Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи матимуть чотирилапі новий дім?

Заяву київського мера про будівництво сучасного центру захисту безпритульних тварин активісти сприйняли з недовірою та скептицизмом
5 квітня, 2017 - 10:50
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Рік тому «День» відвідував незвичних «інтерв’юерів» — безпритульних песиків, які мешкають у комунальному притулку для тварин у Бородянці під Києвом. Зоозахисники охрестили це місце карцером для тварин — через жахливі умови утримання, погане харчування чотирилапих та неналежний догляд за ними, здебільшого через недостатню кількість персоналу. Один кінолог на понад 200 псів, погодьтеся, що це замало.

Міська влада вирішила навести лад у бородянському притулку шляхом його реорганізації та приєднання разом із «Центром ідентифікації тварин» до КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини». Щоб показати, що виграє від цього Бородянка, мерія запрошувала журналістів у прес-тур до притулку. Під час оглядин обіцяли збудувати нові вольєри, щоби песики могли гуляти на вулиці, а не сидіти в чотирьох стінах на бетоні, працювали над утепленням зимового приміщення, запевняли, що покращать і якість харчування. Влада намагалася створити картинку, що у притулку все під контролем, життя нормалізується, бо ж місто хоче вирішувати проблему безпритульних звірів тільки гуманними методами.

Аж тепер міський голова Віталій Кличко заявив, що місто будуватиме новий притулок для безхатніх чотирилапих — «Центр захисту тварин».  Зоозахисні організації давно озвучують ідею, що місту потрібен сучасний заклад, котрий опікуватиметься безхатніми тваринами та сприятиме їхньому влаштуванню у хороші руки. Однак цю заяву мера активісти сприйняли дещо скептично. По-перше, не бачать суттєвих результатів від реформ у Бородянці, по-друге, не розуміють, звідки місто візьме кошти на сучасний центр, принаймні у цьогорічному міському бюджеті таких статей витрат не передбачено.

ЩО ЧЕКАЄ НА СТАРИЙ ПРИХИСТОК?

Водночас в окремому дорученні міського голови ідеться, що «місто починає проектування та будівництво сучасного «Центру захисту тварин» — із гідними умовами утримання, з повноцінним харчуванням, ветдопомогою, цього року будуть здійснені проектні роботи, а з наступного — розпочнеться будівництво». Радник міського голови Дмитро Білоцерківець на своїй сторінці у Facebook детальніше описав причини такого рішення: «На притулок у Бородянці надходить багато скарг, він знаходиться далеко від столиці (за 70 км), тому новий центр — це правильний крок. Будівництво центру буде на вулиці Автопарковій — місці, де Київ колись планував будувати профільний об’єкт, але так його і не розпочав».

Зі слів Білоцерківця, старт будівництва заплановано на 1 червня 2018 року, притулок буде розрахований на тисячу місць. Радник мера нагадав, що реорганізація прихистку завершиться вже от-от, 1 квітня 2017 року, а до травня триватимуть роботи щодо поліпшення умов у ньому. Що буде зі старим притулком після квітня, місто ще не знає. Можливо, його передадуть громадським організаціям або під управління Київської облдержадміністрації. Такий підхід дещо дивний, бо навіщо зараз вкладати кошти у те, чим місто не планує користуватися? Іноді справді легше збудувати нове, чим перекроїти старе. Проте будь-яка новація краще сприймається містянами, коли має матеріальне підтвердження. У даному разі — конкретні проекти, кошториси та передбачені у міському бюджеті статті витрат.

ОСНОВНА МІСІЯ — РОДИНА ДЛЯ ПЕСИКІВ

Поки ж нічого цього немає. Є лише два проекти майбутнього центру: один міський, інший ? волонтерський. Нещодавно його обговорювали на зустрічі зоозахисників із чиновниками профільних департаментів КМДА. Як поділилася з «Днем» Юлія Петренко, засновниця БО «Маленькі серця», котра щотижня навідується до Бородянки як волонтер, місто всерйоз налаштоване збудувати новий центр для тварин. За її словами, наразі чиновники спільно з активістами та архітекторами шукають компромісний варіант проекту.

«У майбутньому центр буде надавати допомогу тваринам сумісно з ветеринарними клініками, це буде пункт перетримки тварин, але основне завдання нового прихистку — це адопція, тобто знаходження сім’ї для тварин, — пояснює Юлія Петренко. — Також планується соціалізація тварин із проблемним характером, з ними працюватимуть кінологи. Центр буде тим носієм, який донесе до суспільства, що треба не купувати нових тварин, а вирішувати проблему вуличних. Тому ми — за новий центр, нову команду та гуманні методи вирішення цієї проблеми».

ЗАГУБЛЕНА НАДІЯ

«За» новий сучасний притулок виступають й інші волонтерські ініціативи, однак поки що сприймають цю ідею скептично та недовірливо. Активістка та засновниця приватного притулку «Хитромордик» Марія Нікіточкіна нагадує, що перед проведенням чемпіонату з футболу в Україні Євро-2012 парламент ратифікував Європейську конвенцію щодо захисту прав домашніх тварин. Тоді ж була прийнята постанова уряду про створення у Києві нового притулку для безхатніх чотирилапих. Колишній мер столиці Олександр Попов навіть знайшов для цього земельну ділянку й розпочав будівництво. Однак через події на Майдані все стихло. Віталій Кличко мав би продовжити добру справу, активісти зустрічалися з ним та розповідали, що для цього варто зробити. А саме — подати заявку до Міністерства екології та природних ресурсів на виділення коштів для будівництва притулку, саме таку процедуру передбачала урядова постанова.

«Відтоді управління екології КМДА три роки шукало проектно-кошторисну документацію на притулок, але ж усе було вже затверджено. Зараз нібито цю документацію знайшли, бо віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко порушив питання, що Євро-2012 минуло, а притулку немає. Тут же з’явилася заява мера, що будуватимуть щось із 1 червня 2018 року, але на це не закладено гроші у міському бюджеті. І немає заявки до Мінекології. Також Віталій Кличко коментує, що цього року списали 20 мільйонів гривень на ці комунальні підприємства, і лише 800 тисяч із них пішли на корми для тварин. Але ми знаємо, що зарплати у цих підприємствах отримують «мертві душі», ніхто не показує штатні розписи, гроші до собак не доходять», — говорить Марія Нікіточкіна.

Новий дім для чотирилапих — це шанс зробити Київ містом толерантного та гуманного ставлення до братів наших менших. І за великого бажання це цілком можливо.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: