Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому впав автобус?

8 грудня, 2005 - 00:00
В ПЕРШІ ГОДИНИ НА МІСЦІ ТРАГЕДІЇ / ФОТО МНС

Стан доріг і автотранспорту, а також людський фактор залишаються головними причинами ДТП.

Основними причинами, через які сталася катастрофа в Турківському районі, про яку вже писав «День» у №224 та №225, є відхилення автобуса від встановленого маршруту та незадовільний стан транспортного засобу. Про це повідомив заступник голови Львівської ОДА Мирослав Сеник під час позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке відбулося в облдержадміністрації.

Лише після трагедії виявилося, що автобус слідував маршрутом, якого насправді не існує. «Ми піднімали документи. Є договір між обласною державною адміністрацією і проводився тендер на маршрут «Стрий-Матків», а не на село Кривка», — запевнив пан Сеник. Проте, як твердять у Стрийському АТП, такий маршрут діяв на Львівщині досить довго, і на це ніхто не звертав уваги. До виникнення трагедії нікого не хвилював факт відхилення автобуса від свого маршруту.

Проте, як запевняють фахівці, трагедії навряд чи можна було би уникнути, навіть якби автобус їхав іншою дорогою. Стан транспортного засобу був такий, що небезпека існувала не тільки на мосту чи на аварійній частині дороги. Заступник начальника УМВСУ у Львівській області Володимир Дитюк повідомив під час засідання, що останньою перевіркою ДАІ, яка відбулася 19 листопада, даний автобус був визнаний технічно несправним і знятий із користування через непрацюючі склоочисники і граничний знос протекторів шин. З 20 по 25 листопада цей автобус і справді не експлуатувався. Проте з 25 листопада він знову виїхав у рейс. Працівники ДАІ наразі не можуть дати відповідь, чому таке сталося і хто в цьому винен. В АТП також пояснювати це відмовляються. Всі посилаються на те, що деталі має з'ясувати слідство.

«На цьому АТП було зафіксовано ряд порушень вимог ліцензійних умов проведення господарської діяльності, які також будуть долучені до матеріалів кримінальної справи. Наразі проводиться розслідуванні і більшої інформації я надати не можу. Висновки і довідки будуть представленні після розслідування», — відзначив пан Дитюк. Щодо інших причин, то наразі їх з'ясовують. Відомо лише те, що напередодні трагедії Гідрометеослужба не давала жодних штормових попереджень для гірських районів нашої області. А вже після трагедії, о 9 год. 46 хв. того дня, синоптики негайно передали штормове попередження. Проте, як запевняє начальник Львівського обласного центру з гідрометеорології Ігор Федик, напередодні аварії жодних підстав для штормового попередження у регіоні не було. Синоптики переконані, що в цьому випадку погода не стала причиною трагедії. «Це ж зима. І всі ми маємо бути готовими до ожеледиці на дорогах. У той день опади не перевищували норми в Турківському районі», — запевнив пан Федик.

Причин можна дошукуватися довго. Але вже після того, як сталася трагедія, також було багато недопрацювань, які могли негативно вплинути на ситуацію. А може, й вплинули? Як твердить Мирослав Сеник, лікарі з Борині, дізнавшись про трагедію о 7 год. 30 хв., повідомили Турківську районну лікарню лише з місця події о 8 год. 10 хв. Через що швидка допомога з Турки виїхала значно пізніше, ніж могла би. У чергову частину Турківської міліції повідомлення про ДТП надійшло о 7.45, а до чергового управління УМВСУ у Львівській області — о 8.40. Що весь цей час робив черговий і чому не повідомляв компетентні служби, наразі невідомо. Правоохоронці запевняють, що вони все з'ясують і пояснять.

Наразі ж після трагедії лишилося багато постраждалих і багато запитань, на які поки що ніхто не дав відповіді. Та чи дадуть і чи справді покарають винних, а не того, хто попадеться під руку? Водія, наприклад?

Нагадаємо, в п'ятницю вранці неподалік сіл Верхнє Висоцьке та Матків Турківського району із семиметрового мосту в річку Стрий упав автобус, внаслідок чого дев'ять людей загинули та шестеро — травмовано. Стан травмованих лікарі оцінюють як задовільний. Проте наразі невідомо, скільки часу доведеться витратити на лікування. Облдержадміністрація пообіцяла з резервного фонду держави виділити сім'ям загиблих та постраждалих 455 тисяч гривень.

Ірина РОЖОК, Львів
Газета: 
Рубрика: