Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому горіло, горить і горітиме

25 жовтня, 1997 - 00:00

Пожежну частину СДПЧ-22 у райцентрі Бобровиця Чернігівської області було обрано для візиту навмання, як класичну ілюстрацію стану справ у пожежній охороні української глибинки.

У виступі першого заступника начальника ГУДПО МВС України генерал-майора Григорія Реви на 8 сесії Верховної Ради, приміром, цей стан справ був проілюстрований цифрами. Загальна сума, необхідна для нормальної роботи українських пожежних 1998 року, становить 484,7 млн. гривень. Кошти потрібні для закупівлі 2341 одиниці пожежної техніки, 4 тисяч протигазів, 10 тисяч касок, 550 тис. метрів пожежного рукава, будівництва 214 та капітального ремонту 88 пожежних депо. Однак бюджетом передбачається виділити... 75 млн. гривень, чого пожежним депо не вистачить навіть на зарплату. Сьогодні борг бюджету пожежній охороні становить 43 млн. гривень, у тому числі 23 млн. - із зарплатні та пайків.

Бобровицька пожежна частина, розміщена в дерев'яному сараї повоєнної побудови, двома машинами обслуговує місцевість у радіусі 40 кілометрів. Крім неї, у селах району є ще 17 пунктів сторожової охорони, у кожному з яких є пожежні машини та 3-4 пожежники-аматори. Машини старі, в одному з ПСО стоїть навіть реліктовий за мірками 70-х ЗІС-134. У Бобровицькій СДПЧ-22 машини справні, у чому можна було переконатися під час міні-навчань, проведених на честь кореспондента "Дня". Пожежна частина, хоча й стара, але відремонтована і затишна. Пального і пожежного рукава, одвічних "пожежних дефіцитів", також вистачає. Начальник частини, підполковник Петро Шкут, зумів досягти такого розцвіту завдяки особистим контактам зі "спонсорами" - великими підприємствами району. Вони ремонтують техніку, виділяють будматеріали, пальне. Ремонтно-будівельні роботи виконують самі пожежні. Однак у них немає бойового одягу - вони йдуть у вогонь у... будівельних спецівках. Відсутні кисневі ізолюючі протигази, необхідні для роботи при задимленні. Мала зарплата породжує плинність кадрів. У пожежній частині немає необхідних приміщень для висушування рукава, а також місця, де бійці могли б зігрітися й висушитися після завдання. Нове пожежне депо, що вже сім років будується руками самих пожежних, нині законсервоване через нестачу коштів.

З 1 млн. 942 тис. гривень, виділених 1997 року, приміром, на утримання пожежної охорони Чернігівської області, 1 млн. 846 тис. було використано на виплату зарплат - заборгованість уже майже ліквідовано...

Віталій КУКСА, "День"
Газета: 
Рубрика: