Днями Кабінет Міністрів України запропонував парламенту викласти в новій редакції дві статті Кримінального кодексу. Як повідомляє Інтерфакс- Україна, пропонується скасувати кримінальну відповідальність за систематичне заняття проституцією, але при цьому посилити її за сутенерство і втягування до мереж секс-бізнесу.
Другої Голландії, можливо, омріяної окремо взятими громадянами, з України, звичайно, не вийде. Проте майбутня перспектива вже викликала жваві дискусії: варто чи не варто рівнятися на Захід в такому делікатному питанні? Тим більше, що спочатку така сфера втіх в Україні мала свою специфіку. За деякими даними, у Києві відповідні райони освітлювалися не червоними ліхтарями, а зеленими. А самі секс-працiвницi колись виконували одночасно і функцію куховарок, готуючи з принесених гостинців вечерю «на двох».
До речі, згідно з даними Українського інституту соціальних досліджень, трохи менше нiж чверть статевозрілого населення України зазначає, що жриці кохання потрібні самому суспільству. Аргументи «за» наводяться найрізноманітніші: знімається стрес, сексуальна напруженість, повія — не коханка (чоловіка iз сім’ї не забере). Головні ж противники цього «блага» ( а таких 57% українців) говорять про всілякі хвороби, «кохання» з клофеліном та інші такі речі, включаючи ті величезні суми, що протікають повз держбюджет.
Існують дані і про ставлення українців до легалізації проституції. Наприклад, лише 38% вважають, що цю сферу варто легалізувати, 81% — переконані, що варто підвищити рівень відповідальності сутенерів перед законом, і 62% гадають, що потрібно ввести відповідальність і за користування секс-послугами.
«Є три способи реагування на проституцію, — зазначає доктор юридичних наук, професор, завідуювач відділу проблем кримінального права, кримінології і судоустрою Інституту держави і права НАН України Олександр Костенко. — Це криміналізація (як у нас), декриміналізація (усунення кримінальної відповідальності, що натомість пропонує адміністративну, наприклад штрафи) і легалізація (як, скажімо, в Скандинавії)». Для України, на думку експерта, найбільш підходить другий варіант, хоча не виключено, що в перспективі можливий і третій. Пропозиція Кабміну, за словами О. Костенка, цілком виправдана: сьогодні Україні потрібно відійти від волюнтаристських радянських поглядів, коли з чим-небудь намагаються боротися за допомогою кримінального права і репресій. «Явища, які пов’язані із задоволенням біологічних потреб, не можна забороняти. Інакше «добрі» наміри можуть призвести до безсторонніх наслідків — відходу повій в «тінь» і проблем з покаранням сутенерів».
Щоправда, сьогодні, незважаючи на те, що сутенерство карається досить суворо ( позбавленням волі від 5 до 7 років), випадків, коли когось засудили за цією статтею — одиниці. Виявити їх нелегко, до того ж поліція моралі в Україні не має поки потрібного досвіду. Самі ж повії або відбуваються штрафами в 50 — 500 неоподатковуваних мінімумів доходів, або притягуються до громадських робіт терміном до 120 годин. Однак останнi на практицi не застосовуються. Втiм, перш ніж пред’являти звинувачення дівчині, потрібно задокументувати три різнi випадки. Та до того ще й довести, що, скажімо, еротичний масаж — це секс- послуга, а не оздоровчий захід.
Криміналісти стверджують, що сьогодні ринок сексу-послуг абсолютно не контролюється. І зараз варто б було ввести так звану культурно-правову концепцію протидії злочинності. Наприклад, для початку варто б було заборонити рекламу інтимних оголошень. А в решті, переконані експерти, явище проституції більше залежить від поведінки сутенерів, адже займатися або не займатися сексом-бізнесом — вільний вибір жінки. Питання в тому, що вона експлуатується.
Iз цим згодні і соціологи. За словами старшого наукового співробітника Інституту соціології НАН України Ірини Бекешкіної, коли є попит, завжди є і пропозиція. «Щоб викоренити в суспільстві проституцію, треба знищити чоловіків, які це питають, і жінок, які це пропонують», — говорить соціолог. І цей ринковий бастіон впаде останнім під впливом найжорстокіших поліцiйних заходів.
В Україні, на думку І. Бекешкіної, на масштаби проституції істотним чином впливає чинник бідності. Але в той же час, як відомо, в багатих країнах секс-індустрія процвітає, і відомого актора можуть піймати з найдешевшою дівчинкою. За словами соціолога, проституція має існувати в цивілізованих формах. Експлуатація жінок спричиняє наростання криміналу, і своїми заборонами суспільство тільки заганяє її в ще більш кримінальний світ. Отож скасування кримінальної відповідальності за проституцію — великий позитив.