Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи настав час меценатів?

Почалося створення суспільної колекції сучасного українського мистецтва
2 липня, 2004 - 00:00

Інститут актуальної культури ініціював програму під назвою «Час меценатів». Її мета — створення суспільної колекції сучасного мистецтва (понад 70 творів вітчизняних художників), яку подарують Національному художньому музею України. Передбачається, що ця безпрецедентна (для новітньої української історії) подія відбудеться в грудні цього року. Саме коли музей святкуватиме сторічний ювілей. А якщо пригадати, що відкрили його століття тому саме на пожертвування представників ділових кіл та інтелігенції Києва — купців, комерсантів, вчених, то жест нинішніх меценатів може бути не тільки красивим, а й символічним. Хочеться нагадати ще ось що. У Національному художньому музеї зібрана унікальна колекція іконопису, козацького портрета XVII—XVIII століть, живопису XIX століття й епохи модерну. У радянські часи колекція збагатилася шедеврами українського авангарду, кращими творами періоду соцреалізму, унікальним живописом 1960—70-х років. Проте за роки незалежності (через безгрошів’я) колекцію музею практично не поповнювали. І художники, чиї твори визначали основні творчі пошуки кінця минулого та початку нинішнього століття, в експозиції практично не представлені. А якщо врахувати, що Київ залишається однією з небагатьох європейських столиць, яка досі не має музею сучасного мистецтва, то спроба створення подібної колекції заслуговує уваги.

То наскільки активно проявили його меценати? Нещодавно в недобудованому корпусі Національного художнього музею на вулиці Інститутській відбувся добродійний прийом «День мецената» й аукціон, що покликаний стати першим етапом програми «Час меценатів». Виручені гроші стануть першим внеском на придбання картин для майбутньої колекції. Отже, в залі відомого київського «довгобуду» були представлені не тільки живописні роботи, а й фотографії, рукописи тощо українських художників, письменників, композиторів, режисерів (серед яких Роман Віктюк, Олександр Ройтбурд, Юрій Іллєнко, Олександр Гнилицький, Ілля Чичкан, Юрій Андрухович...). Усі вони передали свої роботи на аукціон безкоштовно.

Аукціон був багатолюдний. Але, здається, серед журналістів, художників, галеристів, критиків власне меценатів було не так вже й багато. Зате було весело. Завдяки в тому числі й ведучим — Ларисі Руснак і Ігорю Подольчаку, в яких немає навичок «чергових» конферансів, зате є розуміння предмета. У результаті на аукціоні продали 16 лотів. Стартова ціна була для всіх однакова — 650 грн. Найжвавіші торги виникли навколо рукопису Юрія Андруховича та портрета Іллі Чичкана з його серії «Золота Україна». Кожен із цих лотів пішов по 1100 грн. Остаточні результати аукціону оголосять у неділю (в ці дні він триває в інтернеті за адресою www.iac-ua.unfo).

Чи задоволені самі організатори?

Ігор ДЮРИЧ, співзасновник Інституту актуальної культури:

«Перша акція проекту «Час меценатів» пройшла успішно. Вдалося привернути увагу громадськості до проблеми недобудованого корпусу Нацмузею на вулиці Інститутській, 3. Головною подією стало представлення суспільної колекції актуального мистецтва, призначеної головному музею країни. За попередніми результатами першого етапу програми тривають переговори щодо придбання шести перших картин».

Ігор ПОДОЛЬЧАК, директор Інституту актуальної культури:

«Добродійний аукціон у нашому випадку, коли художники брали участь в ініціативі своєю творчістю, а гості аукціону виступили меценатами — це, по суті, знак рівності в зусиллях обох сторін, які кожна по-своєму вирішили сприяти створенню суспільної колекції».

Ганна ШЕРЕМЕТ, «День»
Газета: 
Рубрика: