Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дніпровська одіссея «Кроку»

10 серпня, 2001 - 00:00

21 серпня розпочинається VIII Міжнародний фестиваль «Крок» — єдиний в СНД фестиваль анімаційного кіно, визнаний, за міжнародними рейтингами, одним із найкращих у світі. А ще його цілком справедливо можна назвати унікальною акцією творчої співдружності двох кінематографій — російської та української.

Серед постійних засновників фестивалю —Міністерство культури і мистецтв України, Міністерство культури Російської Федерації, спілки кінематографістів обох країн, Конференція Спілки кінематографістів, Київське головне управління культури. Нинішнього року до них долучилися міськадміністрації Одеси та Севастополя, а також уряд Москви.

У фестивалю два президенти: Давид Черкаський (Україна) та Едуард Назаров (Росія), відбувається «Крок» навперемінно — то в нас, то в Росії. Щоправда, в Україні — за основним регламентом, а в російському варіанті — щоразу за різними тематичними програмами. Ну, і фінансовий тягар беруть на себе обидві сторони. Щоправда, якщо росіяни свої фінансові зобов’язання вже виконали повністю, то ми поки що тільки на папері. 170 тисяч гривень, передбачених бюджетом на проведення «Кроку», можливо, як сподівається заступник міністра культури і мистецтв Ганна Павлівна Чміль, лише наступного тижня надійдуть на рахунок дирекції фестивалю.

Але можна бути впевненими: фестиваль відбудеться за будь- якої погоди, із грошима або без них. Ліпше, звичайно, із грошима. Адже, як досить точно зауважив Давид Янович Черкаський, чим більше в нас грошей, тим ми красивіші, щедріші та інтелігентніші. Утім, повернімося до фестивалю, програма якого обіцяє бути дуже насиченою і цікавою. Тут слід було б додати: як завжди. Нинішній фестивальний теплохід «Тарас Шевченко» пройде за маршрутом Одеса — Севастополь — Ялта — Херсон — Дніпропетровськ — Київ. Церемонія відкриття відбудеться 21 серпня в Одесі, в кінотеатрі «Родина». Закриття — 1 вересня в Києві, в Будинку кінематографістів.

У конкурсній програмі «Кроку» заявлено 144 фільми із 32 країн світу, дібраних селекційною комісією на чолі з відомим режисером, колишнім киянином, а тепер москвичем Олександром Татарським. Серед країн-учасниць: Австралія, Вірменія, Білорусь, Бельгія, Велика Британія, Німеччина, Голландія, Ірландія, Іспанія, Італія, Казахстан, Канада, Латвія, Литва, Мексика, Норвегія, Польща, Португалія, Республіка Корея, Росія, США, Угорщина, Узбекистан, Україна, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія, Естонія, Японія. Сформовано велику інформаційну програму, відбудуться цікаві ретроспективи: «Зіранімації», «Фільми Ренцо Кіношити (Японія)», до 70-рiччя Ніколь Саломон і 30-рiччя дитячого анімаційного ательє в Ансі «ААА» (Франція), до 65-рiччя кіностудії «Союзмультфільм», до 90-рiччя Ірини Гурвич, фільми лауреатів премії «Оскар», фільми членів журі, фільми фестивалю Медіаарт. Програма фестивалю передбачає проведення дискусій, семінарів, круглих столів (один із них — «Цивілізація й культура: діти в діалозі систем творчого мислення»).

До міжнародного журі входять відомі майстри: Герріт Ван Дійк (Голландія), Раймунд Крумме (Німеччина), Андрій Хржановський (Росія), Нельсон Шин (Республіка Корея), Наталя Марченкова (Україна), у зв’язку із чим їй довелося зняти з конкурсу свій фільм. Узагалі ж, вітчизняні картини представлено на фестивалі більш ніж скромно: лише п’ять у різних номінаціях — практично все, що зроблено в анімаційному кіно України за останні два роки.


Журі присудить Гран-прі фестивалю за найкращий фільм у конкурсній програмі, а також призи за найкращий фільм у кожній із восьми категорій. Є й спеціальні призи: «За образотворче вирішення», «За музичне оформлення», «За найсмішніший фільм». В окремих категоріях разом із призами вручаються грошові премії, надані французьким продюсером і меценатом, давнім і вірним другом МКФ «Крок» Франсуа Саломоном. Свої призи заснували також спонсори фестивалю та низка громадських організацій. Важливим і традиційним елементом роботи «Кроку» є творчі зустрічі його учасників із глядачем. У містах по шляху проходження фестивального теплоходу здійснюються благодійницькі акції для дітей-сиріт, вихованців шкіл-інтернатів. У їхній програмі — зустрічі глядачів iз авторами мультфільмів, виступ популярних артистів театру, кіно, цирку, показ анімаційних фільмів із різних країн.

У дитячих анімаційних студіях режисери і художники з різних країн світу проводять майстер- класи. Під керівництвом майстрів діти створюють маленькі анімаційні фільми. Є і тематичні пріоритети — цього року дітям буде запропоновано екологічну проблематику — збереження навколишнього середовища, любов до природи, екологічні катастрофи. Серед тих, котрі проводитимуть майстер-класи, відомі майстри світової анімації: Андрій Хржановський, Олександр Татарський, Герріт Ван Дійк, Жорж Швіцгебель, Едуард Назаров, Наталя Чернишова, Наталя Орлова, Олександр Петров (лауреат премії «Оскар»), Нельсон Шин, Монік Рено і багато інших.

Цього року особливо насиченою обіцяє бути триденна зупинка теплоходу в Севастополі. Тут відбудеться святкування 65-рiччя студії «Союзмультфільм» з участю режисерів, художників, акторів, що створили на цій студії популярні стрічки, відбудуться творчі зустрічі з юними та дорослими глядачами міста, моряками російських та українських кораблів. У найбільших кінотеатрах пройдуть великі театралізовані вистави «Супермультишоу» з іграми, конкурсами, вікторинами, врученням призів та подарунків. Такі акції також пройдуть в Ялті й Дніпропетровську.

Спонсори VIII МКФ «Крок» — Центр «Укрчастотнагляд», Інформаційно-аналітичний центр «Новоком», компанія «Canon», Рекламно-видавничий центр «Гопак», авіакомпанія «KLM», пивзавод «Оболонь», студія «ТБ плюс», комп’ютерне забезпечення — «Уліс».

Генеральний інформаційний спонсор — телеканал «1 + 1».

Ексклюзивний медіа-партнер — радіо «Європа плюс».

Медіа-підтримка: газети «День» (Україна), «Аргументы и факты» (Росія), журнали «Кіно коло», «Южанин», What’s On, «Кинопроцесс».

Ганна ШЕРЕМЕТ, «День»
Газета: 
Рубрика: