Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи впливають назви на менталітет?

Представники громадськості домагаються перейменування вулиці Косіора на вулицю Богдана Ступки
19 вересня, 2012 - 00:00
БОГДАН СТУПКА / СТАНІСЛАВ КОСІОР

Члени ініціативної групи вважають, що настав час попрощатися з комуністичними назвами, які давно перетворилися на анахронізм. Свої зусилля вирішили об’єднати такі громадські організації, як «Громадянський актив Дніпра», «Самозахист підприємців», «Усеукраїнське об’єднання ветеранів», «Кодацька паланка Війська Запорізького низового». Активісти переконані, що назви вулиць впливають на менталітет громадян, їхнє ставлення до свого міста й України. «Перейменування вулиці Косіора — не кінцева мета нашої громадської ініціативи, — заявив на прес-конференції представник «Громадського активу Дніпра» Сергій Карноза. — Ми виступаємо за те, щоб Дніпропетровськ змінив своє обличчя, став сучасним цивілізованим європейським містом. Ментальність населення залежить від багатьох чинників. Зокрема й від того, на якій вулиці мешкають містяни. Неможливо змінити менталітет на європейський, якщо ви живете на вулиці, названій ім’ям людини, причетної до злочинів проти українського народу, а саме одного з організаторів Голодомору».

Спілкування з містянами довело, що більшість із них не знає, хто такий С. Косіор, проте непокоїть людей інше — потреба заміни документів і печаток. «Коли ми проводили опитування серед мешканців вулиці, то з’ясували, що більшість опитаних виступає проти перейменування лише тому, що пов’язує це з бюрократичними труднощами, — сказав С. Карноза. — Ми спрямували свою діяльність на просвітницьку роботу серед населення і на те, щоб пояснити людям, що жодних складнощів, пов’язаних із перейменуванням, немає. Десятки й сотні вулиць в Україні, зокрема й у нашому місті, уже перейменовано, і ніхто від цього не постраждав. Ми провели опитування мешканців на вулиці Олеся Гончара, яка раніше називалася вулицею Кірова. Майже всі опитані заявили, що навіть не помітили процесу перейменування».

Замість колишньої назви, ініціативна група пропонує назвати вулицю ім’ям видатного українського актора Богдана Ступки.

«Першою пропозицією, яка виникла в ініціативної групи, було перейменувати вулицю на честь Петра Калнишевського — останнього отамана Запорізької Січі. Але, порадившись, ми вирішили: ім’я Богдана Ступки може об’єднати громадян нашого міста», — розповів керівник РГО «Кодацька паланка війська Запорізького низового» Олександр Коваль. До акції щодо перейменування вулиці Косіора долучилися й місцеві підприємці, чого раніше не спостерігалося. «Для багатьох може здатися дивним, що перейменування однієї з вулиць Дніпропетровська цікавить підприємців. Але можу сказати: проаналізувавши два десятиріччя незалежності, ми дійшли висновку, що й такі питання впливають на наше життя. Двадцять років після Другої світової війни знадобилося зруйнованій Німеччині, щоб стати передовим світовим лідером. І двадцять років — нашій країні, щоб стати найвідсталішою країною Європи. При цьому ви не побачите на мапі Німеччини жодного населеного пункту, пов’язаного з нацистськими злочинцями. Німеччина почала очищення з того, що відмовилася від злочинних ідеологем. А в нас іменами злочинців досі називають вулиці. Ми обговорювали безліч кандидатур, на честь кого можна було б перейменувати вулицю. Але нещодавно сталося національне горе — помер відомий український актор Богдан Ступка, і ухвала прийшла сама собою. Дніпропетровськ має можливість першим в Україні увічнити ім’я великої людини й українця», — сказав представник громадської організації «Самозахист підприємців» Віктор Боровинський.

Щоб донести до містян правдиву інформацію, активісти на вулиці Косіора встановили рекламний щит, який розповідає про одіозного радянського лідера. Крім того, серед місцевих мешканців розповсюджують летючки, але головні надії ініціативна група пов’язує зі збором підписів, закликаючи жителів Дніпропетровська підтримати їхню акцію. «Близько тисячі підписів, гадаю, буде достатньо, щоб міська влада звернула увагу на це питання. Ми плануємо звернутися до міського голови Івана Куличенка, щоб він надіслав до міської ради подання на перейменування, — тоді це питання розв’яжеться набагато швидше», — пояснює представник ГРАДу Сергій Карноза. За його словами, акція зі збору підписів стартує в Дніпропетровську вже 20 вересня. На жаль, місцева влада не завжди прислухається до думки містян. Більше того, за останні роки в Дніпропетровську знову з’явилися об’єкти, які мають імена радянських лідерів, — сквер ім. Щолокова, вулиці Щербицького і Брежнєва, а також бронзові барельєфи цих діячів, урочисто відкриті на майдані ім. 80-річчя Дніпропетровської області нещодавно.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: