24 лютого 2014 р. у Києві відбулося засідання Синоду УПЦ МП, на якому митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія обрали місцеблюстителем Київської митрополичої кафедри. На такий крок єпископський синод пішов у зв’язку з критичним станом здоров’я предстоятеля УПЦ митрополита Володимира (Сабодана).
МІСЦЕБЛЮСТИТЕЛЬ — НЕ ПРЕДСТОЯТЕЛЬ
Місцеблюститель Онуфрій виконуватиме свої обов’язки лише доти, доки не відійде у вічність митрополит Володимир. Як нам повідомило джерело, близьке до Митрополії УПЦ, глава Церкви перебуває у тяжкому стані. Медики виявили в нього ще й онкологічне захворювання. Процедура хіміотерапії для митрополита вже не можлива, сказали лікарі.
Головував на засіданні, відповідно до статуту Української православної церкви, митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел, найстарший за хіротонією постійний член синоду.
Саме Агафангел, відомий своєю антиукраїнською позицією, мав намір стати місцеблюстителем. Таке його бажання не нове. Два роки тому на чолі з Агафангелом проросійське крило єпископату УПЦ уже збиралося здійснити переворот у Церкві й усунути митрополита Володимира. Із різних причин це не вдалося. Цей намір провалився й цього разу, зокрема й завдяки деяким політикам.
— Агафангел почав бушувати, — розповіло джерело в керівництві церкви. — Сказав, що заблокує всю процедуру, якщо його не оберуть місцеблюстителем, хоча за статутом це не обов’язково має бути старший за хіротонією. На цю посаду може претендувати будь-хто з-поміж членів постійного синоду. За деякими даними, у процес втрутилися такі вірні УПЦ МП, як Порошенко й Деркач. Вони нібито пояснили Агафангелу, що зараз не його час...
ХТО ТАКИЙ МИТРОПОЛИТ ОНУФРІЙ
Про Онуфрія ніхто не висловлюється однозначно. Хтось каже, що він «твердий москвич», а хтось називає його «поміркованим русофілом», але однозначно він не такий одіозний, як Агафангел.
— І головне, — наголосило джерело, — Онуфрій не з так званого голубого лобі, яке представляє владика Павел (скандальний настоятель Києво-Печерської лаври). Онуфрій — такий собі богомільний монах. Власне, через це й недолюблює його московський патріарх Кирило. Онуфрій теж належить до русофілів у МП, але патріархові Кирилу буде важко з ним, бо він занадто самостійна фігура...
— Кандидатура Онуфрія для української справи в цілому, для Української православної церкви КП і для Автокефальної — погана. — вважає релігієзнавець, професор Дмитро Степовик. — Не кажу, що дуже погана, бо могло б бути ще гірше, якби місцеблюстителем обрали одеського митрополита Агафангела.
За спостереженнями пана Дмитра, митрополит Онуфрій грішить сепаратистськими настроями.
— Люди з Чернівецької області розповідають, коли вони говорять про Українську православну церкву як незалежну від Москви, він каже, що Україна ще не дозріла бути самостійною православною країною і мати свою Церкву в сім’ї інших православних народів. І просить буковинців наголошувати, що вони буковинці, а не українці, — розповів професор.
На його думку, для Москви Онуфрій прийнятний, бо хоч із Західної України, знає українську мову, але не сприймає її.
Водночас релігієзнавець Юрій Чорноморець називає митрополита Онуфрія «поміркованим українофілом».
Хоча його (Онуфрія) висловлювання та судження іноді виходять за межі лексикону духовної особи. Він не зовсім адекватно висловлювався про Голодомор, доволі жорстко говорив про УПЦ Київського патріархату (назвав його «исчадием ада»).
У будь-якому разі для Онуфрія чужі теми екуменізму та міжцерковного примирення.
Водночас треба мати на увазі, що єпископи УПЦ хоч і мають промосковські погляди, але не завжди діють в інтересах Москви. І місцеблюститель — це ще не предстоятель Церкви.
— Коли відійде у вічність чинний митрополит Володимир (Сабодан), відбудеться помісний Собор, який висовуватиме кількох кандидатів, з яких обиратиме митрополита, — нагадує пан Степовик.
ХТО ЙМОВІРНИЙ НАСТУПНИК
Однією з імовірних кандидатур вважається єпископ Антоній (Паканич).
— Середнього віку єпископ Антоній (Паканич). Він сьогодні керуючий справами УПЦ й водночас ректор їхньої Київської духовної академії, яка міститься у Лаврі. Має добру освіту. І влаштовує проукраїнську частину єпископату УПЦ. Влаштовує і більшість проросійськи налаштованих, оскільки його вважають «людиною миру». Від нього ніколи не чули критики православних, які не належать до МП. На мою думку, Антоній (Паканич) найкраща кандидатура на митрополита, — вважає Дмитро Степовик.
На його погляд, прийнятною є також кандидатура Олександра Драбинка. Це молодий, енергійний, україномовний архієрей, який має добру освіту.
Юрій Чорноморець вважає імовірними кандидатури новообраного місцеблюстителя Онуфрія, а також керуючого справами митрополита Антонія.
— У єпископаті є русофільська меншість, яка хотіла б мати главою Церкви донецького митрополита Іларіона чи владику Павла, але це мало реально, тому що в країні склалася інша ситуація. Нині єпископат найбільше симпатизує митрополитові Онуфрію або митрополиту Антонію. Антоній — молодший, відкритий, більш сучасний, політично грамотний. Перед Церквою зараз величезні виклики. І митрополит Антоній може на них оперативно відповідати. У тому, що промосковському крилу єпископату досі не вдалося захопити владу в УПЦ, величезна заслуга саме митрополита Антонія. І те, що Церква не підтримувала дії влади в останні три місяці — теж його заслуга, — зазначив експерт.
На думку Юрія Чорноморця, майбутнє УПЦ МП визначатиме «поміркована українофільська більшість, яка є розумнішою за русофільських архієреїв УПЦ і яка на сьогодні має дуже хороших лідерів».
— Ця українофільська більшість має можливість осучаснити Церкву, — вважає пан Чорноморець.