Уже тиждень на вулицях житлового масиву Відрадний активно працюють комунальники. Спилюють гілля на високих тополях, тут же дрібнять його, а де поки не встигли це зробити — лишають гілки на тротуарі. Так комунальне об’єднання «Київзеленбуд» проводить кронування дерев. Як пояснюють комунальники, на Відрадному це роблять, бо тут росте найбільше канадських тополь, а це — маса пуху навесні та алергія в місцевих мешканців. Тож так рятують киян від набридливих пушинок, а дерева — від сухого та старого гілля. Решта випадків, за версією комунальників, — це санітарна обрізка старих та аварійних дерев.
«ЦЕ КОРУПЦІЙНИЙ МЕХАНІЗМ»
Не в захваті від такої позиції комунальників деякі депутати Київради. Нещодавно Сергій Гусовський, Анна Сандалова та Олеся Пинзеник зареєстрували в Київраді проект рішення про запровадження мораторію на обрізку дерев у столиці. На думку депутатів, кронування можна дозволити лише для аварійних дерев, а департамент благоустрою Київської міської держадміністрації має підготувати інструкцію, як саме його проводити.
Невдовзі проект рішення розгляне профільна комісія Київради з питань екологічної політики, після чого документ винесуть на пленарне засідання міської ради. Мораторій пропонують ввести терміном на два роки. Його можуть призупинити раніше, як тільки Київрада ухвалить рішення про запровадження згаданої інструкції та визначить персональну відповідальність для тих, хто все-таки займатиметься кронуванням.
«Є підстави вважати, що більшість обрізаних дерев насправді не були в аварійному стані. Обробка дерев може бути одним із корупційних механізмів, адже за кожне обрізане дерево комунальні служби отримають кошти з міського бюджету. В нас є всі підстави вважати, що в такий спосіб чиновники роздувають бюджети й набивають власні кишені», — пояснював необхідність мораторію співавтор ініціативи, депутат Київради Сергій ГУСОВСЬКИЙ.
Екологи теж проти такої обрізки рослин. «День» розповідав про шкідливість топінгу, саме так зветься «глибоке омолодження» чи кронування дерев (детальніше в матеріалі «Шкідливий топінг», №46-47 за 17-18 березня 2017 року). Закордонні фахівці категорично проти такого «шматування» гілок, коли від пишної крони лишається один стовбур. По-перше, не всі дерева після такого обпилювання відновлюються та формують красиву крону, як це обіцяють «зеленбудівці». По-друге, місця зрізів довго гояться, дерева стають уразливими для шкідників. По-третє, комунальники часто-густо проводять обрізку непрофесійно, і це має неестетичний вигляд.
АВАРІЙНА АРИФМЕТИКА
Попри це з року в рік у Києві та інших містах України щовесни кронують дерева. Пояснюють, що це санітарна обрізка рослин, вражених омелою, а також формувальна обрізка й підняття крон, щоб зелені насадження росли з новою силою, мали естетичний вигляд і були безпечними для містян. Ціна такої безпеки вражає. За даними КО «Київзеленбуд», торік виконано формовочну та санітарну обрізку крон 75 тисяч 222 дерев! Натомість висаджено орієнтовно 120 тисяч кущів і дерев. Цього року планують висадити на 20 тисяч саджанців більше, а кронувати майже 35 тисяч. Якби така рівноцінна заміна справді існувала, то Київ, певно, уже б тонув у зелені. Уявіть, за десять років у нас мало б з’явитися як мінімум сто тисяч нових насаджень.
«Звіти «Київзеленбуду» про висаджені тисячі дерев за рік нічого не варті, — зауважив журналістам Олексій ВАСИЛЮК, еколог міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». — Торік до нас зверталися громадяни з різних міст країни, повідомляли, що в них несподівано почали продавати дерева у великій кількості. Ми надали запити в усі місцеві «зеленбуди», запитали, куди дівають деревину після обрізки дерев. Жодне комунальне підприємство не дало відповіді. А це кубометри деревини, які можна продати не на дрова, а саме як деревину. Ідея мораторію дуже хороша, це хоч якось завадить знищенню дерев. Повірте, аварійні дерева в Києві ще треба пошукати. «Зеленбудівці» аварійним називають не те дерево, яке нахилилося під кутом 45 градусів, а те, на якому з’явилась омела чи дупло. Але це природний процес. Тому складається враження, що просто проводять таку роботу, щоб отримувати зарплату».
У будь-якому разі, відмовлятися від цієї процедури місто не планує. Місяць тому комунальники навіть провели майстер-клас із топінгу. «Спеціально для цього обрали дерева на території Наводницького парку, крони яких підлягають обрізанню, — розповідали в прес-службі комунального об’єднання. — Під час майстер-класу було сформульовано ключові правила, принципи та поради щодо санітарного та омолоджувального обрізання зелених насаджень міста». Однак те, що бачимо на вулицях Києва, важко назвати омолодженням рослин. Це радше шматування по-живому без жодної естетики та користі для довкілля.