Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чотири кроки для прискорення

Залишилося 1000 днів до виконання обіцянок, які були дані у Декларації тисячоліття
4 квітня, 2013 - 12:06

Подорож довжиною в тисячі миль починається з одного кроку, проте починаючи з цього тижня ми можемо зробити крок на 1000 днів уперед, до нового майбутнього.

5 квітня світ стане свідком настання життєво важливого моменту у самій широкомасштабній та найуспішнішій боротьбі з бідністю за всю історію людства — залишиться 1000 днів до настання терміну досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття (ЦРТ).

Ці вісім конкретних цілей були встановлені у 2000 році, коли в Організації Об’єднаних Націй зібралося більша, ніж будь-коли, кількість лідерів, які домовилися про скорочення вдвічі масштабів бідності та голоду, протистояти зміні клімату, боротися з захворюваннями, вирішувати проблеми пов’язані з відсутністю чистої води та санітарії, розширення можливостей у плані освіти та відкривати нові можливості для дівчаток та жінок.

Ми багато разів чули обіцянки від лідерів. Скептики очікували, що ЦРТ залишаться невиконаними через їхню надмірну амбіційність. Однак ці Цілі допомогли встановити глобальні та національні пріоритети, мобілізувати зусилля та добитися надзвичайних результатів.

За останні десять років 600 млн. осіб позбавилися крайньої бідності, що означає її скорочення на 50 відсотків. Початкову школу відвідує рекордна кількість дітей. При цьому вперше серед таких дітей помічена рівність у кількості хлопчиків та дівчаток. Знизилися показники материнської та дитячої смертності. За сприяння цільових інвестицій на боротьбу з малярією, ВІЛ/СНІД та туберкульозом було врятовано мільйони життів. Також за останні шість років Африка досягла скорочення кількості людей, що загинули від СНІД, на одну третину.

Залишаються також цілі та завдання, за яким нам необхідно досягти значно більшого прогресу. Занадто багато жінок все ще помирають під час пологів, в той час як у нас є кошти, щоб їх врятувати. Занадто багато спільнот досі не мають основних засобів санітарії, а пов’язана із цим відсутність чистої води створює загрозу для життя. У багатьох частинах світу, як у багатих країнах, так і в бідних, зростає нерівність. Занадто багато людей досі залишаються за межею прогресу.

На нас чекає багато незавершених справ. Проте коли ми будемо ставити перед собою нові цілі в області сталого розвитку, нас буде заохочувати історія досягнення ЦРТ, яка показала, що при наявності політичної волі ми маємо усі шанси досягнути викорінення крайньої бідності.

Для пришвидшення дій міжнародна спільнота має нагально виконати чотири кроки.

По-перше, розширити масштаби успішної діяльності на основі цільових інвестицій стратегічного характеру, що приносять багатократну віддачу та забезпечують пришвидшення досягнення результатів в усіх інших областях: задіяння у Африці одного мільйона громадських медичних робітників заради надання медичних послуг у важкодоступних місцях та попередження смертності матерів та дітей від захворювань, що можна легко вилікувати чи проводити успішну профілактику; розширення масштабів інвестицій у санітарію; забезпечення всезагального доступу до первинної медичної допомоги, включаючи акушерську допомогу, а також забезпечення поставок матеріалів для боротьби з ВІЛ та малярією в необхідному обсязі.

Однією з найсильніших сил прогресу для всіх цих цілей виступає забезпечення рівного доступу жінок та дівчаток до освіти, охорони здоров’я, харчування та економічних можливостей.

По-друге, нам необхідно звернути увагу на найбідніші та найвразливіші країни, в яких мешкає до 1,5 млрд. осіб. Цим країнам, що часто страждають від проблем, пов’язаних із голодом, конфліктами, неефективним державним управлінням та широкомасштабною організованою злочинністю, найважчі досягти прогресу, не дивлячись на усі зусилля. Багато з них ще не досягли жодної з цілей, що були сформовані у Декларації Тисячоліття. На основі інвестицій в таких регіонах як Сахель, Африканський Ріг та Центральна Азія, ми можемо покласти початок новому циклу економічного розвитку, підвищення безпеки людей та покращення миру.

По-третє, ми маємо виконати фінансові обіцянки. Не можна забезпечити збалансованості бюджетів за рахунок найбідніших та найвразливіших прошарків населення. Це є неприйнятним та не зможе допомогти ані донорам, ані отримувачам коштів. Не дивлячись на тяжкі часи, багато країн сумлінно виконують обв’язки. Серед країн з ринковою економікою, що зароджується, також з’являються нові донори. Ми маємо вітати такі зусилля та заохочувати їх розповсюдження.

По-четверте, за 1000 днів до настання кінцевого терміну ми маємо закликати глобальний рух до дій, включаючи усіх учасників, починаючи від урядів та закінчуючи низовими структурами, які мають надзвичайно важливе значення для успіху. Ми маємо також задіяти усю міць сучасних технологій та соціальних мереж — використовувати можливості, яких у нас не було, коли на межі віків були сформовані ЦРТ.

ЦРТ виступає підтвердженням того, що на основі встановлення конкретних глобальних цілей у області розвитку можна досягти суттєвих змін. Ці цілі можуть сприяти мобілізації, об’єднанню та надихати людей. Вони можуть стимулювати інновації та призвести до змін у світі.

Досягнення успіху за наступні 1000 днів не лише дозволить покращити життя мільйонам осіб, але й надасть новий імпульс плануванню роботи на період після 2015 року та рішенню задач складних завдань, пов’язаних зі зміною світу.

На нас чекає багато незавершених справ. Проте коли ми будемо ставити перед собою нові цілі в області сталого розвитку, нас буде заохочувати історія досягнення ЦРТ, яка показала, що при наявності політичної волі ми маємо усі шанси досягнути викорінення крайньої бідності.

Давайте досягнемо як можна більше за наступні 1000 днів та виконаємо свої обіцянки, що були сформовані у Декларації тисячоліття.

Статтю надано «Дню» на ексклюзивних правах представництвом ООН в Україні. 

Пан Гі МУН — Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй.

Пан Гі МУН, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: