Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Діти — за екожиття!

Учнівський екологічний клуб на Львівщині подає приклад, як оберігати природу
13 листопада, 2009 - 00:00

Майже п’ять років у спеціалізованій середній школі м. Радехова на Львівщині діє учнівський екологічний клуб «Еко-Лайф». Про деякі акції тамтешніх екологів вже розповідав «День». Очолює клуб природоохоронців учитель біології Оксана Губені. У себе в містечку та в районі юні екологи добре відомі багатьма корисними діями. Про цих завзятих природолюбів знають навіть у Польщі та Швеції.

— Мені як учителю екології випала доля вести екологічний гурток. Виявилось, ця тема не чужа нашим учням, але вони хочуть робити щось цікаве, нове, корисне. О, скільки цікавих заходів та акцій ми провели! — пригадує керівник гуртка Оксана Губені. — Усе розпочалось із заказника «Ховрашки», саме там ми з учнями відчули потребу об’єднатись. Прибравши його територію, ми від утоми задумливо мріяли під захід сонця. Тоді хтось із дітей виголосив: ми маємо створити екологічний клуб. А вже на ранок із дитячих голівок посипався шквал пропозицій. Це був перший поштовх. Потім важливо було все чітко організувати. Наразі нам уже допомагають порадами науковці з Львівського національного аграрного університету.

Як пригадує дев’ятикласник Максим Цибуля, похід до заказника «Ховрашки» був у таку ж осінню пору. Добиралися хто чим, а найперше, що зробили, — встромили в землю інформаційну таблицю — «Заказник «Ховрашки». Тоді зібрали перший вантажний автомобіль сміття.

Згодом учні запропонували зробити ще щось корисне для міста. Вирішили діяти малими кроками — не говорити чи переконувати у вигоді екології, а своїми діями показувати приклад. За завданнями та темами ходити далеко не треба — потреби природи самі нагадують про себе. Часом це рідкісна рослина, забруднена територія чи лелека, що не полетів у вирій.

Один із проектів «Еко-Лайфу» — «Збережемо річку Острівку». Як розповіла пані Оксана, основне завдання — привернути увагу громади до проблем малої річки.

— Багато ми зробили власними руками. Яскраво синіє й зараз інформаційна панель в стилі графіті біля витоків річки, запам’яталися всім буклети, інформаційні календарики, спеціальний екологічний випуск міської газети. Молодші школярі змагались екологічними малюнками, і саме їх ми використовуємо для ілюстрації своїх публікацій. Тема співпраці із засобами масової інформації є особливою. Всього ми зробили 25 публікацій у газетах усіх рівнів, майже 12 теле- або радіоповідомлень. А основне — зняли чудовий відеофільм. Він навіть отримав відзнаку на фестивалі «Пізнай Україну». Якщо говорити науковою мовою — то ми здійснили комплексний природоохоронний проект. Зараз ми своєрідним чином продовжуємо проект «Збережемо річку Острівку», досліджуючи екологічну ситуацію в зоні унікального географічного об’єкту, що проходить обабіч нашого міста — головного Європейського вододілу.

Акції «Еко-Лайфу» не минули безслідно. І не так важлива чистота та порядок, наведені у місті, як зміна громадянської позиції міщан, причому позитивна зміна. Завдяки молодим екологам все більше людей розуміє, що використовувати природні багатства треба з розумом і думкою про наступні покоління.

Юрій ГУБЕНІ, професор
Газета: 
Рубрика: