Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дніпропетровські правоохоронці затримали «тролейбусного терориста»

23 жовтня, 2001 - 00:00

Тим часом панічні настрої серед простих громадян посилювалися гострим приступом «телефонного тероризму», що охопив наступними днями не тільки Дніпропетровськ, але й інші міста області. Вже увечері 14 жовтня через анонімний дзвінок на три години було затримано відправлення пасажирського поїзду «Севастополь — Київ». Бомбу на вокзалі та в поїзді міліція так і не виявила, але це був тільки початок. У понеділок, лише у першій половині дня, «замінованими» виявилися дві школи в Кривому Розі, ресторан у Нікополі та три учбових заклади у Дніпропетровську. Пополудні пильні громадяни повідомили до органів про підозрілу «кравчучку» з сумкою, залишену невідомо ким неподалік від будівлі місцевого відділення Нацбанку України. У всіх випадках міліція перекривала рух транспорту на проспектах і автомобільні «пробки» виникали то в одному, то в іншому кінці міста. Співробітники вибухово-технічної служби буквально валилися з ніг від втоми.

І все ж правоохоронним органам у рекордно короткий термін вдалося напасти на потрібний слід і затримати підозрюваного. Як повідомили минулої п’ятниці на прес-конференції начальники обласних управлінь МВС та СБУ — Юрій Черкасов і Олександр Касьяненко, ним виявився безробітний чоловік у віці «до 40 років», уродженець Днiпропетровщини, який останнім часом проживав в одному із сіл Овідіопольського району Одеської області. Його затримання за місцем проживання у четвер провела оперативна група, і під час обшуку в будинку нібито було знайдено складові вибухового механізму — електричні проводки, батарейка та інше, аналогічні тим, що використовувалися терористом у Дніпропетровську.

Як саме вдалося «вирахувати» зловмисника, начальники управлінь МВС та СБУ розповідати не стали, обмежившись лише зауваженням про те, що цьому сприяло «використання сучасних технічних засобів». Проте, вказуючи на подробиці інцидента в Дніпропетровську, вони повідомили, що терорист залишив у тролейбусі, де знаходилося близько 40 пасажирів, клітчасту господарську сумку з бомбою, замаскувавши її зверху петрушкою. Вибуховий пристрій являв собою протитанкову гранату з 640 грамами тротилу, споряджену саморобним детонатором з електрозапалом та годинниковим механізмом. Виготувати цю «пекельну машину» він зміг за допомогою книги, яка видана в Росії та є у вільному продажу. Проте, у терориста не вистачило «технічних навичок» — детонатор спрацював з гучним звуком у салоні тролейбуса, однак вибуху гранати, на щастя, не сталося. Сам зловмисник, котрий залишив тролейбус за 15 хвилин до цього, на своїй машині в той же день покинув Дніпропетровськ.

За словами генерала Ю.Черкасова, саме клітчаста сумка, що в таких вітчизняні «челноки» люблять возити свої товари, а також тип вибухового пристрою дали слідству першу «зачіпку». Справа в тому, що ще у листопаді минулого року дві подібні бомби були виявлені на одному з ринків Овідіополя. Зіставлення цих даних дозволило вибудувати версію, на основі якої зловмисника почали шукати в Одеській області. Під час слідства вдалося також з’ясувати, що підозрюваний разом зі своїм напарником зумів вiднайти вибуховi матеріали, викопавши п’ять бойових гранат періоду минулої війни на місцях битв під Кривим Рогом. Мотиви здійснення теракту, а саме так кваліфікують дії зловмисника правоохоронні органи, затриманий на Одещині громадянин у власноручно написаній заяві про явку з повинною начебто пояснює бажанням помститися деяким особам. Проте, таке пояснення представники органів вважають не дуже переконливим.

Справжніми «нісенітницями» генерал Ю.Черкасов назвав «арабську версію» теракту, що з’явилася у місцевих ЗМІ. У Дніпропетровську, сказав він, дійсно навчається близько п’ятисот студентів з Близького Сходу, однак вони сьогодні стурбовані лише тим «як пережити холодну зиму». І тим більше ніхто з них не подавав заявок і не виходив на мітинг на підтримку Бен Ладена. Не мають відношення до спроби підриву тролейбуса і 1200 незаконних мігрантів, виявлених з 11 вересня у Дніпропетровській області.

Самої головною «загрозою» суспільної стабільності на сьогодні міліція вважає все той же «телефонний тероризм». «Ми втомилися від цих дзвінків», заявив генерал Ю.Черкасов. З початку року, за його даними, правоохоронні органи області отримали 259 помилкових повідомлень. Поступають вони в основному від недбайливих школярів і студентів. Для боротьби з цим явищем міліція шукає ефективні кошти. Одне з них — перенести зірвані заняття на суботу і неділю. Такий простий «винахід», сподіваються правоохоронці, має значно зменшити кількість бажаючих погратися в тероризм.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: