Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дивовижне» повернення...

Екс-ректора НМУ ім. Богомольця Віталія Москаленка, проти якого відкрито два кримінальні провадження за фактом службових зловживань, за рішенням Печерського суду поновлено на своїй посаді. МОЗ і університет вже подали апеляційні скарги, а тим часом вступна кампанія — під загрозою
11 липня, 2014 - 14:13

Спокійне життя Національному медичному університетові ім. О.О.Богомольця поки не світить. За рішенням Печерського суду Віталія Москаленка поновлено на посаді ректора вишу. Втриматися у своєму кріслі пан Москаленко намагається ще з лютого. За цей час у виші пройшла студентська революція; перевірка спеціальної комісії МОЗ, чи не вперше за останні роки відбулися демократичні та прозорі вибори нового ректора. (Детальніше про це  читайте у статті Марії Семенченко «Реформи своїми руками» у «Дні» №49 за 19 березня 2014 року.)  Але паралельно розпочалися судові процеси за ініціативи Віталія Москаленка. 19 червня мало відбутися перше засідання за позовом екс-ректора, в якому він вимагав визнати незаконним своє звільнення. Новообраний ректор Катерина Амосова зазначала, що до початку судового процесу важливо, щоб МОЗ підписав із нею контракт, це б мало стати вагомим аргументом у суді. Але на це судді не звернули уваги, й 4 липня задовольнили позов.

«Протягом останніх років у нас було відбудовано тоталітарну державу в державі, — стверджує новообраний ректор Катерина Амосова. — Внутрішньовишівську демократію було знищено. Функціонував режим приниження. Неможливим був контакт з ректором. Я як завідувачка кафедри та мої колеги не могли потрапити на прийом до Віталія Москаленка, оскільки його охорона не пускала нас навіть на другий поверх ректорату. Нас зупиняли й казали, що нема чого турбувати ректора без виклику. Нещодавно нам стали відомі результати анонімного анкетування студентів-випускників. Ми звернули особливу увагу на випадки, коли викладачі вимагали винагороди. За складання модульного контролю  55% студентів хоча б раз давали хабара, за відпрацювання пропущених занять — 37%».

Міністр освіти і науки Сергій Квіт упевнений, що задоволення цього позову, що результат невідповідності судової системи запитам оновленого українського суспільства: «Мене дивує позиція Печерського суду. Такі судові ігри ми бачили протягом багатьох років, і, на жаль, вони тривають. Наше міністерство супроводжувало всі вибори та події, які відбувалися в університеті. Ми були присутні на засіданні трудового колективу, і рішення було прийняте легітимно та послідовно».

(Детальніше про це читайте в матеріалі Інни Лиховид «Наша команда врахувала в програмі побажання студентських спільнот» у «Дні» №109 за 18 червня 2014 року.)

Наразі судову ухвалу оприлюднено лише в короткому вигляді. Разом із тим у ній ідеться,  що рішення щодо поновлення на посаді ректора має бути виконано негайно. За словами адвоката Валентина Гвоздія, таке твердження не має належних підстав: «Після вивчення всіх матеріалів, а також процедурних питань при звільненні та призначенні нового ректора, ми не вбачаємо, з юридичної точки зору, жодного порушення закону. Дане рішення не узгоджується з практикою Верховного Суду за аналогічними справами. Доля цієї справи є досить сумнівною. Саме з цього приводу Міністерство охорони здоров’я вже подало апеляційну скаргу, також зі скаргою з приводу рішення Печерського суду звернувся Національний медичний університет імені Богомольця. Навіть якщо допустити, що це рішення позивач захоче використати й поновитися на посаді негайно, то виконання його не є можливим. Пан Москаленко просив також скасувати наказ щодо призначення на посаду ректора пані Амосової, в чому суд йому відмовив. Ми можемо говорити, що юридично на одній посаді сьогодні перебувають два ректори».

Екс-ректор Віталій Москаленко в понеділок намагався потрапити у свій кабінет, але силами активістів ректорат вдалося відстояти. «Ми влаштували акцію протесту під стінами ректорату, — говорить Василь Ільнюк, студент V курсу НМУ імені Богомольця. — Десь о 10-й годині надійшла інформація, що йде пан Москаленко. Ми побачили, як він у супроводі молодиків спортивної статури, котрі представилися працівниками правоохоронних органів, наближається до корпусу. Студенти дали зрозуміти, що не підуть просто так. Тоді молодики спробували фізично нас відтіснити, щоб дати дорогу панові Москаленку. Їм це не вдалося, і через деякий час усі вони покинули територію біля ректорату».

Активісти переконані, що Віталій Москаленко прагнув потрапити на колишнє робоче місце, щоб знищити документи, які можуть бути доказами проти нього.  Те, що проти екс-ректора відкрито два кримінальні провадження за фактом службових зловживань, адвокат і судді чомусь не вважають підставою для відсторонення. (Детальніше про це читайте в статті Інни Лиховид «56 мільйонів гривень — не за призначенням» у «Дні» №60 за 3 квітня 2014 року.)

У трудовому законодавстві йдеться, що в разі поновлення на посаді Віталія Москаленка Катерина Амосова автоматично втратить ректорське крісло. Однак університет готується до вступної кампанії, яка буде нелегкою. За словами пані Амосової, через боротьбу за місце ректора ставиться під загрозу проведення повноцінного вступного конкурсу: «Зараз увесь інформаційний простір України буде наповнений негативною інформацією про наш університет. Більшість батьків не відпустять своїх дітей до вишу, який перебуває в стані війни. На жаль, за рахунок контрактних студентів у нас виплачується 80% коштів за енергоносії та комунальні послуги, купуються підручники, апаратура для досліджень. Життєдіяльність університету залежить від них. Ми зацікавлені в тому, щоб до нас потрапили кращі студенти як на бюджетну, так і на контрактну форми навчання. Але розуміємо, що можемо опинитися в скрутній ситуації».


Сергій КВІТ, міністр освіти і науки :

«Мене дивує позиція Печерського суду. Такі судові ігри ми бачили протягом багатьох років, і, на жаль, вони тривають. Наше міністерство супроводжувало всі вибори та події, які відбувалися в університеті. Ми були присутні на засіданні трудового колективу, і рішення було прийняте легітимно та послідовно».

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: