Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ціна незалежності – три мільйони?

Село Веселе на Волині не хоче в Торчинську об’єднану територіальну громаду
15 березня, 2018 - 10:16
ФОТО З САЙТА TSN.UA

У квітні цього року на Волині відбудуться вибори в ще одній ОТГ, з центром у містечку Торчин Луцького району. Проте мешканці села Веселе, яке за планом децентралізації також увійшло в цю громаду, протестують проти такого об’єднання.

На зборах громади, які зібрали у сільському будинку культури, було півтори сотні жителів (у Веселому загалом мешкає трохи більше 500), але не було сільського голови Оксани Семенюк, до якої селяни висловлюють претензії. Мовляв, обговорення щодо Торчинської ОТГ не було організовано належним чином, більшість начебто просто не знали про вірогідність такого об’єднання. І дізналися вже з преси, з повідомлення про дату виборів.

Перед зборами селяни (до сотні чоловік) приходили з’ясувати питання у сільську раду, але до них начебто пообіцяли... викликати поліцію, і, врешті, довго не реєстрували заявки щодо проведення зборів. Люди говорять, що загалом і не проти об’єднання, але вважають, що сільський голова «прокрутила» питання без їхнього відома. Також поширена в громаді думка, що загалом Веселівська сільрада має 3 мільйони прибутку, то навіщо, мовляв, з кимось об’єднуватися, бо ці гроші з Торчина у Веселому і не побачать. Цікаво, що на зборах був присутній перший заступник керівника Волинської обласної парторганізації «Батьківщина» Андрій Козюра, який висловив думку, що його політична партія виступає проти примусового об’єднання в ОТГ. Наразі за рішенням зборів написано звернення до центральної виборчої комісії та Волинської облдержадміністрації, щоби ті посприяли скасуванню рішення про приєднання Веселівської сільради до Торчинської ОТГ через, як вважають, фальсифікацію документів.

Валентин МАЛИНОВСЬКИЙ, консультант із децентралізації та юридичних питань Асоціації міст України, доктор політичних наук, професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки:

— Ситуація, що склалася в селі Веселе Луцького району, насторожує й дивує, бо за всі роки децентралізаційної реформи на Волині таке трапляється вперше. В Торчинській ОТГ, у якій на 29 квітня призначено перші вибори селищного голови й депутатів селищної ради, одне з сіл виступило проти входження їхньої сільради до складу ОТГ. Причина — нібито люди не знали про таке об’єднання, що відбулося без широкого обговорення. Натомість сільський голова запевняє, що все відбулося публічно, відповідно до закону. Важко повірити, що Волинська ОДА надала позитивний висновок щодо цієї ОТГ, якби документи не відповідали Конституції та законам України.

Можливо, громадські слухання з цього питання були організовані не належним чином. Або значна частина жителів села їх проігнорувала. Але остаточне рішення приймали на сесії депутати сільської ради, які представляють своїх виборців. То як могло статися, що ніхто нічого не знав? На мою думку, певні сили не зацікавлені у створенні ОТГ. Присутність на зборах селян представників партії, що була категорично проти децентралізації, підтверджує цю версію. Можливий варіант супротиву об’єднанню і з боку агровиробників, які орендують значні території сільради, а тому побоюються збільшення орендної плати чи перегляду умов господарювання в зв’язку з передачею земель сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів ОТГ.

Поширена спеціально кимось серед людей думка про 3 мільйони гривень бюджетних коштів Веселівської сільради, які роблять її нібито самодостатньою, взагалі не витримує жодної критики. Адже бюджет Торчинської селищної ОТГ становитиме десятки мільйонів, які дадуть змогу вирішити ті питання, що десятиліттями не могли бути реалізованими через мізерні сільські бюджети. І наостанок, Веселівська сільрада органічно може ввійти лише до Торчинської ОТГ, адже Веселе і Торчин розташовані поряд і пов’язані не лише географічно, економічно, а й, що важливо, історично, адже до 30 грудня 1962 року мешканці цієї округи жили в єдиному Торчинському районі.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: