Третього травня у Сімферополі Леонід Кучма провів виїзне засідання Кабінету Міністрів, на якому виступив з доповіддю (на знімку), піддавши найжорсткішій критиці стан справ в автономії. Такої критики автономія і Севастополь не зазнавали, напевне, протягом останніх 10 років взагалі. З перших слів Президент зазначив, що «за обсягами валової доданої вартості на душу населення Крим посідає в Україні 23-є місце, а Севастополь — 26-е. Більше того, в господарському комплексі тут намітилися ознаки регресу, відкат назад», — і потім ще майже 50 хвилин Президент перераховував недоліки та упущення в роботі: харчова промисловість зробила продукції з розрахунку на одного жителя втричі менше, ніж у середньому по Україні; «практично зведено нанівець легку промисловість» — її питома вага становить 0,2 відсотка, або спад виробництва за 10 років зріс у 30 разів; товарів народного споживання на душу населення тут виробляється в 1,7—2 рази менше, ніж у середньому по Україні; дві третини підприємств є збитковими, рівень бартеризації в півтора разу вищий, аніж по Україні в цілому; мають місце надмірні енерговитрати, «тінізація» розрахунків, зросла заборгованість у паливно-енергетичному комплексі. Президент зазначив також, що кредити в Криму вкладаються не у виробництво, як мало б бути, а в торговельно-комерційні структури: на 1 гривню товарообігу кредитів припадає в 2,5 разу більше, ніж на 1 гривню вартості зробленої продукції. В АПК спостерігається половинчастість реформ, дві третини господарств перетворено на кооперативи — різновид старих колгоспів. Приватизація значно відстає від загальнодержавного рівня, що позначається на кількості і якості виробництва — цей перелік можна продовжувати…
Доповідь Леонід Кучма завершив тим, що значною мірою причиною цього катастрофічного відставання регіону від рівня розвитку всієї країни назвав «конфлікти і протистояння між владними структурами та їхніми керівниками», що «більшою мірою є характерним саме для Криму… саме тут така лінія політичної поведінки є надто шкідливою і небезпечною». Незгоди між «першими особами» Президент назвав «головним детонатором, який може підірвати суспільно-політичну ситуацію на півострові», а також заявив, що «відповідальність за це повинен розділити і постійний представник Президента в АРК». Саме так виглядав заклик глави держави до Леоніда Грача і Сергія Куніцина покінчити з колишніми чварами і працювати дружно, саме такий вигляд мав ще один шанс, наданий їм Президентом. Наскільки він міг увінчатися успіхом? Обізнані люди мали певні сумніви, хоч і сподівалися. На засіданні виступив ректор Таврійського національного університету Микола Багров, який прямо заявив присутнім, що ситуація може вирішитися тільки після прямого втручання глави держави. Одна з місцевих телекомпаній через деякий час провела інтерактивне телефонне опитування глядачів, і на запитання «чи зможе візит Президента вирішити конфлікт влади в Криму?» — дали ствердну відповідь тільки 24 відсотки респондентів, негативну — 62 відсотки…
Хто ж і які висновки зробив з критики Президента? Це видно з того, як проводився «розбір польотів».
Сергій Куніцин відразу заявив, що «холодний душ критики Президента — це стимул для нової якості нашої роботи», обумовлений «хворобами росту», і продемонстрував цю якість: 8 травня відбулося засідання уряду автономії, на якому робота кожного міністра і голови комітету одержала свою оцінку і були проаналізовані всі відстаючі ланки. Леонід Грач у виступі по місцевому телебаченню, навпаки, зауважив, що Президент піддав критиці… тільки уряд, чим фактично відкинув критику Президента на свою адресу.
Глава кримського уряду на засіданні визнав незадовільною роботу Міністерства економіки АРК, Міністерства палива і енергетики, Фонду держмайна Криму і заявив про необхідність усунення від посад багатьох керівників і фахівців у цих відомствах. Прем’єр також назвав неефективною роботу віце-прем’єра Лентуна Безазієва, який відповідає за розвиток промисловості півострова. Автономія ось уже тривалий час, за словами С.Куніцина, не може подолати структурні деформації в промисловості. Сьогодні галузі, орієнтовані на зовнішні ринки, зайняли в промисловості Криму лідируюче становище. Таку диспропорцію має бути усунено за рахунок розвитку тих галузей, які відстають, наголосив прем’єр.
Міністерство економіки не здійснює своїх функцій щодо координації роботи різних галузей, не впливає на процеси розвитку виробництва, фінансове оздоровлення підприємств, заявив С.Куніцин. На його думку, необхідно розробити програму структурної перебудови економіки Криму, в якій повинні вирізнятися як пріоритетні такі галузі: курортно-рекреаційна, легкої і харчової промисловості, сфера послуг. С.Куніцин наголосив також на необхідності запровадження процедури банкрутства непрацюючих і нерентабельних підприємств, зміни їх керівництва.
Заступники голови Ради Міністрів Криму Василь Кисельов та Сергій Велижанський після зустрічі Леоніда Кучми з Радою представників кримськотатарського народу спробували знайти кардинальне розв’язання земельної проблеми в автономії: було проведено аналіз паювання за кожною сільрадою. Виявилося, що 71 відсоток з них спроможний надати кримським татарам земельні ділянки із запасу і резерву, а в 29 відсотках сільрад проводитимуться відповідні збори громадян, на яких буде обговорено так званий Бахчисарайський принцип рівних можливостей. У багатьох із них такі збори вже пройшли: власники землі, що отримали паї раніше, виділили до загального фонду по 0,5 га землі зі своїх паїв, що дає можливість вирішити проблему. Якщо раніше землю одержали в приватну власність тільки 10 відсотків усіх кримських татар, то тепер — 35 відсотків, як і решта кримського населення. Залишається незакритим головне питання: чи припиниться протистояння між депутатами у Верховній Раді Криму, до чого закликав Президент, і чи розпочнеться узгоджена робота на благо і добробут автономії? Місцеві спостерігачі вважають, що поки передумов до цього немає: виступи Леоніда Грача, що почастішали у травні по кримському телебаченню, замість визнання своїх недоробок, відзначених Президентом, і пошуку компромісу, відрізняються ще більш непримиренними закидами на адресу своїх опонентів. Усе йде до того, що і травнева сесія парламенту автономії розпочнеться зі звичного вже конфлікту…