Волею доль мені до рук потрапила стенограма парламентських слухань 2008 року, які вже традиційно проводяться Верховною Радою України напередодні чергової річниці аварії на ЧАЕС. 16 квітня українські парламентарії та представники громадських організацій висловлювалися на тему «Про стан, заходи та перспективи подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в Україні».
Відкриваючи засідання, голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк життєрадісно оголосив, що на сьогодні всі атомні електростанції України відповідають правилам і умовам МАГАТЕ, частка АЕС в енергетичному секторі України збільшуватиметься, а страшний урок Чорнобильської катастрофи послужить для України і всього світу «можливістю розвивати безпечний мирний атом», який унеможливить подібні трагедії. Прекрасна урядова декларація в кращому дусі урядовців з МАГАТЕ.
Міністр з надзвичайних ситуацій В. Шандра і заступник міністра праці В. Онищук були реалістично критичними. На сьогодні в зоні відчуження в сховищах перебуває 780 тис. куб. м радіоактивних відходів, у 70 населених пунктах доза опромінення перевищує 1 мілізіверт на рік, у 500 населених пунктах рівень радіоцезію в продуктах харчування перевищує допустимі норми. На потреби Чорнобиля в держбюджеті заплановано 330 млн. гривень, тобто лише 6% від реальних потреб.
У зоні відчуження радіоактивне забруднення річки Прип’ять на 47% формується за рахунок забруднення ґрунтових вод. Проект зі зміцнення берегів річки було профінансовано, але не виконано. Радіонукліди через Прип’ять потрапляють до Дніпра і мігрують із підземними водами. Щорічно через це знищується 7 км греблі. Існує потенційна небезпека для населення, яке використовує дніпровську воду, а це 30 мільйонів осіб. Досі не обгороджено 285 км заражених територій, звідки активно продовжується вивіз продуктів і лісу.
Після уважного ознайомлення з матеріалами парламентських слухань створюється враження, що Чорнобильська катастрофа триває: це катастрофа уповільненої дії. Називаються і її причини: нестабільність у країні, недостатнє фінансування чорнобильських програм, безсистемність їхньої реалізації, відсутність економічного відродження і просто байдужість до людей.
Нарешті українські високопосадовці усвідомили, що ліквідація Держкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи була страшною помилкою. У 2006—2007 рр. керівництво країни, яка пізнала жах ядерного вибуху, ліквідувало відділи з питань радіаційному захисту при Міністерствах охорони здоров’я, природи, агрополітики. Абсурдно? Але — факт!
За 22 роки в Україні не ліквідовано наслідки аварії на ЧАЕС, і ще багато років майже 2 мільйони людей піддаватимуться дії хронічного опромінення. З 2003 року Міністерство охорони здоров’я України не представляє свої звіти ні в МАГАТЕ, ні на численні міжнародні форуми з проблем Чорнобиля. Різноманітні західні неурядові організації та громадські асоціації залучають думку міжнародної громадськості до ситуації в Україні, як найбільш потерпілої в цій катастрофі, у той час як представники Міністерства охорони здоров’я демонструють повну байдужість.
За словами голови Всеукраїнської чорнобильської народної партії М. Уманця, чорнобильці переконані в тому, що державою спланований і організується геноцид, спрямований на їхнє вимирання. Проте, аналізуючи дії «відповідальних осіб», мимоволі задумуєшся про долю всього українського народу.
P.S. З виступу депутата В. Кравченка: «Для забезпечення безпеки на ЧАЕС нам потрібно побудувати ще чотири великих об’єкти. Вони будуються вже давно, але бездарно. Кошти, які виділялися, фактично зникали. Майже 250 мільйонів євро було вкладено до сховища відпрацьованого палива «Свяп-2». Але ми його так і не добудували». Заступник генпрокурора України Т. Корнякова вважає, що однією з причин повільного усунення правопорушень у Чорнобильській зоні є постійне недофінансування. З виступу А. Яценюка: «Куди гроші діваються протягом останніх 15 чи 16 років?! Я гадаю, що ми за 16 років окрім того, що зробили годівницю біля чорнобильської теми, мало що зрушили в цьому питанні. Є люди, які сіли на цю тему і використовують її у власних корумпованих інтересах».