Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час зустрічати птахів!

Активісти облаштовують для них хатинки. Так готуються до Дня пернатих, який світ відзначатиме 1 квітня
27 березня, 2015 - 10:11

В Україні цю дату почали святкувати 1924 року у Маріуполі — там була активна місцева громада. Згодом до акції долучився Харків, поступово — вся радянська Україна. У 1980-х роках про свято забули, але вже декілька років традицію відроджують київські активісти. Члени всеукраїнської громадської організації «Жива планета» та Київського еколого-культурного центру розвішують будинки для птахів у столичному Голосіївському парку. Також активісти проводять конкурс «День зустрічі птахів». Діти зі всієї країни роблять хатки для пернатих, встановлюють їх і пишуть про це репортажі. Автори кращих матеріалів отримують цінні подарунки.

Птахів в українських містах кілька десятків видів, і майже для кожного потрібні хатинки певного типу. Київські активісти зробили цього року будинки чотирьох типів для основних видів пернатих. Так, у ромбовидній хатці з квадратним льотком нагорі оселяться синиці. Квадратний будинок із входом нагорі праворуч привабить горихвісток — яскравих пташок, які красиво співають. Кумедні сичі — маленькі сови з великими очима — оберуть відкриту хатку, схожу на годівничку.


ФОТО РЕЙТЕР

Традиційну шпаківню — споруду з круглим входом і двоскатним дахом — екологи також встановили у парку. Такі будинки українські любителі природи роблять найбільше. І часто повторюють помилку: прибивають до входу «ґанок», буцімто, пташці так зручно стрибати всередину. «Це — брехня! На цей ґаночок сідає кішка, засовує лапу у будиночок і виймає маленьких пташенят», — розповів директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. Також, щоб врятувати птахів від хижаків, хатки вішають якомога вище. Будинки встановлюють на східній стороні дерев, щоб пташенята не загинули від сирості та плісняви.

Дерев’яні будиночки необхідні птахам. Багато видів оселяються тільки у дуплах старих дерев, що у містах вирубують. Єдина альтернатива для таких птахів — хатка, зроблена людиною. Незабаром пернаті почнуть гніздування, тож, поспішайте створити затишний будиночок для синички чи горихвістки. Зауважте: птахи сповна віддячать за таку ласку співами.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: