Партія екологічного порятунку «ЕКО+25%» ініціює визнання територій Львівської, Волинської та Рівненської областей, які уражені випарами фосфору, зонами екологічного лиха і вимагає виплатити їх мешканцям компенсації згідно з чинним законодавством, — про це сьогодні, 18 липня, Західну інформаційну корпорацію повідомила прес-служба партії «ЕКО+25%».
Як повідомила прес-служба, за офіційними даними, внаслідок катастрофи в Ожидові на Львівщині вже постраждало понад 11 тисяч мешканців. Партія екологічного порятунку України «ЕКО+25%» затвердила рішення ініціювати на державному рівні визнання районів Львівської, Волинської та Рівненської областей, які постраждали від техногенної катастрофи, зонами екологічного лиха з подальшою виплатою постраждалим відповідної компенсації, як це передбачено чинним законодавством.
Подаємо витяги із повідомлення:
«Постраждалі території ряду областей Західної України повністю підпадають під статтю 5 Закону України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації», адже на цих територіях офіційно зафіксовано:
— значне перевищення гранично допустимих норм показників якості навколишнього природного середовища;
— виникнення реальної загрози життю та здоров’ю великої кількості людей;
— негативні зміни, які неможливо усунути без застосування надзвичайних заходів з боку держави.
На підставі вищевикладеного Партія екологічного порятунку «ЕКО+25%» закликає:
— Президента України — терміново видати Указ про оголошення районів Львівської, Волинської та Рівненської областей, які постраждали внаслідок техногенної катастрофи, зонами надзвичайної екологічної ситуації;
— Кабінет Міністрів України — виділити кошти та оперативно організувати виплату відповідної грошової компенсації мешканцям цих територій.
Українська держава просто не має права залишити людей наодинці з їхнім горем. Невідкладні дії Президента і Уряду мають забезпечити відшкодування постраждалим мешканцям заподіяної шкоди та іншу необхідну допомогу на умовах і в порядку, встановлених Конституцією і законами України».
Поки що питання про надання потерпілим територіям статусу зони екологічного лиха не розглядається. Як вже повідомляв «День», прес-секретар МНС у Львівській області Павло Василенко сказав: «Це буде прийнято рішенням Комісією, яку очолює віце-прем’єр- міністр, а президент комісії дав 10 денний термін на ліквідацію наслідків. Тому після цього можна буде говорити про рішення. Але ця катастрофа залишиться на регіональному рівні, бо виходу за межі області не було».
Оксана МАРИСКЕВИЧ, провідний науковий співробітник Інституту екології Карпат НАН України:
— Постановка питання буде логічною після видалення з території прояву надзвичайної ситуації техногенного характеру усіх цистерн, забрудненого ґрунту, проведення обстеження джерел питного водопостачання, поверхневих водойм, рослинницької та тваринницької продукції, ґрунтів у межах зони, яка вважається забрудненою (її достеменних розмірів ми ще не знаємо, оскільки цистерни з жовтим фосфором ще не покинули меж України). Окрім того, що вчора було поширено дані про перевищення допустимого вмісту сполук фосфору в повітрі окремих населених пунктів ураженої зони в 20—23 рази, іншої офіційної інформації про забруднення компонентів довкілля немає. Проте зростає кількість людей у лікарнях, серед яких діти...
Окрім цього, треба обов’язково скористатися можливостями Європейської Комісії, яка пропонує нам допомогу. Вони мають лабораторії, які можуть провести експрес-аналізи. Люди не вірять владі, але можуть повірити незалежним структурам з-за кордону... Зараз головне — це люди, евакуація дітей (навіть з огляду на психологічний фактор), забезпечення населення водою, вітамінами, адсорбентами тощо.