В енциклопедії сказано: «бабине літо — це пора, коли на осінньому сонці ще можуть погрітися старі жінки». За іншою версією, яку наводять РІА «Новости», словосполучення «бабине літо», «бабині дні», «бабині холоди» в старовину мали смисл, який базувався на забобоні: жінки володіють силою повертати назад пори року й узагалі впливати на погоду. З погляду метеорології, бабине літо — період стійкої погоди, пов’язаної зі стійким антициклоном. Ночами ѓрунт і повітря охолоджуються ще не дуже сильно, а вдень — дуже тепло, але не жарко. Триває погідна пора звичайно один-два тижні.
Бабине літо починається в день Симеона-літопровидця і закінчується в Аспосів день (21 вересня) чи в день Воздвиження (28 вересня). У сиву давнину в дні молодого бабиного літа починали солити огірки та був звичай миритися й залагоджувати всі конфлікти. У ці дні відзначалися сільські свята. Вечорами пряли, співали, влаштовували посиденьки. Після бабиного літа жінки возилися з полотнами, бралися за веретено, рукоділля.
Зазначимо, що до Північної Америки бабине літо приходить пізніше, наприкінці вересня або в першій половині жовтня і під іншим ім’ям: тут його називають «індіанським літом» (через строкате забарвлення листя, яке схоже на одяг індіанців). У Італії та Франції слов’янське бабине літо іменують «літом Святого Мартиніка», в Болгарії — «циганським літом», у Німеччині — «літом бабусь», а в Чехії — «павутинним літом».
ПРИКМЕТИ
У день початку бабиного літа, за звичаєм, потрібно було посадити на коня підлітка й виїхати з ним на полювання. Люди вірили, що від виїзду в Семен-день коні смілішають, собаки добрішають і не хворіють.
Якщо в дні молодого бабиного літа з’явиться веселка — буде затяжна й тепла осінь.
Якщо молоде бабине літо дощове — чекай негоди на старе.
Бабине літо сухе — осінь мокра, бабине літо непогідне — осінь суха.
Багато тенетника на бабине літо — до ясної осені та холодної зими.
КРИЛАТІ ФРАЗИ
— Льон стели до бабиного літа.
— Бабине свято і бабині роботи.
— Бабам у серпні свято — жнива, а з вересня — і бабине літо.
— Молоде бабине літо починається, а сонце засинається.
— Які баби, таке й літо...