Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ДIВЧИНКА I ЛЕЛЕКА

Сентиментальна історія з життя людей і птахів
14 червня, 2002 - 00:00

Разом з Надією Миколаївною щиро радіє і її онучка Альона, яка переходить у сьомий клас з відмінними оцінками. То вона, Альона, взяла опіку над безпорадним лелекою. Дівчинка сердито дивиться на давно всохлу тополю, що ген там, за подвір’ям. На високій тополі — кубло, де пара лелек дбає про своє потомство. «Я б їх узяла та й віддала бабі Мотрі», — вдавано погрожує тій парі, що у кублі, Альона. Виявляється, Паплинці підозрюють, що стара, як світ, баба Мотря, в голодний рік узяла та й зварила лебедя. Та які ж то претензії має маленька Альона до тієї пари, що у кублі на всохлій тополі? «Той самець викинув нашого буслика з кубла. Буслик упав і перекинувся. Від тоді не може літати», — зi сльозами на очах мовить семикласниця-відмінниця.

Бабуся дослухається до розповіді своєї онучки і водночас завзято продовжує працювати у палісаднику — підкопує стіни клуні. І радіє, радіє: «Ходи-но, дорогий буслику!..» Заявляє, що цей птах такий тямущий! Усі команди виконує з першого ж разу. Йти, то йти, спати, то спати... «Та він перебирає отими безхребетними. Від маленьких, нікудишніх дзьоба відвертає. Якщо не голодний, звісно ж. Віддає належне жабам. Альона йде до ставка, приносить», — говорить Надія Миколаївна про «меню», що ще звечора складається родиною для безпорадного лелеки. «А хто його картоплю примушує їсти?» — ображено звертається онучка до бабусі.

Буслику минув рік. До вирію він торішньої осені не долетів. Альона знає достеменно коротку, та сповнену драматичних епізодів біографію лелеки. Лише зимовий період з життя буслика — «темна» сторінка. Альона пам’ятає, як торішньої весни прилетіла пара лелек, заходилася ладнати собі кубло на тій-таки всохлій тополі. Процес продовження лелечого роду захопив дівчинку: «Висиджували пташенят по черзі. Вона — вдень, а він — уночі. У перші дні червня з’явилося в пари четверо лелеченят: з кубла було видно їхні дзьобики...»

Птахи жили своїм пташиним життям, за яким «підглядала» Альона. Нарешті, троє малих лелек стали на крило, піднялися у небо. А четвертий залишився у кублі. «Я зразу побачила, що одне було кволе, ну, ніяке. Це був наш буслик. Батьки продовжували його годувати, вчили до польотів, та, на жаль, усі їхні старання були марні. Й тоді вони, старші й молодші, кудись зникли. Залишили буслика напризволяще», — тремтивим голосом розповідає Альона про ранній етап життя свого підопічного.

Он звідки воно, здавалося б, банальне порівняння: людина народжується для щастя, як птах для польоту. Нещасні — то ті, які не можуть виконати своє призначення, літати. Одначе кожному дається шанс, аби піднятися в небо, аби, коли наспіє пора, відлетіти до вирію. Альона, її мама Олена і бабуся Надія гуртом не знайдуть знайомих слiв, якими повідали б про страждання залишеного у кублі четвертого. «Це було щось страшне», — кажуть хором про те, як четвертий кликав, відчайдушно кричав, гукав, та не міг докликатися до своїх родичів. Аж поки розпука, голод, спрага, самотність не взяли своє остаточно і безповоротно. Як кажуть у народі, треба було зважитися: пан або пропав. Мабуть, отак і в них, птахів. «Ми вже планували взяти драбину й зняти його звідти», — згадує бабуся. Одначе диво сталося. Лелека сам підніс крила і вилетів з кубла. Здолав переляк? Або звідкись таки взялися сила й воля до життя?.. І тут-таки, наче з-під землі, звідкись з’явилася вся його родина — батьки, брати та сестри. «О, ви собі навіть уявити не можете, яке родинне свято вони влаштували», — згадує вчителька зарубіжної літератури Олена Федорівна, Альонина мама. Птахи, каже, літали кругами довкола всохлої тополі, здіймалися в небо, поверталися, вітали літо своєю лелечою мовою. Мабуть, вони, птахи, таки знаються на тому, як дбати про своє продовження, якщо, бува, природа його скривдить. Виявляють, сказати б, жорстоке милосердя...

Літо ж невідворотно котилося до осені. Лелеки збивалися в зграю, відлітали до вирію. Одначе цей, четвертий, не набув снаги, аби долучитися до зграї. Оту мить прощання лелечої родини з четвертим Телендії не забудуть ніколи й нізащо. То було зовсім протилежне до того, що вони бачили, коли птахи славили літо своєю мовою, своїми крилами. Потім четвертого бачили десь за Гончарихою, сусіднім селом, та невдовзі зник кудись. «Повернувся сам-один якогось із перших березневих днів. До Африки він, мабуть, не долетів. Гадаємо, що в Криму перезимував», — висловлює версію про зимовий період з життя лелеки Олена Федорівна. А він, лелека, в ці хвилини зважає тільки на Надію Миколаївну, яка продовжує перекопувати подвір’я.

Отож, завчасно повернувшись до батьківського кубла, лелека з місяць жив та був самотньо. А потім знайшов собі пару. «Недовго знав подружнє щастя», — бідкаються Телендії. Це було надвечір, коли пастухи повертали худобу з пасовища. «Прилетів якийсь. Кружляв, кружляв над тополею... Вдарив нашого буслика крилом і викинув з кубла», — Альона бачила той нерівний поєдинок, вдруге і втретє розповідає про найдраматичніший епізод з життя-буття лелеки. Ось чому, мовляв, він, ставши геть безпорадним, опинився на цьому подвір’ї.

Родина щиро співчуває його «подрузі»: «Як тільки це скоїлося, вона тут-таки прилетіла. Кричала, кружляла над тополею, та у кубло вже не сіла. Відлетіла кудись». Одначе «подруга» повертається: «Раз на два чи три дні прилітає, квилить над нашим подвір’ям і відлітає, щоб знову повернутися». Дівчина вважає, що та лелека вже ніколи не знайде собі нової пари. Говорить про пташину вірність: «У них не так, як ото в людей...»

Слабкі народжуються для печалі. Програвши у поєдинку за кубло, стають каліками, самотніми й не сподіваються «на милість переможця». Падіння лелеки стало подією для представників підростаючого покоління села Паплинці, що поставило свої скромні хати віддалік від великих доріг. «Хлопці схопили його і віднесли до школи. Там кинули його у гілляки, щоб нікуди не втік», — продовжує сумну-пресумну розповідь Альона, яка вже вирішила остаточно, що вивчиться на біолога. А поки що її мама привезла із Старої Синяви «книжки про лелек — усі, які тільки були у крамницях і бібліотеці райцентру».

Ті ж книжки, що про людське життя, у вельми пристойній домашній бібліотеці Телендіїв.

Тече річка життя у Паплинцях, де люди, птахи, дерева, ставок, черв’яки, жаби... Дівчинка на ім’я Альона разом з мамою, бабусею і дідом Федором, який 48 років учителював, розв’язував математичні задачі, бере уроки з життя птахів, які, як і люди, дбають про своє потомство, силою займають місце слабшого, шукають своє місце у просторі — в небі, на землі, на всохлій тополі. Та завжди — недалеко від осель. Давно помічено, що лелеки прилітають тільки до добрих людей, а лихих обминають десятою дорогою. Мабуть, на той випадок, якщо пташеня впаде з кубла, переб’є крило...

Дівчинка повернулася із школи, розповіла бабусі, що «хлопці збиткуються над бусликом, а він Альошу як хапанув за носа своїм дзобом...» Надія Миколаївна взяла близько до серця цю біду. Підтюпцем побігла до школи по буслика. А потім — до сільського ветлікаря. Той прийшов, та, на жаль, нічим не зміг зарадити біолашному птахові. Чи то здивувався, чи то й обурився: «Лелека — не свиня, не корова і навіть не телятко. Хто ж до птаха спеціаліста викликає?» — «Я й сама бачу, що в буслика крило перебите. Це, мабуть, тоді, коли впав. Бачите: тополя он яка висока! Метрів зо дванадцять чи й більше... Ходи, ходи-но, буслику, ходи, синочку»,— паралельно (з кореспондентом і з птахом) бесідує Надія Миколаївна.

З появою на подвір’ї «новосела» у дружній сім’ї Телендіїв почалися маленькі конфлікти, що, звісно ж, тут-таки закінчуються щирим перемир’ям. Першою «жертвою протистояння» став дід Федір. Забув зачинити за собою хвіртку, коли йшов по хліб до крамниці. Цим і скористався «новосел». Кинулися: де, куди ж то зник птах?.. «Я — в один бік, Альона — у протилежний, бабуся — за городи, на леваду, до ставка», — розповідає Олена Федорівна про гармидер, що зчинився через пропажу. То хто ж знайшов буслика? «Альона, а хто ж іще?! Сусід наш города копав, а буслик черв’яків підбирав», — розповідає про пережите і Надія Миколаївна. І додає: «Федорові тоді перепало від Альони». Після цієї пригоди родина провела операцію під назвою «Захисна стіна».

Перепадає від Альони і самій Надії Миколаївні. Це тоді, коли «бабуся буслика картоплею нагодує». Бабуся зізнається: «Привчаю потроху. В наших Паплинцях був такий випадок у період війни, що лелека в людей перезимував. То я запитувала, радилася. Всі кажуть, що від картоплі ще ніхто не пропав. Нічого не вдієш, де ж узимку візьмемо жаб, черв’яків, риби?..»

Лелека вже давно «перезнайомився» з усіма тваринами і птицею, що на цьому подвір’ї — «старожили». Дві пари котів його тепер обминають, бо зумів відстояти перед ними своє право на місце у цьому обмеженому просторі. Корова на нього зразу роги наставляла, та вже ніяк не зважає на птаха, наче його не було й немає. Пес на кличку Аяврик у перший день мало з ланцюга не зірвався, та коли буслик зміцнів, «визнав» його. Аякже, сильного всі поважають. «І з нашим півником Петьком Рудьковичем знайшов спільну мову», — радіє Альона. От тільки з свинею буслик ще не «спілкувався», хоча й влаштовується на нічліг у хліву, та — через стіну від свині. Бо цю тварину з хліва не випускають.

Телендії не загубили надію, що до осені буслик таки стане на крило, а відтак відлетить до вирію. «Повернеться, а ми його гарно зустрінемо, привітаємо», — мріють. Бо ж призначення птаха — літати, а не подвір’ям ходити. Та схоже на те, що це якраз той випадок, коли надія вмирає останньою. Найбільше це розуміє літня Надія Миколаївна, реалістка. Тому потроху привчає лелеку до картоплі.

Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День», Село Паплинці, Старосинявський район, Хмельницька область
Газета: 
Рубрика: