державоутворюючого народу: «Чисельність росіян стрімко зменшується, тоді як кількість неросіян (головним чином мусульманських народів) стрімко зростає». Саме з цієї причини Китай без будь-якої війни «прибере до своїх рук швидко збезлюднілий Далекий Схід і Сибір» (сьогодні в китайських підручниках увесь Сибір іменується «тимчасово втраченими землями»). Іншим джерелом потенційної загрози Шолл-Латур називає Татарстан, в якому спостерігається вельми сильний процес відродження ісламу й ісламської самосвідомості. Якщо ситуація в регіоні не зміниться, Татарстан незабаром стане полем нової битви — слідом за Північним Кавказом. «Не Китай і навіть не Іран, а саме Росія стане найближчим часом полем запеклої війни. У кривавій битві за величезні мінеральні ресурси — нафту та газ» — її розриватимуть на клапті Захід, Китай та ісламський світ, стверджує Шолл-Латур. («Русская линия»)

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: