Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому діти обманюють батьків

20 липня, 2007 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТВЕРДОХЛЄБОВА

Чи намагаються діти переконати вас, що не надкушували печиво, або говорять, що не ламали іграшку, — всі вони коли-небудь намагаються обдурити своїх батьків.

Однак тепер з’ясовується, що діти вчаться обманювати в більш ніжному віці, ніж можна було передбачити — inopressa.ru. Фахівці з поведінки виявили, що немовлята вдаються до обману починаючи з шести місяців. Дрібні хитрощі допомагають їм навчитися більш хитромудрому обману в подальшому житті. До цього часу психологи вважали, що мозок, який розвивається, не здібний до складного мистецтва брехні до досягнення дитиною чотирирічного віку.

Вивчивши більше ніж 50 дітей і поговоривши з їхніми батьками, лікар Васудеві Редді з психологічного факультету Портсмутського університету розказала, що виявила сім категорій обману, вживаних у віці від шести місяців до трьох років. Немовлята швидко розуміють, що використання таких прийомів, як удаваний плач і сміх, допомагає привернути увагу. До восьми місяців спостерігаються інші способи обману — приховання заборонених дій і спроби відвернути батьківська увага. До двох років діти можуть використати набагато більш хитрі методи, наприклад, обман при виникненні загрози покарання.

Лікар Редді сказала: «Удаваний плач — один з самих ранніх форм обману. Немовлята використовують його для привернення уваги, навіть якщо все гаразд. Ви можете зрозуміти це, якщо вони роблять паузу, щоб послухати, чи відповідає їм мама, перш ніж знов почати плакати. Це показує, що вони ясно усвідомлюють, що їх дії приносять результат. Саме це роблять дорослі, коли говорять неправду, тільки у дорослих така поведінка має велике етичне навантаження». Пізніше обман стає більш витонченим, коли вони говорять «Мені все одно», якщо їм загрожує покарання — хоч насправді їм не все одно.

Редді вважає, що діти використовують ранні дрібні хитрощі, щоб зрозуміти, які види брехні спрацьовують у певних ситуаціях, а також зрозуміти негативні наслідки понадміру частої брехні.

Газета: 
Рубрика: