«Наша область має достатній науковий потенціал, треба тільки навчитися правильно його використати», — заявив голова Луганської облдержадміністрації Олександр Єфремов під час розгляду питання про використання науково-технічного потенціалу в соціально-економічному розвитку Луганської області. За словами Олександра Єфремова, сьогодні Європа приділяє величезну увагу розвитку наукового співробітництва між вузами. «Вузи нашої області мають рівень не нижчий від загальноєвропейського, і тому мають бути гідно представлені в цій системі», — вважає губернатор.
Східно-Український національний університет за останні роки налагодив міцні зв’язки з науковими організаціями Польщі, Німеччини, Японії, Індії та Китаю. Але обсяги впровадження науково-технічних розробок поки ще не відповідають новим вимогам часу і економічним перетворенням. «Не мати на території регіону жодного наукового центру, що підтримується державою — це неправильно», — вважає губернатор. Він переконаний, що в області є такі сучасні високотехнологічні підприємства, на базі яких може бути створено серйозні НДІ для розробки перспективних наукових досліджень, корисних для економіки й промисловості Луганщини. Як приклад він назвав завод «Луганські акумулятори», «ЛиНОС» або Лисичанський скляний завод «Пролетар».
За результатами апаратної наради губернатор Олександр Єфремов доручив розробити в області програму оцінки і підтримки наукових досліджень, яку ведуть вчені регіону. Він також дав доручення підготувати серйозну обласну нараду з питань підтримки і розвитку науки в Луганській області. За словами губернатора, в цій нараді планує взяти участь президент Національної Академії наук України, академік Борис Патон, який найближчим часом має намір відвідати нашу область і на місці ознайомитися зі станом розвитку науки на Луганщині.
На думку губернатора, в Луганській області має бути власна регіональна філія Національної Академії наук України і свої академіки. Сьогодні ж в нашій області практично повністю відсутня академічна наука. На Луганщині немає жодного свого академіка або члена-кореспондента Національної Академії наук. «Такої ситуації, мабуть, немає в жодній з областей України, — вважає Володимир Соколов, начальник відділу науки облдержадміністрації. — Наукою в прямому її розумінні у нас займаються в основному в вузах, та й то за сумісництвом, у вільний від викладацької роботи час». Наприкінці лютого 2003 року в Луганську було створено обласну науково-координаційну раду — первинну структуру НАН — під час виїзного засідання бюро Донецького наукового центру НАН України. «Сподіваюся, що вже наступного року в нашій області з’явиться перший справжній академік», — заявив Володимир Соколов.
Сьогодні в області науковими дослідженнями і розробками займаються 45 організацій, крім великих дослідницьких підрозділів у складі національних університетів. Загальний обсяг фінансування наукових і науково-технічних робіт становив торік 60,1 млн. грн. На економіку регіону працюють 1708 лікарів і кандидатів наук, більше половини з них — 62,67% — одночасно викладають у вузах. При цьому тільки кожний четвертий безпосередньо займається науковими дослідженнями. 2002 року вченими області було опубліковано більше 4 тис. робіт, з них 300 монографій, підручників і посібників. Тут діє десять спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій, у тому числі три ради із захисту докторських дисертацій. Так, Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля посідає перше місце за кількістю патентів і друге — за обсягом госпдоговірних наукових робіт серед 17-ти українських класичних університетів України.